Nowe Horyzonty 2015: Część V

nh2015Piąta i ostatnia część relacji z ubiegłorocznego festiwalu Nowe Horyzonty. A w niej… pięć filmów. Nowa polsko-francuska produkcja z Andrzejem Chyrą (Znam kogoś, kto cię szuka), dokument o ikonie fotografii społecznej Sebastiao Salgado (Sól Ziemi), niskobudżetowe sci-fi z analogowymi efektami specjalnymi (Adventurados), ciekawy film obyczajowy o współczesnych Chinach (Nawet góry przeminą) i najnowszy film Nanniego Morettiego (Moja matka).

Znam kogoś, kto cię szuka / Raging Rose / Crache Coeur reż. Julia Kowalski Francja, Polska 2015

znak kogos kto cie szukaFilm rozpoczyna się w Paryżu, gdzie to samotny ojciec z nastoletnią córką Rose urządza remont swojego domu. Remontem zajmuje się wynajęty Polak Józef (Chyra). Po pewnym czasie okazuje się, że Józef ma swoją tajemnicę. Poszukuje on bowiem syna, którego porzucił 15 lat temu. Zbiegiem okoliczności chodzi on do tej samej szkoły co Rose. Józef prosi więc Rose o pomoc w dotarciu do syna. Młoda dziewczyna się w nim zakochuje i wykorzystuje wiedzę o ojcu do własnych celów…

Opowieść o dojrzewaniu oraz relacjach ojciec-syn. Raczej nic nowego nie wnosząca do poruszanych tematów i nie robiąca z opowieści czegoś wartego dłuższej uwagi.

Generalnie film do zapomnienia parę minut po seansie.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Sól Ziemi / The Salt of the Earth / Le sel de la terre reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado  Francja, Brazylia, Włochy 2014    

sol ziemiFilm dokumentalny przedstawiający sylwetkę jednej z ikon współczesnej fotografii Sebastiao Salgado. Fotograf najbardziej znany jest z przejmujących zdjęć o tematyce społecznej wykonywanych podczas licznych podróży po całym świecie.

Pełną recenzję tego filmu znajdziecie w oddzielnym wpisie.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Adventurados reż. Berton Pierce    Niemcy 2015    

Niskobudżetowa produkcja sci-fi w której zastosowano analogowe efekty specjalne… biorąc pod uwagę budżet robiące wrażenie… szkoda tylko, że dekoracje ten efekt psują… (przemieszczanie się po statku w jednej i tej samej scenografii filmowane z różnych ujęć).

Dwóch pilotów przewozi ładunek z Ziemi na Księżyc w trakcie podróży wszystko idzie nie tak…

Film jest dosyć statyczny i w sumie broni się jedynie humorem.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Nawet góry przeminą / Mountains May Depart / Shan he gu ren reż. Jia Zhang-ke Chiny, Japonia, Francja 2015

nawet gory przeminaTo historia podzielony na trzy akty dziejące się w różnym czasie.

Początek to przełom lat 1989/1990 kiedy to poznajemy trójkę znajomych: kobietę Tao, i dwóch mężczyzn – biznesmena Zhanga i pracującego w jego kopalni Liangzi. Obaj zabiegają o względy młodej kobiety, która w końcu musi podjąć dokonać wyboru… ostatecznie decyduje się na Zhanga, z którym bierze ślub i rodzi się im syn Dollar…

15 lat później… mamy 2014 rok. Tao i Zhang nie są już razem. Zhang rozwija wielki biznes i wychowuje syna posyłając go do najlepszych szkół anglojęzycznych. W tym czasie Liangzi po pracy w kopalni zapada na ciężko chorobę, która zmusza go do powrotu na „stare śmieci”, potrzebuje też pieniędzy na leczenie… jego żona przypadkowo dowiaduje się o dawnej znajomości męża z Tao i postanawia ją odnaleźć.

W tym samym czasie umiera ojciec Tao. Na pogrzeb przyjeżdża z synem z którym jak się okazuje straciła bliski kontakt.

Rok 2025.. Dollar mieszka z ojcem w Australii, matki prawie nie pamięta, a z ojcem nie łączą go zbyt dobre stosunki.. nie zna też chińskiego, a na dodatek postanawia rzucić studia. Poznaje nauczycielkę po przejściach z którą nawiązuje romans… Rozmowy z dużo starszą i doświadczoną przez życie kobietą skłaniają go do odwiedzenia swojej matki…

Te luźno ze sobą powiązane historię mają nam uświadomić nieuchronność przemijania… bardzo charakterystyczny motyw dla kultury chińskiej dotyczący zarówno ludzi, związków, a nawet natury.

Film opisuje też rozwój państwa środka, które u progu XXI wieku ma ambicje i aspiracje dogonić bogate państwa zachodu… gdy już do tego dochodzi, następuje, tak charakterystyczny dla zachodu, rozpad więzi rodzinnych…

Jak widać niezależnie od kultury czy szerokości geograficznej tematy jak najbardziej uniwersalne.

Ciekawe kino obyczajowe, które można analizować na kilku poziomach.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Moja matka / My Mother / Mia madre reż. Nanni Moretti    Włochy, Francja 2015    

moja matkaZnana reżyserka Margherita pracuje nad swoim nowym filmem. W tym czasie jej matka zaczyna ciężko chorować… wszystko wskazuje na to, że nie ma dla niej już ratunku i najbliżsi muszą przygotować się na nadchodzącą śmierć. Ma to oczywiście wpływ na naszą bohaterkę, której coraz trudniej odwiedzać matkę w szpitalu i zachowywać radosny nastrój, a także łączyć to z pracą nad filmem.

Cała sytuacja skłania ją do refleksji nad własnym życiem oraz szansami, które odtrąciła. Z drugiej strony zbliża zapracowaną kobietę do matki choć tak naprawdę jej witalność i chęć do życia odkrywa w pełni dopiero po jej śmierci.

Choć film porusza dosyć smutną tematykę to jest ona zmiękczana praktycznie na każdym kroku. Na planie produkcji pojawia się bowiem znany i sławny aktor (w tej roli świetny John Turturro), który ma problemy z zapamiętaniem najprostszych dialogów… Ta cecha oraz jego gwiazdorska osobowość prowadzą do licznych komicznych scen w filmie.

Całkiem interesujący komedio-dramat, a właściwie dramato-komedia…

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

4 myśli na temat “Nowe Horyzonty 2015: Część V

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s