Strona główna > Film, Wydarzenia > Film: B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim (B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin)

Film: B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim (B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin)

b-movieMark Reeder młody, zafascynowany muzyką Brytyjczyk z Manchesteru, po usłyszeniu Kraftwerka i Tangerine Dream postanawia przenieść się do Berlina Zachodniego. Jest rok 1978, podzielony murem Berlin jest katalizatorem wielu artystycznych akcji i inicjatyw. Nasz bohater poznaje przypadkowych ludzi, którzy organizują mu mieszkanie na squacie.

Tam styka się z wieloma interesującymi indywidualnościami, które oprowadzają go po miejscach, gdzie może spotkać berlińską bohemę artystyczną. Są to nie tylko mniej lub bardziej undergroundowi muzycy ale również poeci, fotografowie czy filmowcy. Podążając śladami Marka wkraczamy w świat kreatywnej część Berlina, miasta kontrastów, pełnego wolności, gdzie każdy może robić to na co ma ochotę i nikt się temu nie dziwi.

W trakcie swoich wędrówek po nocnych lokalach (kultowe SO36, Trash, Risiko) i miejscach (słynna ulica Oranienstrasse) nasz bohater imając się różnych zawodów (bramkarz, kelner, menadżer, producent muzyczny, dziennikarz, aktor) poznaje wielu ludzi i zespoły, które lata później stają się sławne od Die Toten Hosen, przez Die Arzte, Nenę, Gudrun Gut, Einstürzende Neubauten a nawet młodego Nicka Cave’a, który ma swój trzyletni epizod w tym mieście, po przemykającą gdzieś na rowerze… Tildę Swinton.

Na B-Movie składa się kolaż, w większości wcześniej niepublikowanych, nagrań, prywatnych filmów oraz programów telewizyjnych z tej szalonej, ale twórczej dekady, zaczynającej się od punka, a kończącej na Love Parade, w mieście, gdzie dni są krótkie, a noce niekończące się, gdy nie myślano o długoterminowy sukcesie, ale o życiu chwilą – tu i teraz.

Całość tworzy dynamiczny, zabawny i wciągający film para-fabularny o… muzyce i Berlinie Zachodnim z lat 80.

Tak, tak zdaje sobie sprawę, że znajomi i stali czytelnicy, dobrze wiedzą, że mam przyjemne wspomnienia ze stolicy Niemiec i duży sentyment do tego miasta ale film podobał się również KaTe, która w Berlinie była dopiero 2 razy. Więc nie tylko o sentymenty tutaj chodzi, to po prostu bardzo interesująca produkcja. Polecam.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Wszystkie wpisy na Tomiga Blog opisujące różne atrakcje i wydarzenia które można zobaczyć w stolicy Niemiec oznaczone są tagiem Berlin

Reklamy
 1. Ciekawski dekadentysta
  25 marca 2017 o 21:37

  Mam takie pytanie autorze, gdzie można ten film obejrzeć, bo go nawet nie ma na płytach dvd itp w sklepach

  • 25 marca 2017 o 21:53

   Dobre pytanie sam chętnie bym go kupił na płycie… Ja go widziałem na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2015.

   • Ciekawski dekadentysta
    25 marca 2017 o 21:58

    A jest szansa, że by go obejrzeć jeszcze w jakimś polskim kinie?

    • 25 marca 2017 o 22:10

     Tak normalnie to wątpie. Może przy jakichś okazjach specjalnych w kinach studyjnych (np. poświęconej kulturze niemieckiej albo jakichś przeglądach).

  • 25 marca 2017 o 21:57

   A widzisz 5 sekund szukania w sieci i oto link do strony oficjalnej… z informacjami gdzie można go kupić (niestety nie w Polsce)

   http://www.b-movie-der-film.de/b-kenner.html

   • Ciekawski dekadentysta
    25 marca 2017 o 22:01

    Owszem, jest do kupienia ale po niemiecku, a ja niestety niemieckiego za dobry nie jestem. Ja szukam, gdzie jest po polsku 🙂

    • 25 marca 2017 o 22:08

     Nie sprecyzowałeś ;)… po polsku niestety nie kojarzę. Gutek go chyba nie wydał (nie widzę na jego stronę). Był do obejrzenia tylko na festiwalu Widze też, że jest do kupienia na iTunes ale nie sądzę aby była tam polska wersja językowa).

     • Ciekawski dekadentysta
      25 marca 2017 o 22:27

      Rozumiem, trochę lipa niestety. A tak to dziękuje za bardzo szybką odpowiedź, pozdrawiam 🙂

 1. 3 stycznia 2016 o 10:25
 2. 28 stycznia 2016 o 19:15
 3. 30 stycznia 2016 o 19:08

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: