Cesarskie Chiny: Szanghaj dzień 3 (Shanghai)

Po drugim, bardzo intensywnym, dniu w Szanghaju, ostatni dzień pobytu w tym mieście był spokojniejszy. Spędziliśmy go w dwóch instytucjach muzealnych, a zakończyliśmy w kolejnej modnej enklawie. Zapraszam więc na krótką wycieczkę po Instytucie Rozwoju Szanghaju oraz Muzeach Szanghajskich.

Instytut Rozwoju Szanghaju (Shanghai Urban Planning Exhibition Center)

Przypomnijmy, że Szanghaj to prawie 25 mln metropolia, stąd planowanie tak wielkiego organizmu wymaga długoletniej perspektywy. Nawet takie prozaiczne kwestie jak dostarczenie wody pitnej czy kanalizacja przy takiej skali, wymaga szczegółowego planowania, które jest robione z 20-letnim wyprzedzeniem. Tym właśnie zajmuje się organ miejski zwany Instytutem Rozwoju Szanghaju.

Shanghai Urban Planning Exhibition Center to sześcio-piętrowy budynek, z dwoma poziomami pod ziemią, przedstawiający różne aspekty dotyczące planowania i rozwoju aglomeracji. Znajduje się on na People’s Square, które razem z pobliskim parkiem jest jedną z największych otwartych przestrzeni w centrum metropolii.

Centralną częścią wystawy jest ogromny model miasta w skali (zajmuje większą część jednego z pięter budynku) zawierający wszystkie istniejące i zatwierdzone do realizacji budynki. Zwiedzający mogą oglądać tą makietę z boku, z mostków znajdujących się nad makietą oraz z wyższego piętra ogarniając cały model z góry.

Widok z bliska…
… i po zmroku (tak symulacja pór dnia jest dostępna)

W pomieszczeniu jest kilka filarów wspierających budynek stąd pewne obszary nie są uwzględnione przez makietę, a inne są zasłonięte przez kolumny.

Widok na makietę z nieco dalszej perspektywy
I z najwyższego balkonu.

Obok modelu jest niewielkie pomieszczenie kinowe przypominające rotundę i posiadające panoramiczny ekran 360 stopni. W salce tej odtwarzana jest wizualizacja dająca wrażenie lotu nad Szanghajem przyszłości. Mamy możliwość podziwiania znanych lokalizacji, w tym niektórych z pawilonów wybudowanych na EXPO 2010 które odbyło się w Szanghaju.

Jedno z pięter poświęcono także na zaprezentowanie historii miasta z makietami przedstawiającymi tradycyjną zabudowę (Shikumeny).

Tradycyjne Shikumeny
Historyczne ale nieco młodsze zdjęcia miasta

Oddzielna sekcja dedykowana została przyszłym planom rozbudowy. Znaleźć tam można modele w mniejszej skali skupione na konkretnych obszarach jak np. Bund.

W centrum jest również dedykowana sekcja poświęcona wystawom czasowym oraz sekcje tematyczne.

Sekcja poświęcona ekologii

A w podziemnej części prowadzącej do metra jeszcze mała niespodzianka…

Opuszczając budynek podziemny wyjściem, które prowadzi do metra natkniemy się na zakątek stylizowany na lata 30-te XX wieku

Muzea Szanghajskie (Shanghai Museum)

W pobliżu Instytutu Rozwoju Szanghaju znajdują się Muzea Szanghajskie uważane za jedne z najważniejszych chińskich muzeów. Założone zostały w 1952 roku przy obecnym Nanjing Road i przeniesione do aktualnej siedziby w 1996 roku.

Budynek posiada pięć pięter i zawiera ponad 120 tys. eksponatów, w tym wyroby z brązu, ceramikę, kaligrafię, meble, starożytne monety, obrazy, rzeźby etc.

W muzeum znajduje się kilka przedmiotów o znaczeniu narodowym, w tym jeden z trzech zachowanych obrazów “przezroczystego” lustra z brązu z dynastii Han.

Całość zawiera 11 galerii tematycznych oraz 3 specjalne hale przeznaczone na wystawy czasowe.

Na obejrzenie muzeum mieliśmy tylko godzinę czasu, tak więc zdecydowanie za mało, aby dokładnie przyjrzeć się zgromadzonym tam zbiorom. Rekomendacje, które dostaliśmy od pilota sugerowały rozpoczęcie zwiedzania od najwyższych pięter.


Cool Docks (Lao Ma Tou)

Następnym punktem programu był… obiad, na który zostaliśmy zabrani do zakątka stylizowanego na brytyjskie Doki, Cool Docks.

Cool Docks to kompleks restauracji i sklepów położony w południowej części Bund, mającej stać się kolejnym modnym miejscem inspirowany miastami europejskimi.

Akurat trafiliśmy na imprezę Bacardi… niestety nie było czasu na drinki

Kompleks ten nadal był w budowie, a znaleźć tam można centralny plac z fontanną oraz budynki przypominające zarówno tradycyjne Shikumeny, jak i nowoczesną architekturę.

Tam jedliśmy obiad

I to był nasz ostatni punkt programu w Szanghaju. Po południu udaliśmy się na lotnisko, skąd wyruszyliśmy w głąb Państwa Środka, na południowy-zachód Chin, a konkretnie do Guilin.

Shanghai Pudong International Airport

Ale o tym miejscu już w następnym odcinku.

Pełna galeria (167 zdjęć)

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce do Chin znajdziecie pod tagiem Cesarskie Chiny

2 myśli na temat “Cesarskie Chiny: Szanghaj dzień 3 (Shanghai)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s