Gamescom 2016: Jak wyglądają targi od środka

Po raz pierwszy miałem okazję wziąć udział w największych w Europie targach poświęconych elektronicznej rozrywce. Odbywają się one co roku w Kolonii pod nazwą Gamescom. Zanim w kolejnych wpisach przedstawię Wam relacje z tego w co grałem i z kim się spotkałem, postanowiłem przygotować notkę opisującą jak wyglądają takie targi okiem osoby, która z jednej strony uczestniczy w nich po raz pierwszy, a z drugiej, dzięki akredytacji prasowej (jako autor Tomiga Bloga), ma nieco większy dostęp do kulis tego wydarzenia niedostępnych dla zwykłych odwiedzających. Myślę, że może być to interesująca perspektywa, bo choć zapewne w mediach poświęconych grom znajdziecie różne relacje lub fotorelacje z tej imprezy to skupiają się one raczej na konkretnych wydarzeniach (grach lub sprzęcie tam prezentowanym), a nie imprezie jako takiej.

DSC02591

Zapraszam na wycieczkę po halach Gamescomu.

Dojazd

Choć targi odbywały się w Kolonii moją bazą wypadową był, oddalony o około 30 minut jazdy pociągiem, Dusseldorf (zaskakująco ciekawe miasto, któremu poświęcę jeden z kolejnych wpisów). Przygoda z Gamescomem zaczyna się więc już w drodze na imprezę czyli na dworcu kolejowym. Oczywiście na peronie czekało już mnóstwo chętnych do zapoznania się z najnowszymi grami. Na szczęście, pomimo sporych tłumów, obyło się bez żadnych drastycznych scen i udało mi się zmieścić do pierwszego pociągu.

Wejście

Sama impreza odbywa się w Koelnmesse ogromnej przestrzeni wystawienniczej składającej się z kilkunastu pawilonów. Oczywiście jest ona świetnie skomunikowana również z pobliską stacją, w związku z tym zaraz po opuszczeniu pociągu bez problemu w ciągu kilku minut można się dostać na jej teren. Już na samym początku doświadczyłem przydatności akredytacji prasowej, gdyż dzięki niej mogłem skorzystać z dedykowanego wejścia dla prasy i wystawców dzięki czemu ominęły mnie spore kolejki.

DSC02592
Wejście dla wystawców i prasy.
DSC02626
A to dla porównania kolejka przed wejściami dla odwiedzających.

Oczywiście nie ominęła mnie zaotrzona kontrola bezpieczeństwa polegająca na sprawdzenia zawartości plecaka.

DSC02600
Spokojnie, to nie była jednostka antyterrorystyczna która miała dbać o bezpieczeństwo targów, a wynajęci do promocji gry „cosplayerzy” 😉

Gdy dotarłem ok 8:30 do bramek prowadzących do pierwszego pawilonu wystawienniczego, musiałem jeszcze chwilę zaczekać. Kolejność wpuszczania na teren targów jest bowiem następująca: najpierw wystawcy, jakiś czas później prasa, a na końcu (około 30 minut po dziennikarzach i blogerach) pozostali zwiedzający.

DSC02595
Główny korytarz prowadzący do pawilonów wystawienniczych jeszcze przed wpuszczeniem zwiedzających.
DSC02778
A tutaj już ten sam korytarz w środku dnia.

Te kilkanaście minut pozwoliło na dotarcie do znajdującego się po przeciwnej stronie kompleksu, centrum prasowego (co, ze względu na wielkość obiektu, zajęło mi kilkanaście minut pomimo szybkiego marszu), gdzie odebrałem oficjalną przepustkę prasową, a następnie rozejrzałem się w układzie i zawartości pawilonów.

DSC02598
Wejście do centrum prasowego.
DSC02599
A oto oficjalny katalog targów.

To dobry czas na zrobienie kilku fotek, jeżeli chce się ogarnąć nieco większe przestrzenie bez tłumów. Ten czas wykorzystałem również aby zająć miejsce w kolejce do sprawdzenia priorytetowych tytułów. Były to Yakuza 0 (na którą trafiłem dosyć przypadkowo w pustej ciężarówce PlayStation) oraz nowa gra studia Quantic Dream – Detroit Become Human. Więcej o nich napiszę w jednym z kolejnych wpisów.

DSC02610
Ciężarówka PlayStation a w niej kilkanaście stanowisk z konsolami gdzie można było ograć kilka tytułów m.in Yakuze 0
DSC02606
A tutaj wnętrze przyczepy.

 

Co znajdziecie na targach

11 pawilonów podzielono na kilka stref. Mamy więc dostępną dla wszystkich Entertainment area ze stanowiskami wystawców, gdzie można sprawdzić konkretne tytuły.

DSC02617

Boksy wyglądały bardzo różnorodnie, a wystawcy w różny sposób próbowali przykuć uwagę odwiedzających. Jedni kusili atrakcyjnymi hostessami…

DSC02659
Krzesła dla graczy promowano w taki sposób.

inni szybkimi samochodami…

DSC02603
Stanowisko Gran Turismo nie mogło się obejść bez symulatorów.

niektórzy zaś stawiali na ekstremalne przygody…

DSC02623
Tropikalna wyspa z Robinson The Journey.

lub symulatorem skoku spadochronowego w wirtualnej rzeczywistości.

DSC02636

Miłośnicy kulinariów też mogli znaleźć coś dla siebie…

DSC02697
Ta ekipa przygotowywała posiłek…

Kolejna sekcja to FanShop Area czyli miejsce przeznaczone na sklepiki z przeróżnymi gadżetami związanymi nie tylko z grami, cosplayem, komiksami, mangą, książkami, ale także z szeroko pojętą popkulturą.

DSC02625
Tak pusto było tylko przed szturmem fanów… później ciężko było się przecisnąć.

A co można było znaleźć na stoiskach?

DSC02806
Figurki kultowych bohaterów gier…
DSC02808
i tych bardziej egzotycznych (choć pewnie nie mniej kultowych ;)…

DSC02816

DSC02811
Koszulki wszelkiego rodzaju… choć moja i tak była najoryginalniejsza ;)… ale o anegdotach związanych z moją koszulką więcej w kolejnych wpisach…
DSC02812
Peruki i akcesoria cosplayowe
DSC02813
… i jeszcze więcej figurek
DSC02818
a nawet poduszki.

Niezależnie od strefy FanShop oficjalne sklepiki targów były rozsiane po wszystkich pawilonach. Oferowały one mnóstwo przeróżnych oficjalnych gadżetów z tegorocznej edycji imprezy. Ten ulokowany w strefie biznesowej miał nawet specjalną linię produktów (Business Line).

DSC02724
Oczywiście też sprawiłem sobie pamiątkę w postaci T-Shirt’a

Business area czyli strefa biznesowa dostępna jest tylko dla wystawców oraz prasy. Wbrew pozorom nie była ona jednolita i również tutaj znajdziemy sekcje zorganizowane w różny sposób.

DSC02703

Największe firmy miały swoje własne pawilony z recepcją. Wejść można do nich jedynie posiadając wcześniejsze zaproszenie. Ja dostałem zaproszenie na spotkanie od twórców World of Tanks czyli firmy Wargaming (o tym, czego się na nim dowiedziałem oczywiście dowiecie się w kolejnej notce na blogu).

DSC02705
Jak widać na targach reprezentowane były nie tylko filmy stricte związane z grami.

Inny pawilon w sekcji biznesowej był poświęcony promowaniu firm i produktów pochodzących z konkretnych państw. Tutaj panuje większy luz i swoboda, bo można porozmawiać bezpośrednio z twórcami gier, którzy chętnie opowiadają o swoich produktach. Ja najwięcej czasu spędziłem w pawilonie… polskim. Oczywiście nie omieszkam o tym napisać w jednej z kolejnych notek.

DSC02707

Oprócz stoisk dedykowanych konkretnym firmom bądź produktom, na targach znajdziecie mnóstwo innych atrakcji, nie tylko związanych z tematyką gier czy popkulturą. Duża część z nich znajduje się w strefie o tajemniczej nazwie Friends and Family. W sumie to można by ją spokojnie nazwać Hyde Parkiem. Można tam było znaleźć wiele rzeczy, których nie spodziewałbym się na takiej imprezie. Oprócz stoisk z wymyślnymi obudowami komputerowymi, retro graniem czy cosplay village (gdzie na specjalnej scenie mogli zaprezentować się uczestnicy targów którzy przyszli w przebraniu), znaleźć tam można było strefy promujące ruch i aktywność fizyczną, nie tylko w postaci stanowisk z grami ruchowymi… ale zresztą zobaczcie sami.

DSC02741
Scena Cosplay Village gdzie co pół godziny mogli zaprezentować się amatorscy cosplayerzy.
DSC02738
Strefa cosplay village to również miejsce gdzie można dokonać drobnych napraw swoich strojów.

Strefa retro

DSC02762
Strefa retro poświęcona firmie Atari… stoiska z Commodore były tak usytuowane, że ciężko było zrobić zdjęcie z logo ;P
DSC02750
Coś dla miłośników zdalnie sterowanych bolidów.
DSC02757
W strefie retro nie mogło też zabraknąć kultowych pojazdów.
DSC02730
Wbrew pozorom nie jest to ani makieta ani element promujący jakąś grę… to autentyczny pojazd będący na wyposażeniu Bundeswehry – element promocji niemieckiej armii.

Po kilku godzinach grania można mieć ochotę na odrobinę ruchu… czyli coś dla ciała…

DSC02773
Gry taneczne wbrew pozorom nadal są całkiem popularne.

DSC02766

DSC02763

i coś dla ducha…

DSC02729
Przez gry do Boga… czyli Jezus też kocha graczy… 😉
DSC02769
A teraz coś z zupełnie innej beczki… sklep z gitarami… i to raczej nie do Rock Bandu.

Rozglądając się jeszcze dookoła można było natrafić na inne ciekawostki…

DSC02790
Tak, te panie już widzieliście… wbrew pozorom były to chyba jedyne tak mocno roznegliżowane hostessy. Co w sumie należy uznać za plus (walka ze stereotypem gracza)…

lub trafić na imprezę…

DSC02791

Wspominałem Wam o strefie sprzętowej (a konkretnie moderskiej)?

DSC02677
Myślałem, że to najbardziej oryginalna obudowa jaką zobaczę na tych targach…
DSC02755
A później trafiłem na mistrzostwa niemieckich moderów…

DSC02752

DSC02753

DSC02751

W końcu były też stanowiska z grami. Te mniejsze począwszy od tabletów…

DSC02640

DSC02641

i te ogromne..

DSC02782
Duży może więcej… scena EA Games gdzie między innymi ogrywano FIFE 17

DSC02794

Jak widać pomysły na urządzenie tej sekcji były różne.

DSC02787

Szczególnie przyjaźnie prezentowały się zaś te od developerów indie games.

DSC02630

Oczywiście nie mogło zabraknąć cosplayerów, a także chętnych aby zrobić sobie z nimi selfika…

DSC02691

… ale tej grupie zostanie poświęcona oddzielna fotorelacja.

DSC02628

DSC02789

W poszukiwaniu polskich firm trafiłem między innymi na Gwenta od CD Projekt RED.

DSC02656
Gwent, choć to jedna z nielicznych prezentowanych na targach gier karcianych cieszył się naprawdę sporym zainteresowaniem.
DSC02710
W strefie biznesowej znalazłem też box Techlandu, niestety nie spotkałem tam swoich znajomych.

Wróćmy jeszcze do różnych konstrukcji promujących produkty.

DSC02637
Roboty…
DSC02731
Samochody…
DSC02732
Transformery…
DSC02689
Mechy…
DSC02650
No dobra, sprawdzam Waszą czujność… to nie jest konstrukcja ale żywy cosplayer… ale chciałem zatrzymać Wasz wzrok gdybyście za szybko przewijali ekran. Poza tym na ramieniu miał prawdziwe druty 😉

DSC02734

DSC02736
Dobra to był kolejny przerywnik 😉

DSC02685

DSC02619

Na targach nie mogło oczywiście zabraknąć największych hitów…

DSC02675
Farming Simulator 17 🙂
DSC02672
World of Warplanes

oraz wszechobecnych technologii wirtualnej rzeczywistości.

DSC02624

DSC02620

DSC02613

DSC02783

DSC02792

DSC02780

Chcący zaczerpnąć świeżego powietrza (lub wręcz przeciwnie puścić dymka) mogli to zrobić na placach między pawilonami. Jak widać bliskość cateringu sprzyjała piknikowej atmosferze.

DSC02786

Tu również nie zabrakło stref specjalnych z atrakcjami.

DSC02681
Strefa street artu?

DSC02639

I to tyle w pierwszym wpisie poświęconym targom Gamescom 2016. Mam nadzieję, że przybliżył on Wam samą ich koncepcję oraz klimat tam panujący. W kolejnych notkach opiszę Wam w co miałem okazję zagrać, co ciekawego znalazłem w polskim pawilonie, przedstawię informacje z pierwszej ręki o nowościach przygotowywanych przez twórców World of Tanks (Wargames.net), a także ich nowych projektach. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie skorzystał z okazji zrobienia zdjęć cosplayerom. Wszystko to już wkrótce.

P.S. Wszystkie wpisy poświęcone Gamescomowi oznaczone są tagiem Gamescom

Pełna galeria (148 zdjęć)

Gamescom 2016: Targi od środka

13 myśli na temat “Gamescom 2016: Jak wyglądają targi od środka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s