Film: The Lobster

The LobsterReżyser Kła, pokazywanego na Nowych Horyzontach w 2011 roku, ponownie wzbudza kontrowersje przedstawiając wizję świata, w którym obowiązujące normy zostały doprowadzone do poziomu absurdu. Tym razem jest nieco mniej drastycznie na poziomie dosłownym, a bardziej groteskowo i absurdalnie na poziomie emocji.

Otóż w świecie w którym przyszło żyć głównym bohaterom promuje się związki. Osoby samotne kierowane są do specjalnego, ekskluzywnego ośrodka, gdzie w ciągu 45 dni muszą znaleźć sobie partnera. Jeżeli im się to nie uda po tym czasie zostają zamienione w wybrane przez siebie zwierzę. Dodatkowo codziennie są urządzane polowania na ukrywających się w lesie odszczepięców, którzy postanowili żyć poza tym systemem. Upolowanie takiego osobnika wydłuża o jeden dzień możliwość pobytu w hotelu.

Nasz bohater David (Colin Farrell) trafia do takiego ośrodka po śmierci żony. Przez pierwsze dni dokładnie odkrywamy reguły obowiązujące w tym absurdalnym miejscu. Oprócz Davida poznajemy kilku podobnych nieszczęśników. Kulejącego mężczyzna (Ben Whishaw), który stara przypodobać się jednej z pensjonariuszek symulując krwotoki z nosa. Sepleniącego mężczyznę (John C. Reilly), który z kolei chce zaciekawić swoją osobą nieczułą na żadne uczucia kobietę.

Im bliżej końca do wyznaczonego okresu, tym większą desperacją wykazują się pensjonariusze próbując za wszelką cenę znaleźć sobie partnera. Oczywiście same deklaracja bycia parą nie jest wystarczająca. Po oficjalnym ogłoszeniu chęci „bycia ze sobą” następuje dwutygodniowy okres próbny, gdzie taka para musi ze sobą żyć w symulowanej rodzinie.

David w ramach desperacji wiąże się z nieczułą kobietą (Aggeliki Papoulia), która jak się okazuje jest kompletnie pozbawiona empatii i jakichkolwiek ludzkich uczuć… ostatecznie postanawia więc uciec z ośrodka i przyłączyć się do przebywających w lesie anarchistów…

Niestety ta wolność jest bardzo złudna… tutaj też obowiązują pewne zasady… a konkretnie brak jakichkolwiek związków i czułości wśród żyjącej na marginesie społeczeństwa grupy. Charyzmatyczna liderka (Léa Seydoux) surowo karze wszelkie przejawy uczuć do drugiego człowieka. Popadamy więc w kolejną skrajność. Na nieszczęście dla Davida to tutaj odkrywa on swoją prawdziwą miłość…

Ta tragifarsa posiada wiele scen komiczny, jednak śmiech po chwili często zamiera nam na ustach…

Podobnie jak w Kle tutaj również reżyser przedstawia nam świat pełny regulacji, które doprowadzone są do granic absurdu. Gdzie dbanie o dobro człowieka przekształca się w patologiczne zachowania i to niezależnie od tego jak szlachetne są ku temu pobudki.

W Lobsterze reżyser sugeruje również, że dzisiejsze związku nie opierają się na czystych uczuciach, a na pewnym układzie gdzie każda ze stron czerpie z niego określone korzyści. Dla tych korzyści gotowa jest poświęcić bardzo wiele z samego siebie. Z drugiej strony samotność za wszelką cenę też nie jest naturalnym stanem człowieka…

Zdecydowanie warto obejrzeć.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

6 myśli na temat “Film: The Lobster

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s