American Film Festival 2015: Część II

aff2015Część druga relacji z American Film Festival 2015 i cztery filmy. Dokument o narodzinach nowoczesnej debaty telewizyjnej Najlepsi wrogowie (Best of Enemies). Świetny komedio-dramat Earl i ja, i umierająca dziewczyna (Me and Earl and the Dying Girl). Wyzwolone lata 70-te i dojrzewająca nastolatka w Wyznaniach nastolatki (The Diary of a Teenage Girl) oraz dokument o mordercy kobiet grasującym przez 25 lat w biednych dzielnicach Los Angeles Uśpiony morderca (Tales of the Grim Sleeper).

Najlepsi wrogowie / Best of Enemies reż. Morgan Neville, Robert Gordon (USA 2015)

best of enemiesW 1968 roku stacja ABC, ze względu na brak funduszy, zamiast przedstawić relację z konwentów partii rządzącej postanawia zorganizować niecodzienną debatę do której zaproszono dwóch intelektualistów o skrajnie odmiennych poglądach. Konserwatywnego Williama F. Backleya Juniora oraz pisarza o lewicowych poglądach i zadeklarowanego geja Gore Vidala. Obaj adwersarze to świetni mówcy, którzy jednocześni traktowali się nawzajem jako zagrożenie dla całego świata i przyczynek do nieuchronnego upadku cywilizacji.

Film przedstawia obszerne fragmenty ich potyczek wraz z zakulisowymi materiałami i tłem opisującym sylwetkę każdego z głównych bohaterów.

Błyskotliwe i cięte dyskusje przeciwników nie tylko przyciągnęły ogromną publiczność przed telewizory ale przyczyniły się do narodzin debat we współczesnej formie i programów telewizyjnych, które stawiają na konfrontacje kontrowersyjnych postaci.

Po obejrzeniu tej produkcji i dyskusji głównych bohaterów tylko uświadamiamy sobie boleśnie jak mierna, słabo wyedukowana i żałosna jest nasza klasa polityczna…

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Earl i ja, i umierająca dziewczyna / Me and Earl and the Dying Girl reż. Alfonso Gomez-Rejon (USA 2015)

earl i jaJako jeden z najciekawszych filmów w trakcie festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Wyznania nastolatki / The Diary of a Teenage Girl reż. Marielle Heller (USA 2015)

wyznania nastolatkiPołowa lat 70-tych, piętnastoletnia Minnie właśnie uprawiała seks… a bardziej konkretnie właśnie straciła dziewictwo z dużo starszym… chłopakiem własnej matki. Po powrocie do domu nagrywa na taśmie coś w stylu pamiętnika.

Ciężko zakwalifikować tą produkcję, bo nie jest to ani typowy dramat, ani komedia… młoda dorastająca dziewczyna, którą fascynuje seks, zakochuje się w chłopaku swojej matki, razem upijają się i biorą narkotyki – ot typowe lata 70te… Z upływem czasu uczy się korzystać ze swej seksualności.

Warte podkreślenia jest naturalistyczne (a nie romantyczne) podejście autorów do całej historii. Minnie po prostu podoba się bardzo fizyczne podejście do miłości…

Pod względem techniczno-aktorskim jest dobrze (fajne zdjęcia i stylizacja na lata 70-te), całość jednak średnio wciąga, a momentami po prostu się dłuży. Choć wyemancypowanym kobietom film podobno się podoba (może ze względu na  Alexandera Skarsgårda ;).

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Uśpiony morderca / Tales of the Grim Sleeper reż. Nick Broomfield (USA, Wielka Brytania 2015)

uspiony mordercaBrytyjski dokumentalista postanawia zbadać sprawę „Uśpionego mordercy”, który przez 25 lat w czarnej dzielnicy Los Angeles zabił ponad 100 kobiet… i nikt się nie zorientował.

Realizacja tego filmu odbiega jednak od dzisiejszych standardów dokumentalnych, przez co film niestety nie porywa i nudzi pomimo ciekawego tematu oraz kilku interesujących wniosków, do których udało się autorowi dojść. Niestety przez większość seansu wydaje się jakby reżyser wyjechał z kamerą w nieznany teren i na miejscu liczył na szczęście i odnalezienie odpowiednich ludzi, którzy mogą rzucić nieco światła na tą historię… czasami udaje się mu to lepiej, czasami gorzej…

Innym zarzutem który można postawić twórcy jest to, że nie pociągnął wszystkich możliwych tropów tej sprawy (np. brak kontaktów z żoną oskarżonego).

Uśpionego mordercę można potraktować jako wycieczkę Europejczyka w dżunglę biednych dzielnic Los Angeles… niestety niewiele z niej nowego wynika… ludność kolorowa (w szczególności czarna) traktowana jest jak gatunek gorszego sortu, policja nie jest zainteresowana ich losem. Bieda i wpadanie w nałogi potęguje tylko bezprawie i beznadziejność tej sytuacji.

Moja subiektywna ocena: 5/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “American Film Festival 2015: Część II

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s