Cesarskie Chiny: Kanton (Guangzhou)

Pora w końcu opuścić okolice Rzeki Li i udać się do położonego w delcie Rzeki Perłowej Kantonu (Guangzhou). Kanton to największy (14 mln mieszkańców) i najbardziej rozwijający się ośrodek handlowy i przemysłowy w południowych Chinach, a jednocześnie znane historyczne miasto. Spędziliśmy tam tylko jeden dzień w trakcie którego odwiedziliśmy wyspę Shamian gdzie znajdowały się koncesje brytyjska i francuska, słynny targ Quingping, Świątynie Rodziny Chen oraz nowoczesną cześć miasta wraz z jego chlubą nową biblioteką miejską.

DSC02906

Wyspa Shamian

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wyspy Shamian czyli dzielnicy, w której znajdują się budowle w starych, europejskich stylach. Obszar ten po wojnach opiumowych został podzielony na strefy wpływów. Około ⅔ wyspy było koncesją brytyjską, a pozostała część francuską. Z okresu tego pozostało około 150 budowli zbudowanych przez cudzoziemców z różnych krajów. Oprócz katedr, kościołów czy budynków różnych firm znajdowały się tam też ambasady.

DSC02722

Do dnia dzisiejszego pozostała tam ambasada polska. Fakt ten nieco komplikuje fotografowanie (podobno nasze służby dyplomatyczne sprawiają mnóstwo problemów turystom i już kilkaset metrów od ich siedziby lepiej schować aparaty).

DSC02709

Na wyspie znajduje się też park, jak zwykle zatłoczony przez Chińczyków, uprawiających różne formy rekreacji: taniec, granie w ichniejszą odmianę “zośki”, w gry planszowe lub karty.

DSC02677

Bazar w dzielnicy Quingping

Guangzhou to skupisko wieżowców, fabryk i kilometrów autostrad prowadzących do centrum miasta. Naprzeciwko wyspy Shamian, schowany pośród całej tej nowoczesności, ukrywa się rynek Qingping, pozostały fragment dawnych Chin.

DSC02740

Qingping Market, jest jednym z siedemnastu tradycyjnych chińskich rynków medycznych w kraju. Było to pierwsze tego typu miejsce, które zostało zaakceptowane przez władze komunistyczne w 1979 roku. Wówczas postrzegane było to za bardzo radykalny eksperyment. Od kiedy władza oświadczyła, że wolny rynek może współistnieć w ramach komunistycznego ustroju, biznes rozkwitł i Qingping jest najlepszym przykładem, że Chińczycy nigdy nie stracili żyłki przedsiębiorczości.

DSC02745

Qingping położony jest w najstarszej dzielnicy Kantonu, gdzie znajdują się ostatnie zachowane przedkolonialne budynki w mieście. Obiekty te, wysokie na kilka pięter, dolne piętra mają zarezerwowane na stragany. Kołdry rozłożone na drogach, pokryte konikami morskimi, wysuszonymi nogami niezidentyfikowanych stworzeń i grzybami o rozmiarach małych dzieci są tutaj zwyczajnym widokiem. Miejsce to jest jednym z najlepszych pozostałości tradycyjnej kultury w południowych Chinach.

DSC02760

Qingping jest miejscem sprzedaży szeroko pojętych produktów rolnych oraz chińskich leków naturalnych. Zajmuje on powierzchnię 11.200 metrów kwadratowych na których znajduje się ponad 1200 stanowisk. Można tu znaleźć ponad 600 odmian mięsa, jaj i warzyw, owoców morza, chińskich leków ziołowych, suszonych owoców, kwiatów, ptaków i ryb.

DSC02747

Rynek ten składa się z kilku mniejszych targów, można by rzec, tematycznych. Trzy najważniejsze z nich położone w niedalekiej odległości od siebie to: targ produktów rolnych, chińskich leków medycyny naturalnej oraz produktów wodnych.

DSC02752

Targ rybny to tętniące życiem miejsce na poranną wizytę. Prawie wszystko, co może być zebrane z morza można tam znaleźć w zbiornikach i wiadrach. Sprzedaje się tam głównie zwierzęta wodne, urządzenia wodne i karmy.

DSC02767

Handel wyrobami rolniczymi obejmuje wszystko co jest dozwolone prawnie: od tego co lata, sadzone jest w ziemi, pływa w wodzie, do tego co rośnie na drzewach, można schwytać w środowisku naturalnym, jak i wychować w zagrodzie. Zaopatrzyć się tu można nie tylko w towary zebrane z terenów wiejskich Kantonu, ale również z pozostałych chińskich prowincji.

DSC02755

Targ chińskich leków medycyny naturalnej to jeden z 17 chińskich ziołowych rynków medycyny zatwierdzonych przez państwo. Jest on także pierwszym dopuszczonym do prowadzenia działalności gospodarczej w pięciu głównych kategoriach (chińskie zioła, chińskiej medycyny, leków chińskich i zachodnich, wyrobów medycznych oraz produktów opieki zdrowotnej). Jest największym miejscem handlowym i dystrybucyjnym ziół medycznych w południowych Chinach.

DSC02751

Jak mówi stare kantońskie przysłowie: „Wszystko, co chodzi, pływa, pełza czy leci jest jadalne.” Qingping Market pozostało jednym z niewielu miejsc, gdzie wciąż można znaleźć niektóre z tabu światowej kuchni. Chińczycy jedzą wszystko. Jeśli mi nie wierzysz, wystarczy odwiedzić uliczki tego targu.

Od świtu, każda lada sklepowa jest pełna toreb i baryłek towarów. Setki właścicieli sklepów zajętych jest czyszczeniem i targowaniem, rozkładaniem i pakowaniem.

Nawy rynku są wypełnione suszonymi substancjami roślinnymi, owocami, stworzeniami morskimi i innymi dziwactwami. To tylko kilka z wielu ciekawych rzeczy na sprzedaż. Jestem pewien, że przeciętny człowiek zachodu nie ośmieliłby się umieścić większość z tych suszonych stworzeń w swoim organizmie.

DSC02748

Na całym obszarze Qunigping można kupić praktycznie wszystko: od pamiątek rodzinnych, przez suszone ścięgna jeleni, po rzędy słoików pełnych rozgwiazd, stonóg, skorpionów i niezliczonych innych przysmaków dla odważnych smakoszy.

Po 2003 roku kiedy to wybuchła epidemia SARS znacznie poprawiła się tutaj kultura czystości, ale do sterylności wciąż jest daleko. Nieprzyjemny zapach dosięga Cię jeszcze zanim dotrzesz do samego rynku. Prawie każde ogniwo w łańcuchu pokarmowym ma cenę w Qingping: rozgwiazdy, koniki morskie, skorpiony, stonogi, żółwie, węże, kury, kaczki, psy, koty, przez całą drogę aż do płetw rekinów i tygrysich pazurów.

DSC02764

Qingping Market objawia się jako kolebka jednej z najlepszych kuchni na świecie. Kantończycy są dumni z faktu bycia jedną z „Czterech wielkich tradycyjnych” kuchni w Chinach, opinię tą zawdzięczają, w dużej mierze, różnorodności swoich potraw. To tu jest miejsce, gdzie wszystko się zaczyna: sprzedawcy demontują żółwie na zupę, nabierają suszone robaki do smażenia, skórują węże do pieczenia czy skubią czarne kurczaki na potrzeby leczniczego gulaszu. Widać krew, wnętrzności i ogólne lekceważenie jakichkolwiek warunków sanitarnych.

DSC02769

Mimo wszystko dziś Qingping Market jest znacznie łagodniejszym miejsce. To nie tak, że kantończycy zrezygnowali z miłości do dzikiej żywności. Słynna restauracja Yewei Jiang (dosłownie: Restauracja Dzikich Zwierząt) ma podobno menu, które czyta się jak alfabet fauny. Mówi się, że kiedyś podawali tu tygrysy.

Nawet jeśli nie jesteś głodny, Qingping jest zmysłowym doświadczeniem którego szybko nie zapomnisz. Nie jest to miejsce dla ludzi o słabych nerwach. Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt to może mądrzej jest, trzymać się części rynku poświęconej tradycyjnej chińskiej medycynie, a następnie udać się do sklepów z antykami i jadeitem znajdujących się w okolicy. I nasi przewodnicy oprowadzali nas głównie po tej części.

DSC02757

Ci którzy jednak mają silne nerwy mogą dołączyć do tłumu 60.000 kupujących w Qingping. Przemieszczając się wśród straganów przytłoczą cię widoki i zapachy. Straganiarze wykrzykują ceny trzymając w garści wijące się stworzenia. Zapach świeżej krwi uderza nozdrza, ponieważ miesza się z silnym zapachem imbiru i innych przypraw. Gdy już minie pierwszy szok sensoryczny możesz zerknąć na menu: wróble, króliki, kocięta, szczenięta, głowy kozy, lamparty, małpy, węże, koniki morskie, stonogi, mrówki, rozgwiazdy, żółwie, małże, i ryby słodkowodne. Wszystko to może Cię skłonić do zastanowienia nad tym jak z tych pozoru niezbyt smacznych rzeczy można wyczarować smaczne potrawy!

Qunigping znany jest również jako raj dla nielegalnego handlu zwierząt jako, że zarejestrowano tam największą liczbę takich przypadków na świecie. Różne organizacje nie są w stanie walczyć z powszechnym przekonaniem Chińczyków, że poprzez spożywanie „dzikich” gatunków nabywają oni ich cech. Tradycyjna medycyna chińska wykorzystywała dzikie zwierzęta w swoich recepturach przez setki lat i nie jest to przesąd, który da się zmienić w jedną noc.

Wrażliwi i kochający zwierzęta zrobią najlepiej gdy przywołają taksówkę i pojadą prosto do najbliższej, wegetariańskie świątyni buddyjskiej. Psy i koty kiedyś powszechnie jadane, nadal są sprzedawane na rynku – przypuszczalnie jako zwierzęta domowe. Mimo wszystko, przysmaki, takie jak płetwy rekina czy gniazda ptaków wciąż są cenione, pomimo starań, aby edukować konsumentów na temat skutków spożywania gatunków zagrożonych.

 

Świątynia Rodziny Chen

Po opuszczeniu Quingping kolejnym punktem programu była Świątynia Rodziny Chen. Jest to zespołu XIX-wiecznych budynków wzniesionych w tradycyjnym stylu, ufundowany przez członków rodziny Chen oraz mieszkańców wyspy Shamian, dawnej dzielnicy kolonialnej, która do końca XIX w. była jedynym miejscem w Chinach otwartym dla zagranicznych kupców.

DSC02830

Chen Clan Academy (pod taką też nazwą funkcjonuje ta świątynia) została utworzona przez dwóch chińskich Amerykanów, którzy pragnęli aby studenci z klanu Chen posiadali szkołę w Guangzhou, gdzie mogliby przygotowywać się do egzaminów konfucjańskich. Została on zbudowana tuż przed końcem epoki Qing, między rokiem 1890 a 1894. W 1957 roku utworzono tutaj muzeum, a zgromadzone eksponaty i tradycyjna architektura tego miejsca w 1988 roku został uznana przez narodową radę chińską za kluczowy obiekt kulturowego dziedzictwa narodowego.

DSC02831

Dzisiaj jest to muzeum chińskiej sztuki ludowej, gdzie znajdują się galerie sztuki i rzemiosła. Nie od końca jest jasne, jak wiele z prac i dekoracji jest oryginalnych, a ile zostało stworzonych w ostatnim czasie.

DSC02822

Bardzo interesujący jest fakt, że cały kompleks został zbudowany tak tradycyjnie, w czasie, gdy budynki w miastach handlowych często posiadały zachodni styl architektoniczny. To co najbardziej urzeka w tym budynku to fakt jego dekoracyjności, począwszy od samego dachu, na którym znajduje się 11 ceramicznych grzbietów wyglądających jak leżące na nim smoki, po żelazne poręcze, które grawerowane są w delikatne wzory i rysunki. Przewijają się tam cztery główne tematy Qilin i Phoenix, Smoki i kule, Trzy kozy, Złota rybka w stawie. Wielu wysoko wykwalifikowanych rzemieślników musiało włożyć mnóstwo pracy w te prace i dekoracje.

DSC02785

DSC02849

Kompleks obejmuje 13.200 metrów kwadratowych. Składa się z 19 budynków w których znajduje się dziewięć sal i sześć dziedzińców połączonych w symetryczny wzór. Na głównej osi znajdują się  główne wejście do auli i sień. Główne budynki są oddzielone podwórkami.

DSC02811

Obecnie jest to jeden z najważniejszych obiektów turystycznych Kantonu.

DSC02840

Część nowoczesna – Plac Rozkwitłych Kwiatów (Flower City Squer)

Flower City Squer (nazwany tak na cześć nazwy miasta – Guangzhou oznacza bowiem „miasto kwiatów”) jest największym Chińskim Parkiem Miejskim, rywalizując rozmiarem z nowojorskim Central Parkiem. Zajmuje on ponad 560.000 m2 powierzchni i uważany jest za nowy „salon” miasta.

DSC02889

Wokół placu, posadzono 600 drzew oraz stworzono sztuczne jezioro, w którego centrum znajduje się multimedialna fontanna z kolorowym systemem oświetlenia oraz systemem chłodzenia mgłą. W północnej części placu znajduje się wyspa pięciu kwiatów.

DSC02925

DSC02907

Na tym obszarze docelowo ma powstać 39 nowoczesnych budynków. Wśród nich mają znajdować się obiekty użyteczności publicznej oraz pałace sztuki.

DSC02912

Z planów tych do tej pory zrealizowano 8 budynków są to m.in Guangzhou Opera House, Guangdong New Museum, Second Children’s Palace of Guangzhou, i Guangzhou International Financing Center.

DSC02985

Nowym symbolem miasta jest międzynarodowe centrum finansowe (Guangzhou International Financial Center). Jest to spektakularny budynek posiadający 103 piętra i wznoszący się na 440 metrów ponad ziemią. Znajdują się tam biura, hotele, obiekty rekreacyjne oraz rozrywkowe. Jest symbolem komercyjnym miasta.

DSC02890
Guangzhou Towe / Canton Tower (trzecia co do wysokości na świecie – 597m) punkt widokowy i wieża obserwacyjna. Szczególnie spektakularnie prezentuje się po zmierzchu kiedy podświetlana jest na wszystkie kolory tęczy.

Guangzhou International Finance Center (IFC Guangzhou) jest jednym z 10 najwyższych wieżowców świata. Specjalna konstrukcja zmniejsza obciążenie wiatrem więc budynek pozostaje stabilny nawet w przypadku silnych podmuchów wiatru. Budynek jest cichy, a sprawiają to jego zaokrąglone rogi zmniejszające hałas spowodowany ruchami powietrza – powszechny problem wśród budynków prostokątnych (z ostrymi rogami).

Z ciekawostek w trakcie rozpoczęcia Igrzysk Azjatyckich w 2010 z całego obszaru tego placu wykwaterowano na tydzień wszystkich mieszkańców zapewniając im noclegi w hotelach + 150 juanów diety na dzień.

 

Nowa Biblioteka Miejska (Guangzhou Library)

Nowo otwarta biblioteka miejska, to ośmio kondygnacyjny, budynek przypominający gigantyczny stos książek o powierzchni ponad 100 000 m2. Ten wielki dom towarowy książek i mediów, jest w stanie pomieścić cztery miliony woluminów – dwa razy więcej niż w starej bibliotece. W przeciwieństwie do innych dużych bibliotek, większość książek jest łatwo dostępna dla odwiedzających. Do 3,5 mln z nich odwiedzającym mają bezpośredni dostęp, co czyni ją największą na świecie biblioteką publiczną o otwartym dostępie.

DSC02949

Układ wnętrza jest bardziej podobny do dużego domu towarowego niż biblioteki. Ogromna bryła budynku pozwoliła na zaprojektowanie dużego przedsionka, który zapewnia dobrą widoczność, pozwalającą szybko zorientować się w przestrzeni.

DSC02955

Z atrium, można dotrzeć do zbiorów, za pomocą schodów ruchomych i wind obserwacyjnych. 10-piętrowy budynek posiada książki i filmy ułożone według gatunków, wszystko to przypomina sklep specjalistyczny.

DSC02970

Goście mogą wybrać się na spacer wokół obiektu oraz przeglądać zgromadzone zbiory jakby byli na zakupach.

DSC02973

Wyposażony w technologię RFID, system automatycznego sortowania i innego rodzaju urządzenia elektroniczne pomagają w samoobsłudze odwiedzających. Nowa biblioteka dodatkowo optymalizuje sposoby zarządzania zbiorami i zapewnia szybki i wygodny dostęp do usług.

DSC02952

Porcelana

Ostatnim punktem w Kantonie była wizyta w sklepie z porcelaną. Już na wstępie zostaliśmy uprzedzeni żeby uważać przy oglądaniu towaru i przypadkiem czegoś nie strącić… bo cena oryginalnej chińskiej porcelany do niskich nie należy.

DSC02999

DSC02997

Po opuszczenie Kantonu udaliśmy się do Zhuhai, gdzie mieliśmy przenocować i zobaczyć pomnik Dziewczyny Łowiącej Ryby, legendarnej postaci, która stała się symbolem miasta. Niestety ze względu na ostrzeżenia o zbliżającym się tajfunie, tego punku programu nie udało się zrealizować. Zostaliśmy więc przetransferowani bezpośrednio do hotelu.

Prowincja kantońska słynie z najlepszej kuchni w całych Chinach. Dlatego po zakwaterowaniu w hotelu postanowiliśmy udać się na spróbowanie lokalnej kuchni w pobliskiej restauracji. Co ciekawe udało nam się dostać menu po angielsku dzięki czemu byliśmy w stanie zamówić coś nie licząc zupełnie na ślepy traf. Z menu wybraliśmy kurczaka z warzywami przyrządzonego na ostro. Nie udało mi się jednak dokończyć potrawy nie tylko ze względu na jej pikantność ale też fakt, że znajdowały się w niej chyba wszystkie możliwe kostki z kurczaka, w których obgryzaniu miłują się Chińczycy. Ja jako miłośnik klasycznych filetów czy udek miałem z tym spore wyzwanie.

Po skończonym posiłku przeszliśmy się jeszcze po mieście z nadzieją zajrzenia na pobliską plażę, niestety była ona zamknięta ze względu na remont, a porywisty wiatr zwiastujący zbliżający się tajfun sprawił, że postanowiliśmy czym prędzej ewakuować się do hotelu.

W kolejnym odcinku jeszcze trochę fotografii ulicznej z Kantonu a następnie udamy się do Makau… stolicy chińskiego hazardu.

Pełna galeria (155 zdjęć)

Cesarskie Chiny: Kanton (Guangzhou)

Wszystkie wpisy z tej wycieczki oznaczone są tagiem Cesarskie Chiny

Jedna myśl na temat “Cesarskie Chiny: Kanton (Guangzhou)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s