Film: B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim (B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin)

b-movieMark Reeder młody, zafascynowany muzyką Brytyjczyk z Manchesteru, po usłyszeniu Kraftwerka i Tangerine Dream postanawia przenieść się do Berlina Zachodniego. Jest rok 1978, podzielony murem Berlin jest katalizatorem wielu artystycznych akcji i inicjatyw. Nasz bohater poznaje przypadkowych ludzi, którzy organizują mu mieszkanie na squacie.

Tam styka się z wieloma interesującymi indywidualnościami, które oprowadzają go po miejscach, gdzie może spotkać berlińską bohemę artystyczną. Są to nie tylko mniej lub bardziej undergroundowi muzycy ale również poeci, fotografowie czy filmowcy. Podążając śladami Marka wkraczamy w świat kreatywnej część Berlina, miasta kontrastów, pełnego wolności, gdzie każdy może robić to na co ma ochotę i nikt się temu nie dziwi.

W trakcie swoich wędrówek po nocnych lokalach (kultowe SO36, Trash, Risiko) i miejscach (słynna ulica Oranienstrasse) nasz bohater imając się różnych zawodów (bramkarz, kelner, menadżer, producent muzyczny, dziennikarz, aktor) poznaje wielu ludzi i zespoły, które lata później stają się sławne od Die Toten Hosen, przez Die Arzte, Nenę, Gudrun Gut, Einstürzende Neubauten a nawet młodego Nicka Cave’a, który ma swój trzyletni epizod w tym mieście, po przemykającą gdzieś na rowerze… Tildę Swinton.

Na B-Movie składa się kolaż, w większości wcześniej niepublikowanych, nagrań, prywatnych filmów oraz programów telewizyjnych z tej szalonej, ale twórczej dekady, zaczynającej się od punka, a kończącej na Love Parade, w mieście, gdzie dni są krótkie, a noce niekończące się, gdy nie myślano o długoterminowy sukcesie, ale o życiu chwilą – tu i teraz.

Całość tworzy dynamiczny, zabawny i wciągający film para-fabularny o… muzyce i Berlinie Zachodnim z lat 80.

Tak, tak zdaje sobie sprawę, że znajomi i stali czytelnicy, dobrze wiedzą, że mam przyjemne wspomnienia ze stolicy Niemiec i duży sentyment do tego miasta ale film podobał się również KaTe, która w Berlinie była dopiero 2 razy. Więc nie tylko o sentymenty tutaj chodzi, to po prostu bardzo interesująca produkcja. Polecam.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Wszystkie wpisy na Tomiga Blog opisujące różne atrakcje i wydarzenia które można zobaczyć w stolicy Niemiec oznaczone są tagiem Berlin

11 myśli na temat “Film: B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim (B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin)

 1. Mam takie pytanie autorze, gdzie można ten film obejrzeć, bo go nawet nie ma na płytach dvd itp w sklepach

    1. Tak normalnie to wątpie. Może przy jakichś okazjach specjalnych w kinach studyjnych (np. poświęconej kulturze niemieckiej albo jakichś przeglądach).

   1. Owszem, jest do kupienia ale po niemiecku, a ja niestety niemieckiego za dobry nie jestem. Ja szukam, gdzie jest po polsku 🙂

    1. Nie sprecyzowałeś ;)… po polsku niestety nie kojarzę. Gutek go chyba nie wydał (nie widzę na jego stronę). Był do obejrzenia tylko na festiwalu Widze też, że jest do kupienia na iTunes ale nie sądzę aby była tam polska wersja językowa).

     1. Rozumiem, trochę lipa niestety. A tak to dziękuje za bardzo szybką odpowiedź, pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s