Film: Elitarni: Ostatnie starcie (Tropa de Elite 2 – O Inimigo Agora É Outro)

elitarni 2Po ogromnym sukcesie w Brazylii i poza jej granicami pierwszej części Elitarnych prędzej czy później musiała powstać kontynuacja. Nakręcona przez tych samych autorów ponownie rozprawia się z systemem… tym razem jednak na wyższym poziomie hierarchii.

Akcja drugiej części filmu dzieje się kilka lat po wydarzeniach z oryginału i rozciągnięta jest również na kilka lat. Rozpoczynamy gdy znany nam kapitan Nascimento i jego elitarny oddział policji zostaje wezwany do buntu, który wybuch w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Przebywali tam szefowie gangów handlarzy narkotyków operujący w fawelach Rio. Jednocześnie o całej sytuacji zostaje powiadomiony Diogo Fraga lewicujący obrońca praw człowiek, którego poproszono o negocjacje między osadzonymi a policją. W trakcie operacji rozpoczyna się jednak strzelanina w której ginie kilku więźniów. Fraga nagłaśnia sprawę i wykorzystuje całą sytuację do pokazania brutalność policji. Ma to mu pomóc w kampanii wyborczej do parlamentu, w których bierze udział Fraga. Po całym tym wydarzeniu gubernator najchętniej zdymisjonowałby Nascimento (jako osobę odpowiedzialną za akcję), jednak opinia publiczna uważa Nascimento za bohatera… Dyplomatycznie zostaje on więc “awansowany” z działań operacyjnych za biurko… zostaje szefem departamentu bezpieczeństwa całego miasta.

Nasciemento początkowo nie może odnaleźć się na nowym stanowisku, z czasem jednak uczy się wykorzystywać je aby doposażyć swoją dawną jednostkę, dzięki czemu staje się ona skuteczniejsza i praktycznie eliminuje handlarzy narkotyków ze slamsów… Niestety życie nie lubi próżni… okazuje się, że haracze można pobierać nie tylko od handlu prochami ale praktycznie od wszystkiego… a z powodu braku handlarzy… mogą to robić… policjanci.

Oczywiście koniec końców wszystko i tak jest pod kontrolą polityków, którzy są zainteresowani w zachowanie status quo, bo boją się o reelekcją na kolejną kadencję. Do spraw zawodowych dochodzą dochodzą wątki osobiste kapitana. Jego było żona aktualnie jest partnerką lewicującego polityka, a z synem łączą go skomplikowane relacje.

Pod względem realizatorskim film jest nakręcony bardzo podobnie do części pierwszej (dwójka miała nieco większy budżet – choć jakoś mocno nie rzuca się to w oczy). Zatem zarówno wady jak i zalety produkcji są podobne do tych z pierwowzoru. Do wad należy zaliczyć momentami niejasną fabułę (czasami nie od razu wiadomo co się dzieje), a prócz tego kilka nieco zbyt “wydumanych” konceptów (zbyt mało realistycznych jak na konwencję para dokumentalną). Plusy to ponownie doświadczenie dokumentalne reżysera czyli bardzo szerokie przedstawienie różnych problemów systemowych.

Druga część Elitarnych jest już historią stricto “political-fiction” opowiadającą o tym “co by było” gdyby uporano się z problemem narkotykowym w Rio. Reżyser stawia tezę, że problemy tego miasta nie rozwiązałyby się jak za dotknięciem magicznej różdżki, gdyż ogólna bieda oraz rozwarstwienie ekonomiczne, a także mentalność polityków i ludzi sprawiłaby, że nadal silniejsi i bogatsi żerowaliby na słabszych i biednych.

Interesujące są także powiązania pomiędzy różnymi grupami społecznymi i zawodami. Padilha pokazuje jak istotną rzeczą jest wolność poglądów oraz posiadanie grup o zróżnicowanych poglądach w całości społeczeństwa. Okazuje się bowiem, że nawet jeżeli nie zgadzamy się z poglądami niektórych ludźmi (lewicowi aktywiści) lub jesteśmy przeciwni niektórym praktykom (inwigilacja i podsłuchiwanie obywateli) mogą się one przyczynić do zachowania balansu w społeczności po przez patrzenie na „ręce” innych. Istotnym warunkiem jest tutaj jednak posiadanie wolnej prasy jako elementu pozwalającego “monitorować” zarówno władzę jak i różne instytucje po konkretne wpływowe osóby.  I jest to chyba najważniejszy wniosek z tego filmu.

I choć film jest nieco gorszy od oryginału to nadal jest to kino z którym warto się zapoznać.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Elitarni: Ostatnie starcie (Tropa de Elite 2 – O Inimigo Agora É Outro)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s