Łódź: Muzeum Animacji Se-ma-for

W trakcie naszej wycieczki do Łodzi, której pretekstem były warsztaty fotografii studyjnej postanowiliśmy odwiedzić muzeum studia filmowego Se-ma-for.

Se-ma-for dla mojego pokolenia kojarzy się z Misiem Uszatkiem (tym “co klapnięte uszko ma”). Inne znane ich produkcje to bajki takie jak Przygody misia Colargola, Zaczarowany Ołówek, Dziwny świat kota Filemona czy Przygód kilka wróbla Ćwirka. Studio produkuje także filmy dla dorosłych. Tutaj powstało między innymi oskarowe Tango stworzone przez Zbigniewa Rybczyńskiego.

Z nowszej historii najsłynniejszą produkcją studia jest Piotruś i Wilk, który również zdobył kilka ważnych nagród, w tym Oskara za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

DSC07345

Państwowe Studio Filmowe Semafor zostało zlikwidowane w 1999 roku. A na jego miejsce powstała wytwórnia filmów Se-ma-for. Zajmuje się ona głównie produkcją animowanych filmów lalkowych dla dzieci i dorosłych. Samo muzeum które odwiedziliśmy zostało założone w 2008 roku z istniejącego wcześniej Muzeum Bajki.

DSC07370
Miś Uszatek w dużej skali

Zwiedzanie całego muzeum trwa około godziny. My niestety troszkę się spieszyliśmy na spacer szlakiem Łódzkich murali stąd mieliśmy nieco mniej czasu (ok 40 minut). Zaraz po zakupie biletów przydzielono nam indywidualnego przewodnika (była niedziela rano więc muzeum było puste). Na początek zostaliśmy zaproszeni do niewielkiej salki kinowej na projekcję jednego z nowszych filmów animowanych wyprodukowanych przez studio, stworzonego z myślą o widzach dorosłych.

Wystawa którą można zwiedzać składa się z następujących sekcji:

Mistrzowie animacji to wprowadzenie do historii animacji, ich idei i technik. Poświęcona jest ona pierwszym etapom produkcji filmu animowanego, począwszy od pomysłu, aż do budowy lalki. Wprowadza podstawowe pojęcia takie jak scenariusz, synopis czy storyboard. Przedstawione są też etapy i techniki konstrukcji lalek na podstawie kilku kultowych modeli jak miś Coralgol, Miś Uszatek czy Pingwin Pik-Pok oraz rysunki projektów modeli i lalek.

DSC07369
Sekcja lalki

Scenografia – zawiera fragmenty scenografii do oskarowego filmu Piotruś i Wilk oraz Danny Boy i Ichthys. Miniaturowe rekwizyty kontrastują z dużo większymi elementami scenografii.

DSC07344
Fragment scenografii z oskarowego Piotrusia i Wilka

DSC07363

DSC07348
a tu w znacznie większej skali Danny Boy

W sekcji Plan zdjęciowy zaaranżowany jest współczesny plan zdjęciowy. Oprócz znajdującej się w centrum scenografii, znajdziemy sprzęt wykorzystywany do produkcji, na przykład blendy czy reflektory, aparaty i sprzęt komputerowy do robienia zdjęć. Znajdziemy też inne elementy wykorzystywane przez operatora, reżysera, oświetlaczy, dyżurnego planu czy producenta.

DSC07352

DSC07367

Po nakręceniu zdjęć pora na kolejne etapy czyli montaż, postprodukcję i udźwiękowienie. Pokazane są tu dekoracje i artefakty z filmów, gdzie etap postprodukcji był kluczowy dla całego filmu. Są to między innymi obrazy wykorzystane w filmie Świteź, a także pokój będący kopią scenografii oskarowego Tanga.

DSC07355
Rekonstrukcja pokoju z Tanga

W tym pokoju zwiedzający mogą stworzyć własny film animowany. Dzięki specjalnemu stanowisku z aparatem oraz prostym programem do montażu, każdy gość może zostać reżyserem, scenarzystą i głównym aktorem swojego filmu. Znajdziemy tu również kilka innych eksponatów: sprzęt filmowy wykorzystywany do tworzenia klasycznych animacji oraz klaps filmowy z Piotrusia i Wilka.

DSC07362
Wieloplan

Rodzaje animacji – oprócz animacji lalkowej, przedstawiony jest też sprzęt oraz proces tworzenia animacji rysunkowej bądź kombinowanej (z wykorzystaniem wieloplanu). Zasadę jej działania tłumaczy specjalna gra interaktywna, gdzie korzystając z artefaktów wykorzystywanych w produkcjach studia Se-ma-for można stworzyć własny kadr filmowy. Znajdziemy tu też oryginalne folie celuloidowe wykorzystywane przy tworzenie filmu Dziwny świat Kota Filemona, czy Zaczarowany ołówek.

DSC07383

Na zakończenie jest oczywiście niewielki sklepik gdzie można zaopatrzyć się w różne gadżety pochodzące z filmów studia i nie tylko.

DSC07340

Podsumowanie wizyty będzie wybitnie krótkie. Odwiedzając Łódź po prostu trzeba odwiedzić to miejsce. Nie tylko najmłodsi będą tam mieli mnóstwo frajdy.

Pełna galeria (44 zdjęcia)

Muzeum Studia Filmowego Se-ma-for

3 myśli na temat “Łódź: Muzeum Animacji Se-ma-for

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s