Cesarskie Chiny: Jaskinia Trzcinowego Fletu i Guilin za dnia

Kolejny dzień zwiedzania Chin ponownie wypełniony został po brzegi atrakcjami. Stąd relacja z niego zostanie podzielona na dwie części. Ta część poświęcona będzie Jaskini Trzcinowego Fletu oraz zwiedzaniu Guilin przy świetle dziennym (w przeciwieństwie do poprzednich nocnych spacerów po tym mieści o których mieliście okazję poczytać w poprzedniej notce).

Po spędzeniu nocy w Guilin z samego rana wsiedliśmy w autobus i ruszyliśmy na pobliską plantację herbaty. O tym co tam zobaczyliśmy dowiecie się jednak z drugiej części wpisu, która poświęcona będzie chińskiej prowincji. Z plantacji skierowaliśmy się do wspomnianej wcześniej Jaskini Trzcinowego Fletu.

Jaskinia Trzcinowego Fletu (Lu Di Yan), położona kilka kilometrów na północny-zachód od centrum Guilin, jest największą i najbardziej imponującą z jaskiń w tym regionie. Jej nazwa pochodzi od dawniej rosnących wokół niej rzadkich trzcin, które idealnie nadawały się na flety. Uznawana jest ona za jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy i odwiedzają ją tłumy turystów z całych Chin.

Ta naciekowa jaskinia o długości 240 metrów, powstała ponad 180 milionów lat temu. Można ją opisać jak ogromny pałac podziemny wypełniony szlachetnymi kamieniami, w którym  znajdziemy liczne stalaktyty, stalagmity i formacje skalne o dziwnych i cudownych kształtach.

Jaskinia stała się atrakcją turystyczną już setki lat temu za czasów dynastii Tang. Potwierdzają to 77 kamienne inskrypcje, które sięgają tego okresu. W XX wieku została ona ponownie odkryta w 1940 roku przez grupę uchodźców uciekających przed wojskami japońskimi. Do publicznego zwiedzania miejsce to zostało udostępnione w 1962 roku.

Największa grota w jaskini zwana jest Kryształowym Pałacem Króla Smoka i może pomieścić około 1000 osób.

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w jaskini jest wielki kawał białej skały w kształcie wiszących półek z naciekami przypominającej wodospad. Na przeciw niej można dostrzec skałę przypominającą sylwetkę ludzką.

Z miejscem tym związana jest legenda o mędrcu, który przyszedł odwiedzić Jaskinię Trzcinowego Fletu i próbował ułożyć wiersz opisujący jej piękno. Zajęło mu to tak dużo czasu, aby znaleźć odpowiednie słowa, że zamienił się w kamień.

Odbicie w lustrze wody

Mimo, że jaskinia jest znana jako „Pałacu Sztuki Naturalnej”, ingerencja człowieka jest w niej całkiem spora. Całość podświetlono bowiem sztucznym, bardzo kolorowym oświetleniem (do którego Chińczycy mają ogromną słabość) trącąc lekko kiczem. W założeniach służy ono do podkreślenia wizualnych formacji skalnych ptaków, roślin i zwierząt. Jednak i bez tego dziwne kształty w jaskiniach same w sobie tworzą zapierających dech w piersiach spektakl, będący ucztą dla oczu.

Po prawej w tle ekran na który pokazano fragment baletu Jezioro Łabędzi

Inne atrakcje oprócz kolorowych świateł jakie można zobaczyć w jaskini to wyświetlany pokaz tańca baletowego w takt Jeziora Łabędziego oraz projekcje wideo mappingu na suficie groty.

Przykład wideo projekcji na suficie jaskini

Po opuszczeniu jaskini powróciliśmy w okolice  Guilin i jednego z jego symboli. Przy połączeniu rzeki Li i Taohu znajduje się Wzgórze Słoniowej Trąby (Xiàngbí Shān). Nazwa została wybrana ze względu na jego kształt przypominający olbrzymiego słonia zanurzającego swoją trąbę do rzeki.

Wzgórze wznosi się 55m nad rzeką Li, ma 108 m długości i 100 m szerokości i posiada również kilka atrakcji. Jaskinię Księżycowej Wody (Shuiyue dong) gdzie w nocy, odbicie księżyca widziane przez łuk, wygląda jednocześnie na znajdujące się zarówno pod wodą jak i unoszące się nad jej powierzchnią. Kolejnymi z atrakcji jest kamień Oko Słonia i pagoda znajdująca się na szczycie wzgórza będąca świątynią Puxian i Yunfeng.

Po drugiej stronie znajduje się kolejne niecodzienne miejsce, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród miejscowych. Jest to, bardzo kiczowaty, park miłości.

Odwiedzający to miejsce przechodząc przez kamienny most rzeźbiony słoniami trafiają na Wyspę miłości. Jest to niewielka wyspa pokryta bambusowym gajem, poświęcona zakochanym. Podczas wędrówki ścieżkami, zwiedzający mogą zobaczyć wiele konstrukcji poświęconych miłości. Wśród lokalnej ludności uznawane jest ono za wspaniałe miejsce na relaks gdzie można spędzić trochę czasu z kimś specjalnym.

Po wizycie w okolicach wzgórza Słoniowej Trąby ponownie wróciliśmy do Guilin aby zrobić jeszcze raz mały spacer w okolicach jeziora Banyan oraz pagód Słońca i Księżyca, tym razem za dnia.

W następnym odcinku udamy się na chińską prowincję. Odwiedzimy między innymi plantację herbaty oraz, w ramach wycieczki fakultatywnej traktorami do chińskiej wioski, dom typowego, chińskiego rolnika. Na wieczór dotrzemy do Yangshuo gdzie odwiedzimy słynną na całe Chiny ulicę West Street.

Pełna galeria (81 zdjęć)

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce do Chin znajdziecie pod tagiem Cesarskie Chiny

2 myśli na temat “Cesarskie Chiny: Jaskinia Trzcinowego Fletu i Guilin za dnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s