Film: Amy

amyRelację z festiwalu Nowe Horyzonty rozpocznę od filmu otwarcia, który dla mnie nie był jednak pierwszym filmem obejrzanym podczas tej imprezy. Nie był on też moim pierwszym wyborem szczególnie, że nie jestem jakimś specjalnym fanem Amy Winehouse. KaTe jednak naciągnęła mnie na seans i… było warto.

Dokument o Amy przygotowany został przez człowieka, który o artystce nie wiedział nic. Można było liczyć więc na świeży punkt widzenia. Nie jest to jednak do końca typowy film biograficzny. Nie dowiemy się bowiem wiele o początkach jej fascynacji muzyką, a w szczególności jazzem oraz jej edukacji muzycznej do której podobno mocno przyczyniła się babcia… tego w tym dokumencie zabrakło. Reżyser postanowił skupić się natomiast na innych aspektach z jej życia… tych, które doprowadziły do jej śmierci.

Aspektach, które można było odkryć z licznych nagrań, które powstały w czasach internetu, portali społecznościowych i łatwych możliwości dokumentowania rzeczywistości (przy pomocy komórek czy aparatów).

To co imponuje w tej produkcji to liczba materiałów do której dotarli autorzy. Pochodzą one zarówno z prywatnych kolekcji Amy, jej najbliższych znajomych i rodziny, które dodatkowo wzbogacono licznymi materiałami z koncertów, backstage’u zarówno tych oficjalnych jak i nagranych przez fanów, paparazzi czy archiwów stacji telewizyjnych.

Całość zręcznie poskładana i udźwiękowiona muzyką Amy daje nam obraz artystki niepokornej, zafascynowanej muzyką, a w szczególności jazzem, ale też z licznymi problemami z najbliższymi oraz samą sobą. Przytłoczona sławą i popularnością, a także otoczona przez najbliższych ludzi, którzy zaczęli w różny sposób żerować na jej sukcesie nie potrafiła poradzić sobie z sukcesem i uzależnieniami.

Dopiero po obejrzeniu tej produkcji uzmysłowiłem sobie osobistość tekstów piosenek tworzonych przez Amy wynikającą bezpośrednio z jej życia.

Dobra rzecz!

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

5 myśli na temat “Film: Amy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s