Film: Koniec Trasy (The End of the Tour)

end of the tourDavid Lipsky (Jesse Eisenberg) to młody dziennikarz popularnego magazynu Rolling Stone, który właśnie wydał swoją debiutancką powieść. Zbiega się ona  z publikacją książki Davida Fostera Wallace “Infinite Jest”, która to zbiera fantastyczne recenzje wśród krytyków, a jej autor zostaje obwołany pisarzem generacji. Okazuje się, jednak że o samym Wallac’ie (Jason Segel) nie wiadomo zbyt wiele. Po lekturze jego najnowszej powieści zafascynowany nią Lipsky postanawia przekonać swojego szefa, aby wysłał go na kilkudniowy wyjazd, który zbiega się z trasą promocyjną książki Walleca. Młody dziennikarz chce przeprowadzić osobisty wywiad z tym fantastycznym, według jego, pisarzem. Temat nie jest zbyt medialny (w końcu kto dzisiaj czyta ponad tysiąc stronicowe monumenty literackie) ale ostatecznie dostaje on zgodę i swoim nie najmłodszym już samochodem wyrusza w odległą podróż do Illinois.

Wallece jest profesorem na lokalnym uniwersytecie. Mieszka samotnie na uboczu i ma dosyć specyficzne podejście do życia. W trakcie pięciu dni, które razem spędzą Lipsky dowie się on swoim bohaterze wielu ciekawych rzeczy.

Młody dziennikarz z nieukrywaną fascynacją podchodzi do nieco starszego od siebie pisarza. Jego celem jest dotarcie do tego jaką jest naprawdę osobą, bo na początku widzi u niego tylko pozę dziwnego ekscentrycznego odludka (długie niechluje włosy i banderka z którą się nie rozstaje). Z kolei Wallace ucieka od zaszufladkowania – gdyż jak się okazuje, te pierwsze wrażenie  to nie jest poza, a sposób życia i zmagania się z własnymi problemami. Konfrontacja młodego pisarza z doświadczonym przez życie ale niechętnym do zawierania przyjaźni kolegą po fachu ostatecznie wpływa istotnie na obu z nich.

Koniec trasy to film który opiera się na dialogach. Przez jego większą część jesteśmy świadkami jedynie rozmów pomiędzy głównymi bohaterami. Są to dyskusje o rzeczach różnych, od tych ważnych i poważnych, w trakcie których często filozofują, po tematy zwykłe i banalne jak fascynacja Alanis Morissette, samotność, nałogi, sława… czy filmy akcji. Reżyserowi (James Ponsoldt) te ich rozważania udało się przedstawić w bardzo naturalny sposób, ot jakby dwóch gości sobie po prostu gadało.

Świetni są aktorzy. Eisenberg (choć na początku jak zwykle przypomina Zuckerberga z Social Network) z czasem ukazuje jednak sprzeczną osobowość Lipsky’ego, który z jednej strony jest fanem Walleca z drugiej jego zazdrosnym rywalem. W końcu dociekliwym dziennikarzem ale i w sumie sympatycznym gościem. Genialny natomiast jest Jason Segal (którego kompletnie przed tym filmem nie kojarzyłem) inteligenty, spokojny, wycofany, ciepły ale również traumatyczny i nieszczęśliwym ale przed wszystkim nad wyraz ludzki.

To film nie tyle inteligenty (choć dowcipnych dialogów w nim nie brakuje) co po prostu mądry… a takie nad wyraz rzadko trafiają na nasze ekrany… Dlatego gdy nadarza się taka okazje trzeba to docenić i obowiązkowo obejrzeć.

Koniec trasy to jeden z najlepszych filmów jakie miałem okazję oglądać w ubiegłym roku. Niestety nie jest on zbyt medialny więc oprócz American Film Festivial nie trafił do masowej dystrybucji kinowej. Można go jednak kupić na DVD lub w serwisie Chili.tv

Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy w zalewie kolejnych, miałkich blockbusterów o superbohaterach chcą obejrzeć coś mądrego.

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Koniec Trasy (The End of the Tour)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s