American Film Festival 2015: Część IV

aff2015Ostatnia część relacji z szóstej edycji American Film Festival a w niej oprócz opisywanych już wcześniej Koniec trasy (The End of the Tour) oraz Marlon Brando o sobie (Listen to me Marlon) ostatni film Onur Tukela łączący horror z dramatem i komedią Na kwaśne jabłko (Applesauce), dubstepowa komedia o odysei dwóch transseksualnych prostytutek po ulicach Los Angeles Mandarynka (Tangerine) oraz nieudany film Andrew Bujalskiego Efekty (Results).

Na kwaśne jabłko / Applesauce reż. Onur Tukel

na kwasne jablkoKolejny film jednego z ulubieńców organizatorów festiwalu, reżyser Onura Tukela (wcześniej na AFF można było zobaczyć Ślub Ryśka i Krew nocy letniej). Reżyser ponownie przygotował nam miszmasz gatunkowy łączący komedię, romans, horror i dramat.

Film zaczyna się od sceny kiedy popularny spiker radiowy zadaje pytanie słuchaczom: „Jaka jest najgorsza rzecz, którą zrobiłeś w życiu?” Oczywiście reżyser nie omieszkał podsunąć nam kilka soczystych historii na ten temat 🙂

W uporządkowane życie nowojorskiego intelektualisty nagle wkracza makabryczna tajemnica. Co się stanie gdy zdradzisz swój najbardziej wstydliwy czyn z życia najbliższej osobie jakie może wywołać on skutki. Czyli historia zaprzyjaźnionych par małżeńskich, pewnej historii o kimś, kto traci palce i konsekwencje jakie może mieć to po latach.

Styl Onura Tukela to trochę takie połączenie Woody Allena i Tima Burtona. Całość momentami zabawna w innych momentach nieco bardziej przerażająca… Niestety film nie jest tak dobry jak Ślub Ryśka.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Marlon Brando o sobie  / Listen to Me Marlon reż. Stevan Riley (USA 2015)

listen to me marlonJako jeden z najciekawszych filmów w trakcie festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 8+/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Mandarynka / Tangerine reż. Sean Baker

mandarynkaTransseksualna prostytutka Sin-Dee w wigilię opuszcza więzienie po 28 dniowej odsiadce. Wita ją najlepsza przyjaciółka Alexandra, która przynosi jej wieści, że na dzielni chodzą już słuchy, że podczas nieobecność Sin-Dee jej facet przygruchał już sobie nową “biologiczną” kobietę. Wkurzona Sin-Dee rusza więc odnaleźć tę “rybiarę” i się z nią rozprawić.

Dumnie kroczy w wysokich szpilkach po zakazanych ulicach Los Angeles w rytmie dubstepu. W trakcie tej całodniowej odysei śledzimy też dwa wątki poboczne. Jeden dotyczący armeńskiego taksówkarza i jego fantazji erotycznych, które ukrywa przed całą swoją tradycyjną rodziną, a drugi to marzenia Alexandry o występie jako piosenkarki w jednym z klubów. Najważniejsze są jednak emocje, które towarzyszą głównym bohaterkom, a także walka o traktowanie ich jak zwykłych ludzi. Bo każdy z nas niezależnie od płci czy wieku tęskni za miłością.

Jest to nowatorska, mocno pokręcona historia o transseksualistach z fajnym soundtrackiem, nakręcona iPhonem momentami ostra jak tabasco i zabawna. To co niewątpliwie zostaje po tym filmie to fantastyczne role głównych bohaterek Sin Dee Relli (Kitana Kiki Rodriguez) oraz Alexandary (Mya Taylor).

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Koniec trasy / The End of the Tour reż. James Ponsoldt (USA 2015)

end of the tourJako jeden z najciekawszych filmów w trakcie festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Efekty / Results reż. Andrew Bujalski

efektyFilm, który wybrałem ze względu na poprzednie, bardzo udane, dzieło tego reżysera (Andrew Bujalski) który mogliśmy obejrzeć na AFF2013. Był to film o oryginalnym komputerowym turnieju szachowym z początku lat 80-tych zatytułowany Computer Chess. Niestety najnowsza produkcja Bujalskiego okazała się kompletnym rozczarowaniem.

Trevor (Guy Pearce) odziedziczył ostatnio fortunę ale stracił żonę. Postanowił przenieść się do Kalifornii, aby rozpocząć nowe życie. Niestety doskwiera mu samotność. Postanawia wynająć sobie osobistego trenera fitness… tak oto poznaje Kate, profesjonalistkę w pełni zaangażowaną w swoją prace, a jednocześnie, której ciężko pogodzić się ze stratą klientów…

Przez większość filmu w sumie nie bardzo wiadomo do czego on zmierza i kto jest tak naprawdę głównym bohaterem. W końcu gdy już luźno ze sobą związane wątki okazują się nijak do siebie nie pasować okazuje się, że jest to zwykły romans z gatunku tych ani ciekawych ani nie specjalnie zabawnych.

Strata czasu.

Moja subiektywna ocena: 4/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “American Film Festival 2015: Część IV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s