Film: Zagubieni (Ztraceni v Mnichove)

zagubieniPunktem wyjścia do całej historii jest rok 1938 i konferencja monachijska która odbyła się w dniach 29-30 września. Spotkali się na niej szefowie rządów Niemiec (A. Hitler), Włoch (B. Mussolini), Francji (E. Daladier) i W. Brytanii (A.N. Chamberlain). Jej konsekwencją było przekazanie części terytorium Czechosłowacji Niemcom. Był to szczytowy punkt ustępstw polityki francusko-brytyjskiej wobec Niemiec. Pomimo braku zgody społeczeństwa, rząd Czechosłowacki przyjął warunki monachijskie. W historii  wydarzenie to często określane jest “Hańbą monachijską”, a największe pretensje Czesi mają do Francuzów, którzy byli związani sojuszem z Czechosłowacją (choć Daladier był jedyną osobą, która w trakcie negocjacji próbowała bronić jej interesów).

Ten smutny moment w historii narodu czeskiego jest pretekstem do zabawnej, wielowymiarowej opowieści, która pokazuje, że Czesi potrafią podejść do swojej przeszłości z ogromnym dystansem i próbować rozmawiać z humorem nawet o najtrudniejszych jej momentach.

Akcja samego filmu dzieje się znacznie później. W 70. rocznicę konferencji monachijskiej Francuzi urządzają konferencję prasową na którą zapraszają niecodziennego gościa… Okazuje się że jest nim Żako (w oryginale Pan P) papuga… która była własnością ówczesnego premiera Francji Daladiera.

Zbiegiem okoliczności ptak trafia w ręce dziennikarza. Jak się wkrótce okazuje posiada ona ciekawą cechę. Otóż powtarza teksty zasłyszane u swojego dawnego właściciela… Z jej dzioba wychodzą takie kwiatki jak “Hitler jest super”, “Czesi są głupi”… Żako szybko staje się ogólnokrajowym celebrytą numer jeden, a także wielkim problemem francuskiej dyplomacji…

I gdy historia na dobre zaczyna się rozwijać, mniej więcej po 25 minutach seansu, film nieoczekiwanie zmienia konwencję… nagle wchodzimy na meta poziom, gdyż okazje się, że zaczynamy oglądać film dokumentalnym o filmie, który właśnie oglądaliśmy. W ironiczny sposób ukazuje on życie filmowców, zmagających się z różnymi problemami w trakcie jego realizacji.

W pewnym momencie miałem wrażenie, że oglądam absurdalną (czeską) odpowiedź na Birdmana… ale im dłużej trwał seans, tym bardziej wielowarstwowy stawał się ten film. Znajdziemy tam i satyrę na całą branże filmową (od dziennikarzy, przez celebrytów, producentów i aktorów, na ekipie technicznej kończąc – wiecie ile pracy wymaga stworzenie realistycznej ptasiej kupy?), liczne zabawne nawiązania do kinematografii i słynnych filmów, szpileczki do relacji czesko-francuskich, Unii Europejskiej, i innych nacji (w tym Polaków), w końcu część bardziej poważną próbującą zmierzyć się z traumatyczną czeską historią poprzez śledztwo dziennikarskie przedstawiające konsekwencje układu monachijskiego z zupełnie innej perspektywy.

Ta wielowymiarowa produkcja, nie tylko świetnie i zabawnie łączy różne motywy i gatunki filmowe, ale również zgrabnie przemyca istotne tematy z punktu widzenia historii Czech, starając się wywołać dyskusję na temat jednego z bardziej traumatycznych momentów w dziejach tego państwa.

Po seansie można było porozmawiać z reżyserem, który opowiadał dlaczego zdecydował się na taki temat. I gdy z sali padło pełne żalu stwierdzenie, że w Polsce taki film nie mógłby powstać, bo nam Polakom bardzo brakuje takiego dystansu do swojej historii (wszystko musi być patetyczno-tragiczne) to Zelenka odparł, że on z kolei bardzo zazdrości nam kogoś takiego jak Wojciech Smarzowski, w którego filmach dzieją się straszne rzeczy, a mimo wszystko nie można się od nich oderwać i po seansie pozostawiają widza z wieloma tematami do przemyśleń.

Niezależnie od różnic między naszymi nacjami najnowsze dzieło Zelenki warto obejrzeć!

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Zagubieni (Ztraceni v Mnichove)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s