Film: Nasza młodsza siostra (Umimachi Diary)

nasza mlodsza siostraGdybym miał wskazać tylko jeden najlepszy film, który widziałem na tegorocznych Nowych Horyzontach była by to Nasz młodsza siostra. Produkcja znanego nowohoryzontwej publiczności, choćby z filmu Jak ojciec i syn, japońskiego reżysera Kore-eda Hirokazu.

Trzy siostry Sachi, Yoshino i Chika mieszkają razem w domku w pewnej japońskiej miejscowości. Dwie z nich już pracują, trzecia jeszcze uczy się w miejscowym gimnazjum.  Ich rodzice rozstali się wiele lat temu. Pewnego dnia otrzymują wiadomość o śmierci ojca, którego nie widziały od lat, a który w międzyczasie założył nową rodzinę. Na pogrzebie poznają swoją przyrodnią siostrę Suzu: odpowiedzialną, poukładaną i bardzo dojrzałą jak na swój wiek nastolatkę. Zaintrygowane jej osobą proponują, aby odwiedziła je, a następnie zamieszkała razem z nimi w, jak to same określają, “żeńskim akademiku”.

Na ekranie obserwujemy codzienne życie sióstr. Oprócz momentów, gdy przebywają razem, bądź spotykają się z przyjaciółmi, kamera podąża również za każdą z nich z osobna. Każda z bohaterek boryka się bowiem ze specyficznymi problemami którymi nie zawsze dzieli się nawet z najbliższymi.

Film choć w gruncie rzeczy lekki, przyjemny i sympatyczny, nie stroni jednak od nieco bardziej skomplikowanej i trudniejszej tematyki. Na szczęście jest ona tak zgrabnie wpleciona w całość, że nie przytłacza całej pozytywnej atmosfery. Życie stawia bowiem przed siostrami trudne wybory, jednak każda decyzja sprawia, że bohaterki dojrzewają.

To film bez fajerwerków czy „nowohoryzontowości”, ale pokazujący, że wcale nie trzeba odkrywać nowych horyzontów kiedy ma się coś ciekawego do powiedzenia i potrafi się to zrobić w odpowiedni sposób. Świetne, przyjemne, ale też mądre i humanistyczne, kino dla każdego szukającego oprócz rozrywki, również nieco zadumy.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

5 myśli na temat “Film: Nasza młodsza siostra (Umimachi Diary)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s