Koncert: Jazz Tribute to Depeche Mode (klub Vertigo)

Vertigo Jazz Club to istniejący już od jakiegoś czasu klub jazzowy znajdujący się tuż przy wrocławskim rynku na ulicy Oławskiej. Choć nie jestem ani jakimś wielkim fanem tego gatunku muzycznego, ani tym bardziej jego znawcą, chciałem w końcu odwiedzić to miejsce, szczególnie że po zdjęciach wyglądało na całkiem klimatyczne. Niedawno nadarzyła się ku temu dobra okazja. W ramach częstych koncertów odbywających się tam, kwartet jazzowy w składzie: Rachoń, Kulas, Rak i Betliński postanowił oddać hołd słynnej popowo-rockowej grupie Depeche Mode. Jako że klimaty Depeche Mode są mi bliższe niż jazzowe wydawało się to być dobrą okazją do sprawdzenia zarówno klubu jak i muzyki w niej granej.

Oto więc krótka fotorelacja z tej imprezy.

DSC03863

Na początku czekała nas mało przyjemna niespodzianka. Po wejściu do klubu okazało się, że aby dostać stolik należało go wcześniej zarezerwować (rezerwacja w przypadku posiadania biletu jest bezpłatna – niestety nie było o niej wzmianki ani na stronie klubu, ani przy zakupie biletów przez internet). “Salowy” wyjaśnił mi, że wszyscy stali bywalcy to wiedzą… no trudno musieliśmy więc znaleźć sobie miejsce stojące, a następnym razem, już jak “stały bywalec”, w momencie zakupu biletu dokonać rezerwacji.

Jak się okazało takich osób, które zdecydowały się na sprawdzenie tego miejsca po raz pierwszy, było znacznie więcej i klub “pękał w szwach”. Nie omieszkał o tym wspomnieć menadżer klubu, w krótkim wstępie.

DSC03862

W trakcie swojej prezentacji opowiedział również jak doszło do tego niecodziennego koncertu. Otóż na jednym z wcześniejszych występów pod sam koniec pojawiła się prośba od publiczności aby zagrać jakiś kawałek Depeche Mode… podobno utwór na tyle się spodobał, że menadżer wpadł na pomysł zrobienia całego koncertu z repertuarem tej grupy w wersji jazzowej. Artyści podchwycili temat i po kilkunastu tygodniach mieli gotowy repertuar.

DSC03835

DSC03909
Tadeusz Kulas – trąbka, Żenia Betliński – kontrabas

Oczywiście zostaliśmy ostrzeżeni, że będą to wersje utworów niecodzienne, jakich zapewne nigdy nie słyszeliśmy i nie zawsze podobne do tego co znamy z oryginału.

DSC03848
Piotr Rachoń – fortepian

DSC03847

DSC03844

Zaczęło się dosyć ostrożnie od utworu Clean, w którym dosyć łatwo można było rozpoznać charakterystyczny motyw. Później bywało już różnie. Czasami dosyć długo trzeba było się wsłuchiwać aby odnaleźć znajome nuty.

DSC03864

DSC03852
Żenia Betliński – kontrabas, Marcin Rak – perkusja

Część utworów była wykonana w wersji czysto instrumentalnej, inne natomiast z wokalem (co ułatwiało rozpoznanie kawałka). Widać było jednak, że fragmenty oryginalne były za proste dla muzyków i naprawdę wczuwali się w momencie, gdy mogli nieco bardziej popuścić wodzę fantazji muzycznej i poimprowizować.

DSC03841

DSC03895

DSC03893

DSC03891

DSC03890

W drugiej części koncertu pojawiła się mała niespodzianka w postaci wokalistki.

DSC03882

DSC03879

DSC03872

DSC03869

DSC03867

Ostatecznie koncert należy zaliczyć do udanych. Zakończony został dwukrotnym bisowaniem. Pomimo nieco trudniejszego przyswajania wersji jazzowych wciąż były jednak one stosunkowo przystępne dla osób nieosłuchanych, takich jak ja, z tym gatunkiem muzycznym.

DSC03905

Pełna galeria (32 zdjęcia)

Tribute to Depeche Mode Vertigo Jazz Club

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s