Cesarskie Chiny: Historyczne Centrum Makau (Macau)

Makau (zwany też Makao) to drugi, oprócz Hongkongu, Specjalny Region Administracyjny Chin, leży on po zachodniej stronie Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie a zawdzięcza to turystyce i… hazardowi. Jest to bowiem azjatycki odpowiednik Las Vegas. W pierwszej części relacji odwiedzimy wpisane na listę UNESCO centrum historyczne miasta.

DSC03087

Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Z czasem stało się ono głównym portem w Chinach otwartym na świat przed XIX wiekiem. Było również ważnym międzynarodowym portem w Azji. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. Wspólna deklaracja chińsko-portugalska oraz ustawa zasadnicza Makau stanowią, że jednostka administracyjna może funkcjonować z dużą autonomią co najmniej do 2049 (50 lat od momentu przekazania).

DSC03043

Makau posiada odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych.

Nasz przyjazd do Makau uległ nieco opóźnieniu, a to ze względu na tajfun jaki przeszedł poprzedniego wieczora. Gdy dotarliśmy do granicy okazało się że jest ona zamknięta i zastaliśmy ogromne tłumy przed bramkami. Na szczęście wkrótce bramki zostały otwarte i odstawszy swoje otrzymaliśmy wizy wjazdowe.

DSC03023

Opóźnienie spowodowało, że wizyta nasza rozpoczęła się od obiadu. Tym razem był on nieco bardziej europejski. Następnie zostaliśmy zabrani na najstarszy z fortów w mieście – Monte Fort. Zbudowany w 1616 roku wchodził w skład kościoła św. Pawła i używany był do obrony kościoła przed piratami.

Fort ma kształt czworoboku z bastionami na każdym rogu. Głównymi budynkami, które się tam znajdowały były koszary, cysterny i magazyny. 32 armaty umieszczone z wszystkich stron sprawiały, że był on silnie ufortyfikowany.

Fort został zaprojektowany, aby przetrwać dwuletnie oblężenie, ale armaty zostały użyte w walce tylko dwa razy, podczas próby inwazji holenderskiej w 1622 roku. Jedna z legend głosi, że cudowny strzał, przypadkowo oddany przez mnicha, trafił w holenderski statek z amunicją. Powstałe eksplozje uszkodziły prawie zwycięską holenderską flotę tak dotkliwie, że musiała się wycofać.

DSC03032
Choć armaty straciły swoją wojskową rolę część z nich stoi tam do dziś.

W 1965 roku, część koszarów została przekształcona w Centrum Meteorologiczne Makau i otwarta dla zwiedzających. Istniało ono do 1996 roku kiedy to zostało przeniesione do Taipa. Na terenie fortów postanowiono zaś wybudować muzeum miasta. Muzeum Makau przedstawia szczegółowo rozwój i zwyczaje ludności.

DSC03033

Nie mieliśmy jednak wystarczającej ilości czasu aby zajrzeć do środka. Dlatego skupiliśmy się na dosyć uroczym widoku, który rozciągał się z fortu. Stojąc na platformie widokowej można podziwiać panoramę miasta (stąd jest to bardzo popularne miejsce nie tylko wśród turystów).

DSC03040

Opuszczając fort od razu niemal natrafiamy na centrum historyczne miasta. Dzięki dobrobytowi związanemu z międzynarodowym handlem, Makau przyciągało coraz to więcej i więcej ludzi z różnych krajów całego świata, którzy chcieli się tam osiedlić. Nowi mieszkańcy wnosili różne kultury, obyczaje, religie co skutkowało różnorodnością tego obszaru i jego zabudowy (domów, kościołów, ulic, fortów, a nawet cmentarzy). Obszar ten jest rdzenną częścią tego co aktualnie nazywane jest Zabytkowym Centrum Makau (Historic Centre of Macau).

DSC03067

Jednocześnie, osadnicy wprowadzali do swoich kultur, religii i obyczajów elementy chińskiej kultury. Makau było więc oknem przez które inne kraje dowiadywały się o Chinach.

W historycznego centrum Makau, można znaleźć najstarsze i najlepiej zachowane w Chinach budynki, w różnych zachodnich stylach architektonicznych począwszy od renesansu, przez barok, do stylu neoklasycznego. Jednocześnie architekci tych “zachodnich” budynków wchłaniali kulturę Indii i Chin dodając im cechy wschodnie.

Przykładem mogą być tutaj malowidła w kaplicy Guia, które zostały namalowane w stylu chińskim. Chińskie świątynie i budynki mieszkalne sprawiają, że styl architektoniczny tego zabytkowego centrum jest bardzo zróżnicowany.

DSC03034

Świetnym tego przykładem jest centralna część centrum, którą stanowią ruiny katedry świętego Pawła uznawane za najsłynniejszy znak rozpoznawczy Makau. Choć są to tylko fragmenty fasady największego kościoła w Makau, który spłonął w 1835 roku, jest to również ważny fragment historii miasta.

DSC03095

Elewacja choć zaprojektowana w stylu manierystycznym zawiera wyraźnie orientalne motywy dekoracyjne. Rzeźbione motywy fasady zawierają zarówno obrazy biblijne, motywy mitologiczne, chińskie znaki, japońskie chryzantemy, portugalski statek, kilka motywów morskich, chińskie lwy, statuetki z wizerunkami założycieli jezuickich świętych Towarzystwa Jezusowego i innych elementów, które w całej kompozycji łączą wpływy z Europy, Chin i innych części Azji, odzwierciedlają fuzję świata, wpływów regionalnych i miedzynarodowych.

DSC03065

Przechodząc przez ruiny znajdziemy pozostałości archeologiczne dawnego Kolegium św. Pawła, które było pierwszym uniwersytetem w zachodnim stylu na Dalekim Wschodzie, z rozbudowanym programem akademickim, który obejmował teologię, matematykę, geografie, chiński, portugalski, łacinę, astronomię i wiele innych dyscyplin. Przygotowywał on misjonarzy do pracy misyjnej w Chinach, Japonii i w całym regionie.

DSC03068

Historyczne centrum Makau jest kwintesencję ponad 400 lat chińskiej i zachodniej wymiany kulturalnej i stanowi szczególny dowód wymiany wpływów kulturowych, architektonicznych i religijnych między Wschodem a Zachodem. Przez swoją unikalną wartość zostało ona umieszczone na liście światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego (UNESCO) w 2005 r.

Largo do Senado (Senado Square)

Podążając po centrum historycznym natrafiamy na jeden z największych (3700 m2) placów miejskich Makau – Largo do Senado. Plac ten pochodzi jeszcze z czasów dynastii Ming. Gdy był on pod kontrolą Portugalczyków wykorzystywano go do inspekcji i przeglądu oddziałów wojskowych. W 1940 roku znajdował się tam pomnik żołnierza zwanego Mesquita odpowiedzialnego za walki z Chińczykami w trakcie panowania dynastii Ming. Oczywiście został on zniszczony i zastąpiony fontanną.

DSC03124

Na początku lat 90-tych XX wieku władze zatrudniły portugalskich ekspertów aby udekorować plac mozaiką z falistych, kolorowych kamieni. Od tego momentu plac stał się miejscem różnych wydarzeń kulturalnych. Budynki wokół placu mają długą historię i zawierają wiele elementów zachodnich stąd zostały przez władze objęte specjalną ochroną zakazującą modyfikacji ich fasad.

DSC03128

Aktualnie plac jest żywym centrum rekreacyjno-handlowym gdzie znajdują się zarówno sklepy i centra handlowe, jak i restauracje.

DSC03101

Case de Lou Kau (Lou Kau Mansion)

Casa de Lou Kau to jedna z dawnych rezydencji znanego i bogatego biznesmena Lu Huashao. Została zbudowana około 1889 roku za panowania cesarza Guangxu z dynastii Qing (1644-1911). Posiadłość ta doskonale łączy portugalskie materiały i metody dekoracji w stylu chińskiej architektury. Jest to istotna część zabytkowego centrum Makau, dzięki czemu w 2005 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

DSC03138

Jak większość chińskich rezydencji w stylu Xiguan, dwukondygnacyjna Casa de Lou Kau wykonana jest z niebiesko-szarej cegły. Posiada ona aż trzy podwórka, które stworzono aby lepiej oświetlić i wentylować całą posesję.

DSC03140

Wewnątrz znajdujemy chińskie elementy architektoniczne współistniejące ze stylami zachodnimi. Przykładem chińskiego stylu mogą być, rzeźby z cegły, drewna czy wapienia kontrastujące z żelaznymi poręczami w stylu zachodnim, kolorowym szkłem i oknami francuskimi, sprawiając że całość wygląda ładnie i interesująco.

DSC03139

W salonie na pierwszym piętrze stoją rzędem spektakularne ekrany. Za nimi znajdują się drzwi, które noszą inskrypcje „Wielkie bogactwo i wysoka pozycja”. Wszystkie szyby od strony ulicy są w stylu portugalskim, dwa górne spośród nich są najbardziej delikatne. Są one ozdobione wapiennymi rzeźbami, a rogi są otoczone metalem.

DSC03142

Udając się na drugą kondygnację, można spojrzeć z góry na korytarze i dziedzińce rezydencji. Stąd można też bliżej się poprzyglądać rytym cegłom oraz wapiennym rzeźbom umieszczonym nad drzwiami na pierwszym piętrze. Druga kondygnacja składa się z sypialni oraz pokoju dziennego, w których czuć dawny klimat. Ramy okienne są bogato rzeźbione wyszukanymi wzorami. Deski z drewna pod oknami zawierają napisy i obrazki. Nawet podłoga jest ozdobiona skomplikowanymi wzorami.

DSC03147

Casa de Lou Kau wykorzystywany jest też jako niewielka sala koncertowa gdzie Macau Chinese Orchestra gra często koncerty. Tradycyjne chińskie melodie grane przez świetnych muzyków są bardzo popularne wśród turystów zarówno z kraju, jak i za granicy.

DSC03149

Co więcej w rezydencji wielu artystów ludowych prezentuje lokalne zwyczaje i praktyki. Hafty z Chaozhou czy sztuka cięcia papieru Foshan to przykłady unikatowego rękodzieła ludowego z prowincji Guangdong, które zostały uznane za „Narodowe niematerialne dziedzictwo kulturowe”. Przykłady takich prac są prezentowane w rezydencji i wzbudzają zainteresowanie wśród turystów.

DSC03146

Świątynia patronki Makao – Świątynia A-Ma (Ma Kok Miu)

Legenda głosi, że gdy około czterystu laty temu Portugalczycy wylądowali na cyplu w pobliżu świątyni. Pytali okolicznych mieszkańców o nazwę kraju w którym się znaleźli. Miejscowi jednak źle ich zrozumieli i podali przybyszom nazwę świątyni, odpowiadając ”Ma GE”. Później Portugalczycy przetłumaczyli to jako „Makau” i zaczęli używać jako nazwy tej krainy.

DSC03190

W rzeczywistości, A-Ma to nazwa jednej z trzech słynnych świątyń Buddyjskich w Makau.

A-MA jest najstarszą świątynią taoistyczną półwyspu. Wybudowana została w 1488 roku (dynastia Ming) w celu upamiętnienia świętej bogini Morza, Matsu (Mazu), która błogosławiła rybakom i marynarzom. Różne części świątyni powstawały w różnych okresach a mimo wszystko idealnie harmonizują się z naturalnym otoczeniem. Świątynia ta jest celem odwiedzin tych wszystkich, którzy szukają ciszy oraz pięknych widoków. Kompleks który dzisiaj możemy zwiedzać ukształtował się ostatecznie w 1828 roku, składa się on z sześciu głównych części, gdzie każda z nich stanowi klasyczny skarb chińskiej architektury.

DSC03161

Wchodząc przez główną bramę strzeżoną przez dwa lwy i idąc krętą ścieżką docieramy do Hongren Hall. Posąg Mazu jest tutaj czczony i uważa się, że miejsce to ma najdłuższą historię w całym kompleksie. Idąc dalej trafimy do sali Benevolence najstarsza część Avalokitesvara, które zostały zbudowane w prosty sposób z wykorzystaniem głównie cegły i kamienia.

DSC03183

W porównaniu z innymi salami, The Zhengjiao Chanlin (sala buddyjska) został zaprojektowany gustownie zarówno w odniesieniu do wielkości i stylu architektonicznego.

DSC03175

Świątynia oprócz bycia zabytkowym kompleksem architektonicznym, jest również miarą bogatej i głębokiej kultury chińskiej. Warto poświęcić chwilę by zatrzymać się popodziwiać różne wiersze i inskrypcje wyryte na kamieniu wzdłuż urwiska. Każdego roku, w dniach urodzin Mazu oraz w chiński Nowy Rok, świątynia jest miejscem spotkań wielu uczniów. Palą oni wówczas kadzidła w ramach hołdu oraz modlą się o szczęście.

DSC03174

Różnorodność pawilonów przeznaczonych do kultu różnych bóstw w jednym kompleksie sprawia, że Świątynia A-Ma jest przykładową reprezentacją chińskiej kultury inspirowanej konfucjanizmem, taoizmem, buddyzmem i wielu wierzeń ludowych.

DSC03181

Tyle w pierwszym odcinku poświęconym Makau… w kolejnej części odwiedzimy… Wenecję… 😉 a konkretnie jej Chińską kopię w Venetian Macao czyli robiącej ogromne wrażenie stolicy konsumpcjonizmu i hazardu…

Pełna galeria (81 zdjęć)

Cesarskie Chiny: Makau

Wszystkie wpisy z tej wycieczki oznaczone są tagiem Cesarskie Chiny

3 myśli na temat “Cesarskie Chiny: Historyczne Centrum Makau (Macau)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s