Nowe Horyzonty 2015: Część IV

nh2015W czwartej części relacji z festiwalu pięć filmów. Oprócz opisywanych już He Never Died i B-Movie. Mustang czyli o sytuacji młodych kobiet w patriarchalnej, prowincjonalnej Turcji. Ciało Anny Fritz opowiada o młodej celebrytce, która trafia do szpitalnej kostnicy oraz kilku kumplach zatrudnionego tam pielęgniarza, którzy wybierając się na imprezę postanawiają zobaczyć martwą gwiazdę filmową i co z tego wynika. Skarb to z kolei film o poszukiwaniu pewnego skarbu ukrytego na prowincji. Film w zamierzeniach mający zapewne przypominać klimatem „Piknik pod Wiszącą Skałą”.

Mustang reż. Deniz Gamze Ergüven Francja, Niemcy, Turcja, Katar 2015

mustangPięć sióstr żyjących na tureckiej prowincji wychowywanych przez babkę i wuja wkracza w wiek, w którym dorośli myślą o wydaniu ich za mąż. Jako, że małżeństwa są w pełni aranżowane młode dziewczyny nie mają wiele do powiedzenia w kwestii swoich wybranków… Każda z nich jednak w inny sposób reaguje na zaistniałą sytuację. Obserwujemy więc pięć różnych postaw. Przekrój zarówno reakcji jak i ich konsekwencji jest bardzo szeroki od tych bardziej optymistycznych do tragicznych.

Mustang ma bardzo nudny początek, który przytłacza pozostałą nieco lepszą część filmu. Obyczajowo to niewątpliwie interesująca produkcja przedstawiająca problem patriarchatu na konkretnych przykładach. Całość jednak nie w pełni wykorzystuje potencjał ze względu na nierówną i momentami nużącą realizację.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

He Never Died reż. Jason Krawczyk USA, Kanada 2015

he never diedJako jeden z ciekawszych filmów festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Ciało Anny Fritz / The Corpse of Anna Fritz / El cadáver de Anna Fritz reż. Hèctor Hernádez Vicens Hiszpania 2015

cialo anny fritzMłoda celebrytka znana z okładek popularnych czasopism trafia po wypadku do szpitalnej kostnicy. Pracujący tam młody pielęgniarz postanawia pochwalić się młodą, sławną denatką i wysyła jej zdjęcie do znajomych. Ci, udając się na wieczorną imprezę postanawiają odwiedzić i dotknąć prawdziwej, choć martwej celebrytki. Atrakcyjna, uwielbiana aktorka wzbudza ciekawość i… pożądanie… wśród młodych mężczyzn… prowadzące do pytania jak to jest „posuwać” Annę Fritz?

No właśnie… nie bez wątpliwości dochodzi do stosunku w trakcie którego celebrytka jednak… ożywa. Powstaje dylemat co teraz zrobić. Zdania wśród trójki kumpli są podzielone… w grę wchodzą środki ostateczne (w końcu nikt nie wie, że celebrytka żyje, a oskarżenie o gwałt i nekrofilię może mieć fatalne skutki) jak skończy się ta historia i kto ostatecznie przeżyje?

Wbrew nieco kontrowersyjnemu tematowi film nie przekracza granic dobrego smaku. Całość jest dosyć pomysłowa i trzyma w napięciu. Ostatecznie otrzymujemy całkiem zgrabny thriller w kameralnym otoczeniu.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

B-MOVIE: Namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim B-MOVIE: Lust & Sound in West-Berlin reż. Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange  Niemcy 2015

b-movieJako jeden z ciekawszych filmów festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Skarb / Comoara reż. Corneliu Porumboiu Rumunia, Francja 2015    

skarbDo młodego małżeństwa przychodzi sąsiad z niecodzienną propozycją. Otóż potrzebuje on pieniędzy na spłatę kredytu mieszkaniowego. Sąsiedzi nie mogą mu jednak pomóc, gdyż sami nie mają zbyt wielkich oszczędności. Następnego dnia ten sam sąsiad wraca z kolejną propozycją tym razem aby pożyczyć mniejszą sumę, dzięki którym wynajmą specjalistyczny sprzęt niezbędny do próby znalezienia mitycznego skarbu, zakopanego przez jego przodków gdzieś w ogrodzie ich domu. Tym razem sąsiedzi dochodzą do porozumienia i wspólnie postanawiają odnaleźć skarb. Organizują więc niezbędny sprzęt i wyruszają do wiejskiego domku gdzie zaczynają prace poszukiwawcze. W ich trakcie pojawia się kilka nowych wątków i nieoczekiwanych zajść… mogących znacząco wpłynąć na losy bohaterów oraz samego skarbu…

Otrzymujemy film, który w zamierzeniach reżysera miał przypominać klimatem Piknik pod Wiszącą Skałą, kiedy to widz cały czas czeka w napięciu na coś, co się wydarzy… a nic takiego nie następuje. Stąd po seansie pozostaje lekki niedosyt, bo brakuje jakiejś mocniejszej puenty lub przełomowego zdarzenia. Ostatecznie opuszczamy sale kinową oglądając 90 minut mało interesującego filmu obyczajowego, który szybko uleci z Waszej pamięci.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Nowe Horyzonty 2015: Część IV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s