Nowe Horyzonty 2016: Część II

Kolejne cztery produkcje z tegorocznych nh2016smallNowych Horyzontów. Nieprawi (Ilegitim) czyli międzypokoleniowe dyskusje nad różnymi aspektami moralności. Drugi w tym zestawieniu film rumuński to Egzamin (Bacalauréat), podejmujący problemy hipokryzji, korupcji i innych cech charakterystycznych dla społeczeństw państw postkomunistycznych. Zagubieni (Ztraceni v Mnichove) czyli Petr Zelenka pokazuje jak z dystansem i wielowymiarowo podejść do trudnych momentów z historii swojego kraju. I nieudana próba nawiązania do klasyków kina niesamowitych historii z lat 50. i 60. w postaci  Sobowtórów (Los parecidos).

Nieprawi / Ilegitim reż. Adrian Sitaru (Rumunia, Polska, Francja 2015)

nieprawiKolacja rodzinna w której uczestniczą ojciec z czwórką dzieci oraz ich partnerami. W trakcie rozmów przy stole pojawia się nieznany dotąd wątek z przeszłości ojca. Otóż okazuje się, że donosił on do służb specjalnych w trakcie dyktatury Ceausescu na kobiety pragnące dokonać aborcji, która w tamtych czasach była w Rumunii nielegalna. Rozmowa ta wywołuj spór w rodzinie, a młodzi nie potrafią wybaczyć ojcu nieetycznej postawy z czasów komunizmu. Wkrótce okazuje się jednak, że oni również mają wiele grzeszków na sumieniu.

Film nie stroni od kontrowersyjnych tematów. Oprócz kwestii aborcji i współpracy z reżimem, pojawi się też wątek kazirodczy. Na szczęście całość nie idzie w stronę taniej sensacji. Wręcz przeciwnie, momentami dylematy bohaterów przypominają grecką tragedię, w której jest wiele racji po każdej stronie i nie ma jednoznacznie dobrych wyborów.

Osobiście mam pewne zastrzeżenia co do realizacji niektórych fragmentów filmu, które wyglądają na mocno improwizowane i nieco odstające od pozostałych… lekko rozczarowuje też nieco uproszczone zakończenie.

Moja subiektywna ocena: 6/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Egzamin / Bacalauréat reż. Cristian Mungiu  (Rumunia, Francja, Belgia 2016)

egzaminFilm opowiada o rodzinie zbliżającego się do 50-tki, dobrze sytuowanego lekarza z Klużu (Rumunia). Jego córka na dniach zdaje maturę, po której ma wyjechać na stypendium do Londynu, co z kolei ma być dla niej przepustką do lepszego życia. Do tej chwili rodzicie przygotowywali ją przez całe dzieciństwo. Dzień przed rozpoczęciem matur, młoda Eliza zostaje napadnięta tuż przed szkołą. W obawie przed rezultatami najważniejszego egzaminu w życiu ojciec postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zagwarantować roztrzęsionej córce dobre wyniki.

Siatka powiązań i układów w dzisiejszej Rumuni jest jednak skomplikowana. Drobne przysługi, znajomości i protekcje wydają się niezbędne w codziennym życiu łamiąc dobre standardy i zasady moralne. Korupcja, hipokryzja i kłamstwo to podstawa życia w tym społeczeństwie. A wszystko to zaczyna się od drobnych kłamstw i nieuczciwości w stosunku do najbliższych.

Film opiera się głównie na dialogach przeprowadzanych przez wielu bohaterów uwikłanych w cały proceder zwany życiem w postkomunistycznym państwie. Reżyser kręcąc go starał się zadać pytanie jaką mentalność odziedziczy młode pokolenie po rodzicach.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

Zagubieni / Ztraceni v Mnichove reż. Petr Zelenka (Czechy 2015)

zagubieniJako jeden z najciekawszych filmów festiwalu doczekał się oddzielnego wpisu.

Moja subiektywna ocena: 9/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

 

Sobowtóry / Los parecidos reż. Izaac Ezban (Meksyk 2015)

sobowtoryPrzystanek autobusowy znajdujący się gdzieś na odludziu w Meksyku. Na dworze szaleje burza, autobus, który miał przyjechać spóźnia się i nie wiadomo kiedy dotrze. W radio pojawiają się ostrzeżenia o silnych opadach, które paraliżują cały kontynent. Sytuacja ta zastaje pracującego od lat na stacji biletera oraz kilku przypadkowych podróżnych. Zamknięci na małej przestrzeni, skazani na samych siebie towarzysze niedoli zaczynają coraz dziwniej się zachowywać… w końcu niektórych z nich dopada tajemnicza ułomność…

Do obejrzenia filmu skłonił mnie klimatyczny trailer, który był niestety jego najlepszym elementem. Pomimo ciekawego klimatu przypominającego filmy sci-fi i horrory z lat 50. i 60. produkcja sama nie jest zbyt interesująca ani wciągająca. Co gorsze sam pomysł nie został przekuty w interesujący scenariusz… który intryguje co najwyżej przez 15 minut projekcji. Później zaczyna coraz bardziej irytować, gdy bohaterowie przez większość filmu biegają bez większego sensu i co chwilę krępują innego bohatera i wymachują bronią. Okazuje się, że sama atmosfera nie wystarczy, gdy w filmie brak sensu, który mogłoby przełożyć się na jakiekolwiek napięcie.

Niech was nie zmyli klimatyczny trailer… to słaby film jest.

Moja subiektywna ocena: 4/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “Nowe Horyzonty 2016: Część II

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s