American Film Festival 2015: Część III

aff2015Trzecia część relacji z American Film Festival 2015 a w niej kolejne cztery filmy. O tym jak może się skończyć całonocna impreza u nowych sąsiadów Szalona noc (The Overnight). Absurdalny mockdokument o świeci tenisa jakiego nie znacie Siedem dni w piekle (7 Days in Hell). O 70-letniej wyzwolonej babce oraz jej córce i wnuczce  Babka (Grandma) i poważny temat manipulacji wyborcami w luźniej i niezobowiązującej formie z Sandrą Bullock i Billy Bob Thorntonem Kryzys to nasz pomysł (Our Brand is Crisis).

Szalona noc / The Overnight reż. Patrick Brice (USA 2015)

szalona nocMłode małżeństwo z kilkuletnim synem przenosi się do modnej dzielnicy w Kalifornii. Nie znają tam nikogo i obawiają się że nie będą potrafili zaprzyjaźnić się z tutejszymi mieszkańcami. Na placu zabaw poznają jednak sympatycznego Kurta który zaprasza ich na sąsiedzkie powitanie. Wieczorem całą rodziną ruszają do okazałej rezydencji nowych znajomych… Po przyjemnym wieczorze i uśpieniu dzieci następuje właściwa część programu, która z czasem coraz to bardziej zaskakuje gości… Otwartość, bezpośredniość oraz bezpruderyjność gospodarzy sugeruje, że chcą oni zaciągnąć ich do łóżka… jak to się skończy…

Całość opiera się na dosyć intrygującym pomyśle jakby Kevin Smith spotykał Marka Duplassa… i owszem film momentami można uznać za nieco odważny albo niesmaczny ale w gruncie rzeczy nie jest to klasa Kevina Smitha (z czasów Clerks)…

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Siedem dni w piekle / 7 Days in Hell reż. Jake Szymanski (USA 2015)

7 dni w piekleJako jeden z najciekawszych filmów w trakcie festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Babka / Grandma reż. Paul Wietz (USA 2015)

grandmaZbliżająca się do 70-tki Elle (Lily Tomlin) rzuca właśnie swoją dużo młodszą partnerkę… W tym samym czasie nieoczekiwanie puka do jej drzwi wnuczka, Sage (Julia Garner) z prośbą o pożyczkę ponad 600 dolarów… dziewczyna jest bowiem w ciąży, której chce się pozbyć. Ella nie mając przy sobie takiej gotówki postanawia wyruszyć w odyseję po dawnych miłościach i znajomych w celu zebrania odpowiedniej kwoty.

Elle to niepokorna babka w trakcie swojej jednodniowej podróży staje oko w oko z przeszłością. Prowadzi to do wielu zabawnych sytuacji, jako że rezolutna Babka nie należy do łagodnych osób. Ta wbrew pozorom pretensjonalna historia pokazana jest z dużym dystansem i humorem. Jednocześnie nie stroni o poważniejszych tematów, które pojawiają się przy okazji śledzenia wyborów dokonanych przez Elle w trakcie jej całego życia, o których dowiadujemy się przy okazji poznawania jej kolejnych znajomych.

Choć kluczową postacią jest tutaj tytułowa Babka, to tak naprawdę bohaterkami są trzy kobiety (oprócz babki, pojawiająca się w trakcie filmu jej córka i wnuczka). Reżyserowi udało się pokazać skomplikowane międzypokoleniowe relacje między sfeminizowanymi bohaterkami. Nie jest to jednak feminizm znany z internetowych memów ale dotyczy on jego korzeni, które mówią o prawdziwej niezależności kobiet i odpowiedzialności za swój los.

Mnóstwo humoru i ciekawe osobowości trzech kobiet sprawiają, że całość ogląda się lekko ale z zainteresowaniem, a tematyka choć kontrowersyjna nie popada w banał i stereotypy. Świetna rola w szczególności Lily Tomlin, która kradnie przysłowiowy show.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Kryzys to nasz pomysł / Our Brand Is Crisis reż. David Gordon Green (USA 2015)

kryzys to nasz pomyslJako jeden z najciekawszych filmów w trakcie festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Jedna myśl na temat “American Film Festival 2015: Część III

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s