Film: Anomalisa

anomalisaCharlie Kaufman to jeden z bardziej szanowanych scenarzystów w Hollywood. Jego bardzo schizoidalne pomysły przenosili na ekran m.in Spike Jonze oraz Michel Gondry. Co prawda Być jak John Malkovich średnio mi się podobał (choć oglądałem go bardzo dawno temu) to Adaptacja już bardziej przypadła mi do gustu. Natomiast jego reżyserski debiut czyli Synekdocha, Nowy Jork to jedna z produkcji, którą to kompletnie nie potrafiłem zinterpretować po seansie… choć ogólne wrażenie pozostawiła po sobie pozytywne.

Najnowszy jego film, w którym wystąpił w roli reżysera, to animacja poklatkowa. Dzień z życia Michaela Stone, znanego specjalisty od obsługi klienta, który przyleciał z Los Angeles do prowincjonalnego Cincinnati wygłosić wykład na konferencji. Michael wygląda na człowieka zmęczonego, choć jest cenionym specjalistą, którego książki rozchodzą się w branży jak świeże bułeczki i powodują wzrost efektywności o 90%, widać że ma jakiś problem. Okazuje się (choć nie jest to wprost powiedziane ale pomoże to w interpretacji filmu), że cierpi on na zespół Fregoliego czyli zaburzenia psychiczne, które objawiają się tym, że osoba taka postrzega wszystkich dookoła jako tą samą osobę.

Udając się taksówką do hotelu, gdzie ma spędzić jedną noc próbuje jakoś zagospodarować sobie czas do rana. Pierwotny plan spędzenia go samotnie ulega jednak zmianom… najpierw spotkanie z dawną znajomą, a później przypadkowo poznana Lisa…, która wydaje się być zupełnie inna od wszystkich innych ludzi.

Ta produkcja wydaje się nieco lżejsza niż poprzednie dzieła tego twórcy, co oczywiście nie znaczy, że nie obędzie się bez zadawania sobie w trakcie seansu pytań ale o co tak naprawdę chodzi… Przez dłuższy czas wszystko wydaje się prawie normalnie… jednak jest coś niepokojącego w rozmowach, które prowadzi nasz główny bohater…

Jeżeli chodzi o kwestie techniczne to animacja jest bardzo dobra, a momentami świetna ale to co najbardziej wzbudziło mój zachwyt to scenografia przestrzeni w których odbywa się akcja. Pokój hotelowy wygląda jak żywy.

Kluczową kwestią jest też tutaj dźwięk, a konkretnie dialogi między postaciami ale o tym przekonacie się już podczas seansu.

Gdyby komuś ze względu na formę wydawało się, że jest to produkcja dla dzieci to ostrzegam, że tak nie jest. Nawiązania seksualne a nawet całkiem odważne sceny erotyczne też znajdziecie w tym filmie.

Anomalisa to kolejny, niby zwykły, mały film, który na pierwszy rzut oka wydaje się opowiadać banalną historię, a tak naprawdę porusza istotne kwestie egzystencji każdego z nas jak: depresja wywołana życiową monotonią i powtarzalnością, stopniowym konformizmem i zanikaniem uczuć prowadzące do samotności i wyobcowania.

Warto zobaczyć.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Anomalisa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s