Sony A6000 i Batis 85

Od dłuższego czasu chciałem przetestować obiektyw Zeiss Batis 85 ale nie było żadnych warsztatów/pokazów w okolicy Wrocławia, gdzie można było by to zrobić. Okazało się jednak, że istnieje możliwość jego wypożyczenia, za drobną (w porównaniu z ceną samego obiektywu) opłatą, we wrocławskiej firmie notopstryk. Na jeden z czerwcowych weekendów postanowiłem więc skorzystać z tej opcji, aby sprawdzić jak sprawuje się on z aparatem Sony A6000.

Dlaczego akurat Batis 85? Przeglądając dostępne obiektywy do aparatów Sony Alpha w systemie E-mount dedykowane pod matryce APS-C można zauważyć, że brakuje w nich jasnych stałek o ogniskowej większej niż 60 mm i nie zapowiada się aby w najbliższym czasie ta luka została wypełniona. Ostatnio pojawiły się jednak obiektywy spełniające te warunki dla matryc pełnoklatkowych (FE). Pierwszym z nich był Zeiss Batis 85. Obiektyw, który pod względem rozmiarów i wagi wydaje się być wciąż akceptowalny do używania z mniejszymi korpusami (jak Sony A6000).

DSC07491

Choć ogniskowa 85mm dedykowana jest głównie portretom to od razu uprzedzam, że nie będzie to test stricte związany z fotografią portretową, gdyż taką się nie zajmuję (co zresztą można zobaczyć tutaj). Postanowiłem przetestować Batisa w nieco bardziej wymagających zastosowaniach, a mianowicie fotografii ulicznej. Wybrałem weekend w trakcie którego odbywało się kilka atrakcji na mieście. Oto co z tego wynikło…

DSC07014
Trochę się działo w czerwcowy weekend… można nawet było spotkać celebrytów.
DSC07498
Słowa sponsorujące to zdjęcie to „atrakcje” i „imprezowo”.

BUDOWA

Firma Zeiss przyzwyczaja wszystkich do tego, że ich konstrukcje są najwyższej jakości. Nie inaczej jest i tym razem. Batis to solidny obiektyw, wodo i pyłoszczelny, z którego bez obaw można korzystać nawet w niesprzyjających warunkach. Jego rozmiar i waga, choć stosunkowo niewielkie jak na standardy obiektywów pełnoklatkowych, są jednak zauważalnie większe od szkieł dedykowanych pod matryce APS-C jak np. SEL 50F18. Mimo wszystko na niedużym body A6000 ergonomia jego używania jest wciąż akceptowalna.

DSC07042

DSC07044

DSC06864

Zeiss, jako pierwszy obiektyw na świecie, posiada wyświetlacz OLED na którym pokazuje informacje o odległości ostrzenia oraz głębi ostrości. Ciekawy bajer i zapewne dla niektórych bardzo przydatny, choć przyznam, że ja z niego nie korzystałem.

DSC06971

DSC07036

Nieczęsto spotykaną cechą wśród obiektywów portretowych o podobnej ogniskowej jest też wbudowana stabilizacja. Większość tego typu szkieł jej nie posiada. A tutaj jest i okazuje się bardzo przydatna.

DSC06884

DSC06896

JAKOŚĆ ZDJĘĆ

Jakość obrazu generowana przez Batisa jest świetna. Chodzi zarówno o jego ostrość jak i mikrokontrast (z którego słynną szkła tej firmy). I to już od pełnego otwarcia przesłony. Kombinacja ogniskowej 85 mm i światła 1.8 nawet na matrycy APS-C jest w stanie mocno rozmyć tło (i zmniejszyć głębię ostrości do kilku centymetrów).

DSC07007
Przykład kolorów i mikrokontrastu Zeissa.
DSC07339
Przykład na to jak ostry jest ten obiektyw. Tutaj mało interesujące zdjęcie…
DSC07339_crop
… a tutaj 100% crop jego fragmentu (prosto z JPGa)

Oglądając w internecie przykładowe zdjęcia jedyną cechą tego obiektywu co do której miałem wątpliwości (nie do końca mi się podobała) był bokeh w kształcie tzw. kocich oczu. Rzeczywiście efekt ten występuje ale nie jest aż tak często widoczny przy „ulicznym” wykorzystaniu obiektywu.

DSC06995
Jedyne zdjęcie w trakcie weekendowego testu na którym można zauważyć bokeh w kształcie „kocich oczu” (górny lewy róg zdjęcia). Jak widać na powyższym przykładzie trzeba uważać z głębią ostrości bo nawet na matrycy APS-C jest ona dosyć płytka.

Używanie Batisa do streetu zamiast standardowej fotografii portretowej wychwyciło jego największą ułomność. Jest nim raczej wolny autofokus. O ile w przypadku portretu w kontrolowanych warunkach nie jest to zapewne jakiś problem, o tyle już w warunkach bardziej dynamicznych albo przy fotografowaniu jakichś wydarzeń (jak np. festiwal kolorów) jest to momentami irytujące.

DSC07068
Przykład zdjęcia gdzie autofokus nie do końca sobie poradził.

DSC07031

DSC07396

PODSUMOWANIE

Każdy kto na poważnie zajmuje się fotografią portretową na pewno powinien bliżej przyjrzeć się temu obiektywowi. Jest to bowiem konstrukcja świetnie wykonana, która generuje naprawdę fajny obrazek.

DSC07021

DSC07023

DSC07033

Ja raczej nie zdecyduje się na jego zakup. Cena obiektywu niestety jest dosyć wysoka (1199 Euro w Niemczech lub 5499 PLN w Polsce) a jako, że nie specjalizuję się w portretach, byłby to wydatek nieuzasadniony (zbyt rzadko bym go używał aby mógł się “zamortyzować”).

DSC07155

DSC07213

Na dłuższe i odleglejsze wyjazdy, ze względu na jego gabaryty i wagę również raczej bym go nie zabierał (pewnie przegrałby w rywalizacji o miejsce w walizce z SEL50F18), a do street photo i eventów posiada on jednak zbyt wolny autofokus aby go bez problemów używać.

DSC07052

DSC07232

Szkoda bo zdjęcia zrobione tym obiektywem naprawdę przykuwają wzrok.

DSC07477

DSC07034

Cóż pozostaje mi nadal czekać na jakąś tańszą alternatywę o takiej ogniskowej i o podobnym świetle w sensowniejszej cenie. Na jakiś obiektyw bezpośrednio od Sony w tym zakresie w najbliższym czasie raczej się nie nastawiam (choć do bagnetu A mają oni w swojej ofercie tani i podobno naprawdę dobry optycznie SAL85F28).

DSC06899

DSC06953

DSC06956

Światełkiem w tunelu może być natomiast firma Samyang, która ostatnio zapowiedziała dwa obiektywy z autofokusem do systemu E-Mount. Na razie są to 50mm F1.4 i 14mm F2.8 ale, że Samyang ma w swojej ofercie obiektyw manualny o ogniskowej 85mm, jest więc nadzieja, że pojawi się podobna konstrukcja w wersja z autofokusem.

DSC07050

DSC07319

DSC07369

DSC07426

DSC07026

Więcej zdjęć wykonanych z użyciem Sony A6000 i Batis 85 w trakcie tego weekendu możecie również znaleźć w pełnej fotorelacji z Festiwalu Kolorów.

Pełna galeria (110 zdjęć)

Sony A6000 i Batis 85

 

4 myśli na temat “Sony A6000 i Batis 85

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s