Film: Marlon Brando o sobie (Listen to Me Marlon)

listen to me marlonMarlon Brando, jeden z najsłynniejszych aktorów wszech czasów przez całe życie nagrywał na taśmach magnetofonowych coś w rodzaju pamiętnika. Po jego śmierci pozostały setki godzin takich nagrań. Twórcy tego filmu postanowili je odkurzyć i skonstruować film, którego jedynym narratorem jest sam wielki aktora.

Nagrania pochodzą z różnych okresów, twórcy jednak w swoim filmie starają się zachować chronologię. Marlon opowiada o swoim dzieciństwie, o tym jak stał się aktorem, jak zmieniło się aktorstwo przez szkołę Stanisławskiego… o swoich pragnieniach, celach, warsztacie aktorskim, sławie i życiu prywatnym, a także osobistych dramatach i tragediach, które spotkały go w życiu.

Nie należy traktować jednak tego filmu w kategoriach czysto biograficznych. Choć dowiadujemy się o wielu ciekawych faktach z życia aktora to są one przedstawione bez szerszego kontekstu i jedynie z jego punktu wiedzenia.

Marlon Brando to jednak postać dosyć kontrowersyjna. I choć dowiemy się o tragediach w jego rodzinie (samobójstwo jednej z córek) czy sytuacja, gdy jego syn strzela do chłopaka jednej z córek aktora, to w filmie nie znajdziemy informacji o tym, że nie był on łatwym człowiekiem do współżycia, fatalnie traktował kobiety, a nawet maltretował kilkoro ze swoich jedenaściorga dzieci. Jest to więc obraz jednostronny, ale jak tytuł wskazuje jest to opowieść Marlona o sobie samym… która może być świetnym wstępem do bliższego zainteresowana się życiorysem tej niewątpliwie wybitnej acz niejednoznacznej postaci.

Być może z opisu film nie wydaje się on zbyt interesujący. Ostatecznie okazuje się świetnym materiałem, który ogląda się w skupieniu i milczeniu ale też na wysokim poziomie zaangażowania emocjonalnego. Twórcy filmu nagrania dźwiękowe uzupełnili fragmentami wywiadów, archiwalnych zdjęć oraz filmów z udziałem aktora. Ostatecznie jest to film bardziej o człowieku, a nie aktorze… takim jakim chciałby być zapamiętany.

Najlepszy film dokumentalny jaki widziałem w ubiegłym roku.

Moja subiektywna ocena: 8+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Marlon Brando o sobie (Listen to Me Marlon)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s