Cesarskie Chiny: Rejs po rzece Li

Rejs po rzece Li z Guilin do Yangshuo jest głównym punktem każdej wycieczki do północno-wschodniej prowincji Guangxi. Wspaniałe wzgórza krasowe zaskakują turystów na każdym zakręcie klarownej rzeki. Bawoły pasą się na polach, chłopi uprawiają pola ryżowe, uczniowie i rybacy pływają na bambusowych tratwach. Dzięki pięknej scenerii sielanki dalekiej od betonowych metropolii, krajobraz wzdłuż rzeki stał się jednym z najatrakcyjniejszych chińskich celów turystycznych.

DSC02540

Oczywiście plan wycieczki Cesarskich Chin musiał zawierać także ten punkt programu.

Górny bieg rzeki Li jest podłączony przez starożytny kanał Lingqu z rzeką Xiang, która płynie na północ do Jangcy. W przeszłości była to część bardzo ważnej drogi wodnej łączącej dolinę Jangcy z deltą Rzeki Perłowej. Dzisiaj rejsy turystyczne po rzece odbyć można w różnych typach łodzi (począwszy od małych bambusowych tratw, na klimatyzowanych statkach kończąc), oferowane są przez cały rok i są jedną z głównych atrakcji okolicy.

DSC02601

Odcinek między Guilin i Yangshuo jest uważany za kwintesencję rzeki Li. Przebycie statkiem tej 83 kilometrowej trasy zajmuje od czterech do pięciu godzin. Podróż można rozpocząć w samym centrum miasta Guilin, lub udać się autobusem do jednej z zatok położonych na odcinku stanowiącym najciekawszą jego część. My rozpoczęliśmy naszą wycieczkę właśnie od jednej z takich przystani.

DSC02525

Poszczególne atrakcje, takie jak szczyty czy wsie znajdujące się wzdłuż rzeki mają ciekawe, opisowe nazwy, które stanowią wyzwanie dla wyobraźni. Podczas rejsu przewodnicy często opowiadają legendy dotyczące poszczególnych elementów mijanego krajobrazu. Większość z nich to mistyczne bajki i historie miłosne.

DSC02534

Okolicy 83 kilometrowej malowniczej rzeki Li można podzielić na 3 części według charakterystycznej scenerii którą można podziwiać wzdłuż brzegów.

Pierwszy fragment oferuje wzgórza oraz pola i wsie stworzone przez człowieka.

DSC02543

Bawoły pasące się na polach; kaczki przebierający nogami po wodzie; chłopi uprawiający ryż; rybacy wykorzystujący kormorany do połowu ryb oraz dzieci wracające do domów z pieśniami na ustach ;). Wszystko to tworzy obrazki sielskiego życia pozbawione betonowych miast.

DSC02588

DSC02553

W drugiej części, można zobaczyć dużą ilość zieleni i osobliwie wyglądających wzgórza. Tutaj to znajduje się sławne wzgórze Mural, 100-metrowy klif w kształcie twarzy, który wyblakł i posiada wielowarstwową powierzchnię skalną w różnych odcieniach. Mówi się, że kolory prezentują dziewięć koni, a osoba, która potrafi je odnaleźć uznawana jest za bystrą.

DSC02599

Płynąc w dół około 500 metrów na południe od wzgórza Mural, wzgórza stają się strome a rzeka stają się szeroka i cicha. Ogromne żółte kamienie leżące pod przezroczystą wodą stają się łatwo widoczne. W pobliżu znajduje się siedem zielonych wzgórz. Legenda głosi, że te siedem szczyty to dziewczęta z nieba, które brały kąpiel w rzece. Zauroczone krajobrazem zostały na brzegu i stały się wzgórzami. Zdarza się, że ludziom wydaje się, że widzą łodzie pływające na szczytach wzgórz. Wiele chińskich obrazów i wierszy przedstawia tą uroczą scenę.

DSC02550

Na odcinku od Yangdi do Xingping, wzdłuż rzeki Li ciągną się wzgórza, bambusowe gaje i malownicze krajobrazy. Ta część jest punktem kulminacyjnym rejs. Kolejne szczyty pojawiają za każdym zakrętem rzeki i wprawiają turystów w zachwyt.

DSC02541

W tej części rzeki można również podziwiać urokliwe krajobrazy Xingpin starożytnego miasta, które zostały uwiecznione na rewersie banknotu 20 Yuan.

DSC02566

DSC02565

Znajdziemy tu również lasy bambusowe, małe domy, sady, a także  rolników uprawiających pola i bawoły pasące się wzdłuż brzegu rzeki.

DSC02544

Kormorany to sporych rozmiarów ptaki, które lubią nurkować w poszukiwaniu ryb. Rybacy używają ich do połowu. Rybak prowadzi ptaka do wody, gdzie kormoran nurkuje pod powierzchnię w poszukiwaniu ryb. Gdy ptak złapie rybę rybak wciąga go na łódź a następnie usuwa zdobycz z gardła ptaka i umieszcza ją w koszu. Jest to możliwe dzięki linie umieszczonej na szyi ptaka, który pozwala powstrzymać go przed połknięciem ryby. Dzisiaj jednak kormorany częściej pozują do zdjęć niż używane są do połowów.

DSC02538

Na statku którym podróżowaliśmy oprócz naszej wycieczki znajdowała się grupka Chińczyków, okazało się że jest to wycieczka pracownicza z jednej z chińskich firm. Nasi bardziej imprezowi wpół-wycieczkowicze postanowili nieco zacieśnić więzi przyjaźni polsko-chińskiej i rozkręcić imprezę. I tak począwszy od śpiewania przebojów najpierw polskich a później chińskich wspólnie udało się znaleźć pieśń znaną obu narodom… słynną rosyjską Kalinkę…

DSC02584

Wracając autokarem z rejsu nasi piloci opowiedzieli nam o modelu chińskiej rodziny. O tym jak najstarsi planują życie młodym (i jest to jak najbardziej normalne, a wręcz pożądane przez młodych Chińczyków, którzy boją się odpowiedzialności związanej z podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ich konsekwencji). Czasami jednak to centralne sterowanie doprowadzone jest to do absurdu. Przytoczono nam opowieść o dziewczynie, która uciekła z domu, bo babcia aranżowała jej 5 randek dziennie. Inną ciekawostką jest np. targ małżeński w Szanghaju gdzie rodzice przychodzą z tabliczkami opisującymi swoje dzieci. Obok zdjęcia jedną z najważniejszych informacji jest znak zodiaku.

DSC02629

Po powrocie zrobiliśmy jeszcze krótki spacer po Yangshuo i pobliskim parku.

DSC02614

DSC02623

W kolejnym odcinku odwiedzimy Guangzhou czyli Kanton.

Pełna galeria (59 zdjęć)

Cesarskie Chiny: Rejs po rzece Li

Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce do Chin znajdziecie pod tagiem Cesarskie Chiny

2 myśli na temat “Cesarskie Chiny: Rejs po rzece Li

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s