Film: Electric Boogaloo. Niesamowita historia Cannon Films (Electric Boogaloo: The Wild Untold Story of Cannon Films)

electric boogalooCannon Films to kultowa wytwórnia filmowa produkująca charakterystyczne nisko i średnio budżetowe filmy. Powstała ona w 1967 roku, ale swój prawdziwy rozkwit rozpoczęła od 1979 roku dzięki dwóm kuzynom pochodzenia izraelskiego. Po ogromnym sukcesie w swoim kraju kultowej serii filmów erotycznych dla młodzieży zatytułowanej Lody na patyku, postanowili oni podbić Amerykę.

Tak oto Menahem Golan i Yoram Globus za 0,5 mln dolarów przejmują podupadającą wytwórnię Cannon Films. Do połowy lat 80-tych specjalizują się w filmach akcji klasy B. To “dzięki” ich filmom Chuck Norris zdobył sławę wielkiego twardziela i został zaszufladkowany jako gwiazda tego typu filmów. Jednym z największych hitów tamtego okresu był między innymi Zaginiony w akcji, “inspirowany” krążącym po Hollywood scenariuszem James Camerona do Rambo II. A takich “inspiracji” w filmografii tych producentów było zdecydowanie więcej.

W tym też okresie tworzą oni nowy typ marketingu filmowego. Panowie Golan i Globus sprzedają bowiem prawa do filmu pokazując jedynie jego… plakat. Dopiero gdy zdobędą fundusze zaczynają kręcić właściwy film. Jako pierwsi z góry określają budżet w jakim ma zmieścić się cała produkcja. Innym ich pomysłem marketingowym była sprzedaż filmów w pakietach. Jeden znany tytuł opakowywano kilkoma miernymi.

W kolejnych latach strategia firmy zaczęła się ewaluować. Producenci angażują największe ówczesne gwiazdy Hollywood jak Sylvester Stallone, a także finansują bardziej ambitnych filmowców (np. jednego z ojców niezależnego kina amerykańskiego John-ego Cassavetesa czy francuza Jean Luca-Godarda). Starają się też podbić Cannes, masowo rozreklamowując swoją wytwórnię podczas słynnego festiwalu filmowego.

W trakcie oglądania filmu dowiadujemy się skąd wzięła się tak zła sława Chucka Norrisa. Stając się jedną z głównych twarzy tej wytwórni zmuszony był do brania udział nawet w kilku filmach rocznie (w 1986 roku Cannon Films wyprodukował 43 filmy – można sobie wyobrazić jakiej były one jakości). Dowiadujemy się też jak odkryto koleją gwiazdę kina kopanego znanego z American Ninja Michaela Dudikoffa oraz jak to się stało, że Jean Claude Van Damme zagrał w Cyborgu (którego scenariusz powstał z myślą o Chucku Norrisie).

Kolejne lata to inwestowanie w prawa do sequeli, które producenci doprowadzają do groteski (np. w Superman IV cięto fundusze przeznaczone na efekty specjalne i choreografię walk) lub eksploatują do granic możliwości (seria Dead Wish – Życzenie śmierci).

Wielkie inwestycje w znane marki, a następnie realizacja ich „po kosztach”, doprowadzały do klap finansowych tych filmów. Sprawiło to, że wytwórnia miała się coraz gorzej. W końcu doszło do upadku tego imperium tandety i rozejścia się wspólników.

Electric Boogaloo nakręcony został w podobnym stylu jak produkcje wytwórni o której opowiada. Z wielkim animuszem i dynamicznym tempem, gdzie anegdoty o pomysłach producentów bądź o tym co działo się podczas produkcji, świszczą jak kule z karabinu maszynowego… Wśród postaci, które wspominają pracę nad filmami znalazło się wielu aktorów, reżyserów i producentów współpracujących ze słynnymi Izraelczykami.

To kawał historii kina klasy B, świetnie opowiedzianej i fascynującej nie tylko dla miłośników tego typu filmów. W końcu kto nie oglądał Chucka Norrisa w akcji…

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Electric Boogaloo. Niesamowita historia Cannon Films (Electric Boogaloo: The Wild Untold Story of Cannon Films)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s