Cesarskie Chiny: Muzeum Grand Prix Makau

Po dniu pełnym wrażeń w trakcie którego odwiedziliśmy historyczne centrum Makau, a także wieczornych rozrywkach w stolicy konsumpcji i hazardu Venetian Macau, następnego dnia mieliśmy pożegnać się z dawną kolonią portugalską. Jednak na sam koniec, nasz operator przygotował jeszcze jedną, małą niespodziankę. Była to wizyta w Muzeum Grand Prix. Dzisiaj więc o miejscu, które powinno się znaleźć na liście do odwiedzin każdego fana sportów motorowych.

DSC03348

W Makau znajduje się uliczny tor wyścigowy Guia Circuit, gdzie w 1954 roku odbyły się pierwsze wyścigi dla okolicznych entuzjastów sportów wyścigowych. Aktualnie odbywają się tutaj coroczne zmagania w Grand Prix Makau Formuły 3 oraz ostatni wyścig sezonu World Touring Car Championship. Tor gości również wyścigi motocyklowe.

DSC03342
Makieta ulicznego toru w Makau Guia Circuit

Guia Circuit składa się z kilku prostych oraz charakterystycznych dla tras ulicznych ciasnych zakrętów. Z ciekawostek tor charakteryzuje się dużą różnicą wysokości (między najniższym punktem na torze, a najwyższym jest 30 metrów), a także kilku bardzo długich prostych, które pozwalają rozpędzić się bolidom Formuły 3 do 260 km/h. Kolejnym interesującym faktem jest to, że od czasu pierwszego wyścigu nie uległ on zmianom (jedyne modyfikacje wprowadzono w 1993 roku w boksach i alei serwisowej – ale sam układ toru pozostał bez zmian).

DSC03343

DSC03336

Muzeum Grand Prix został otwarte 11 grudnia 1993 roku w trakcie 40. Grand Prix, które odbywało się w tym mieście. Zawiera ono eksponaty, które są związane z wyścigami z tej serii na całym świecie, są to zdjęcia, filmy, artykuły, nagrody oraz pamiątkowe przedmioty z różnych wyścigów.

DSC03330

DSC03329

DSC03324

DSC03323
W Makau odbywają się również wyścigi motocyklowe.

DSC03322

Na wystawie znajdziemy również ponad dwadzieścia bolidów i motocykli prowadzonych niegdyś przez światowej sławy kierowców, takich jak Eduarfo de Carvalho, Michael Schumacher i David Coulthard. Jednak najbardziej wyeksponowany został samochód wyścigowy umieszczony w środku sali. Był on kiedyś prowadzony przez słynnego kierowcę Formuły 1 Ayrtona Senne, który zginął w 1994 roku w GP San Marino. Oprócz czerwono-białego  samochodu Formuły 3 znajduje się tam też jego kombinezon oraz kask.

DSC03311
Bolid Ayrtona Senny

Ayrton Senna, był pierwszym zwyciężył Grand Prix Formuły 3, który odbył się w Makau w 1983 roku.

DSC03303

DSC03300

W muzeum przygotowano również specjalną projekcję, która może pomóc lepiej zrozumieć odwiedzającym zarówno samo muzeum, jak i historię zawodów Grand Prix.

DSC03307

Prezentowane są tam sceny z zawodów odbywających się zarówno w Makau, jak i na torach w innych krajach. Można też samodzielnie usiąść za symulatorem samochodu wyścigowego pozwalającego wziąć udział w wyścigu na trudnych torach z ekstremalnie dużą prędkością.

DSC03325
Jeden z symulatorów

W celu uczczenia 50-tej rocznicy Macau Grand Prix, muzeum zostało odnowione przez miejscowe Biuro Turystyki.

DSC03312

Co tu dużo pisać Muzeum Grand Prix jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia dla każdego fana sportów wyścigowych.

Pełna galeria (52 zdjęcia)

Cesarskie Chiny: Muzeum Grand Prix Makau

Wszystkie wpisy z tej wycieczki oznaczone są tagiem Cesarskie Chiny

Jedna myśl na temat “Cesarskie Chiny: Muzeum Grand Prix Makau

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s