Najlepsze polskie filmy XXI wieku

polska-kinematografiaOstatnio na facebookowej ścianie jednego z moich znajomych pojawił się wątek w trakcie którego jeden z dyskutujących zadał pytanie: Czy Polacy od czasu „Psów” zrobili jakikolwiek dobry film? Dalej pojawił się stos dosadnych epitetów na temat polskiej kinematografii (który nie za bardzo nadaje się do cytowania – przynajmniej nie na moim blogu 😉 ). Muszę przyznać, że ja również nie jestem fanem polskiego filmu, w szczególności współczesnego. Jednak mimo wszechobecnego bombardowania reklamami miernych komedii, mniej lub bardziej romantycznych, to nawet mi zdarzyło się obejrzeć naprawdę dobre, polskie filmy powstałe ostatnimi czasy.

Dlatego na tak postawiony zarzut musiałem dosyć ostro odpisać, że owszem powstały, a na poparcie swojego zdania przytoczyłem kilku tytułów, które akurat przyszły mi do głowy. To zdarzenie stało się inspiracją do powstania tego wpis. Zawiera on rozszerzoną listę polskich filmów z XXI wieku (dla uproszczenia przyjąłem akurat taką datę graniczną), którymi warto się zainteresować i poszerzyć nieco swoją znajomość naszej kinematografii.

Jako, że ja również mam spore zaległości w temacie polskiego filmu i sporej liczy filmów po prostu nie widziałem, lista została podzielona na trzy części:

 • filmy, które widziałem i z czystym sumieniem mogę polecić
 • filmy których nie widziałem ale są na mojej liście do obejrzenia
 • inne filmy, których nie widziałem ale, które zdobyły rozgłos i uznawane są za dobre/wartościowe

W zestawieniu nie brałem pod uwagę filmów dokumentalnych ani krótkometrażowych (dobrych filmów z tych gatunków jest bowiem więcej niż fabularnych). Kolejność filmów w poszczególnych kategoriach jest przypadkowa.

Filmy, które widziałem i mogę polecić:

Zaszczytne wyróżnienia – czyli filmy nie tyle nawet dobra co po prostu kultowe

Filmy, które czekaj na liście do obejrzenia:

Filmy uznane za dobre/wartościowe w środowiskach opiniotwórczych (krytycy):

Mam nadzieję, że wpis ten będzie dobrym impulsem do tego aby nieco dokształcić się w temacie polskiego filmu, a jednocześnie poprawić jego wizerunek. Bo choć na pewno nie jest idealnie (szczególnie jeżeli chodzi o filmy bardziej komercyjne) nie można powiedzieć, że nie powstają u nas dobre filmy… czasami po prostu warto zerknąć poza mainstream.

Napiszcie w komentarzach co jeszcze pominąłem i co Wy, ze swej strony możecie polecić z polskich produkcji powstałych w ostatnich latach. (Ograniczcie się do filmów co najmniej dobrych – czyli od ocen 7/10 wzwyż).

6 myśli na temat “Najlepsze polskie filmy XXI wieku

 1. Ja jestem absolutnie bezkrytyczny wobec kina Pasikowskiego, więc wszystkie jego filmy uważam za bardzo dobre 🙂 A co do dyskusji, to kino polskie ma się dobrze, chociaż z wyjątkami (dużymi). Twoja lista jest w porządku, ale już na przykład „Listy do M.” bym na dzień dobry wypieprzył 🙂 Byłem wczoraj w kinie i przed seansem leciał zwiastun „Ostatniej rodziny”, Już dawno nie widziałem tak świetnie dobranej kolorystyki obrazu (od dawna narzekam na to, że większość naszych filmów wygląda jak telewizyjne a nie kinowe), charakteryzacji. Autentycznie miałem dreszcze.

  1. Część filmów Pasikowskiego jest „tylko” solidna (6/10) ale Jack Strong mi się bardzo podobał.
   List do M. do bardzo zgrabna komedia romantyczna co prawda mocno inspirowana Actually Love ale mimo wszystko na dobrym poziomie w swoim gatunku.
   Ostatnia rodzina jest na mojej obowiązkowej liście (ale film ten nie miał chyba jeszcze oficjalnej premiery).
   A to dziwne bo ja ostantio jak trafiałem na polskie filmy to był zazwyczaj zaskoczony profesjonalną realizacją – w szczególności zdjęciami (np. taki Sęp miał bardzo fajne zdjęcia). Ale fakt jak oglądam już bardzo przesiane polskie filmy…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s