Serial: Geniusz zaklęty w fotografii (Genius of Photography)

geniusz zaklety w fotografiiGeniusz zaklęty w fotografii to sześcioodcinkowy serial produkcji BBC poświęcony historii fotografii.

Od dagerotypu do fotografii cyfrowej, od portretów do fotografii dziennikarskiej, od sztuki do reklamy. Próbuje odpowiedzieć na pytania, dlaczego fotografia w ogóle powstała, na czym polega prawdziwy geniusz fotografii i co sprawia, że kultowe zdjęcia są tak wyjątkowe.

O ile początek stanowi historiograficzne podejście do stworzenia tego medium przez pierwsze wynalazki, o tyle kolejne odcinki, choć nadal w miarę chronologiczne, skupiają się na konkretnych typach i rodzajach fotografii oraz najbardziej znaczących twórcach.

Oto krótki opis tematyki poruszanej w kolejnych odcinkach.

Odcinek 1. Uchwycić cienie

Pierwszy odcinek opowiada o początkach tego medium. Czym jest fotografia i jak powstała, pierwszych wynalazcach, a także tym, jak z niszowego odkrycia stała się masowo używanym medium dzięki firmie Kodak oraz aparatom Brownie. Oprócz prac wynalazców poruszano temat przypadku w fotografii oraz pierwszych manipulacji obrazem.

Eksperci i historycy opowiadają o takich osobach jak Jacques – Henri Lartigue, Fox Talbot, Louis Daguerre, Eadweard Muybridge

Odcinek 2. Dokumenty dla artystów

W tym epizodzie przechodzimy do bardziej tematycznego spojrzenia na medium. Z jednej strony mieliśmy fotografię dokumentalną wykorzystywaną do propagandy zarówno w związku Radziecki, jak i rodzącej się Trzeciej Rzeszy. Z drugiej irracjonalny i surrealistyczny język sztuki wykorzystywany przez artystów. W tej części pojawiają się sylwetki takich fotografów jak Aleksander Rodczenko, August Sander, Man Ray, Eugene, Walker Evans i Bill Brandt.

Odcinek 3. W odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie

Sam tytuł sugeruje, że będziemy mówili o narodzinach fotografii reportażowej i tzw. street photo. Pojawi się pojęcie “decydującego momentu” wprowadzone przez Henry Cartier Bressona oraz bycia w centrum zdarzenia. Jednocześnie przedstawiona jest antyteza, która pokazuje niektóre tragiczne wydarzenia (Holokaust, Hiroszima) z pewnej perspektywy.

W tym odcinku udział biorą fotografowie ze słynnej agencji Magnum – Philip Jones Griffiths i Susan Meiselas, a także żołnierz-fotograf Tony Vaccaro.

Odcinek 4. Filmy na papierze

Ten odcinek poświęcony jest fotografii podróżniczej. Odyseje po Ameryce lat 50-tych Roberta Franka, wycieczki William Klein po nieznanym Nowym Jorku. Garry Winograd, który fotografował ludzi w ZOO w Central Parku. Tony Ray Jones przedstawiający angielskie wybrzeże, aż po przewodnik po Memphis i Południowej Ameryce Williama Egglestona. Po raz pierwszy pojawia się też kolor, którego użycie w latach 50-tych było kontrowersyjne dla fotografów artystów (choć same techniczna możliwość fotografii kolorowej znana była od dosyć dawna).

Autorzy przedstawiają też prace fotografów takich jak: Robert Adams, Stephen Shore, Joel Sternfeld, Joel Meyerowitz, Martin Parr oraz artystę Eda Ruscha.

Odcinek 5. Jesteśmy rodziną

Czas na zajęcie się rodziną i sobą. Opowiadanie o osobistych relacjach w języku fotografii oraz portretem i autoportretem. To co chcemy pokazać, a także ukryć. W tej części pojawiają się Diane Arbus fotografująca brzydotę i odmienność, Richarda Avedona i jego świat gwiazd filmu, mody i celebrytów, przez pamiętniki Larryego Clarka i Arakiego po niewygodne intymne portrety rodzinne Sally Mann i Richarda Billinghama.

Odcinek 6. Szybkie oceny

Ostatni odcinek poświęcony jest kolekcjonerstwu i aukcjom fotografii, a także artystom, którzy są autorami najdroższych fotografii na nich sprzedanych. O upowszechnianiu się fotografii dzięki aparatom w telefonach. W tym też odcinku pokazane jest jak technika cyfrowa wpływa na fotografię (manipulacje które wcale nie są domeną najnowszych technologii, ale znane są od początku istnienia tego medium) .

Podsumowanie

Serial ten podchodzi do całej fotografii z bardzo różnych kątów widzenia. Nieraz zostanie postawiona teza, że fotografia nie jest sztuką, a dużo najwybitniejszych zdjęć jest dziełem przypadku. Z drugiej strony w jednym z odcinków pojawiają się zdjęcia których nikt tak naprawdę nie potrafi zinterpretować, nie są też wybitnie estetyczne czy nie opowiadają jakiejś niesamowitej historii, a mimo wszystko przykuwają uwagę i mają w sobie to coś, co trudno obiektywnie nazwać czy skatalogować.

Jest to niewątpliwie pozycja obowiązkowa dla każdego fana fotografii. Na pewno pozwoli spojrzeć na to medium z innej perspektywy i zastanowić się nad jego istotą. Z drugiej strony dla wszystkich którzy do tej pory nie interesowali się tym medium jest to interesująca podróż przez różne jego oblicza i meandry.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Serial: Geniusz zaklęty w fotografii (Genius of Photography)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s