Film: Ostatnia rodzina

ostatnia-rodzinaPo raz pierwszy z postacią Zdzisława Beksińskiego spotkałem się w połowie lat 90-tych XX wieku (jak to brzmi ;)… na lekcjach plastyki w liceum. Moja ówczesna nauczycielka oprócz zapoznania nas z twórczością XIX malarzy, głownie impresjonistów i postimpresjonistów, jedną z lekcji poświeciła właśnie Beksińskiemu. Wówczas jego “fantastyczny” okres twórczości zrobił na nas ogromne wrażenie. Mniej więcej w podobnym okresie Telewizja Polska zaczęła emitować słynny serial Latający Cyrk Monthy Pythona, który kończył się tekstem… tłumaczył Tomasz Beksiński. Wówczas to nie wiedziałem jeszcze, że jest to syn Zdzisława i są oni rodziną.

Ostatnia rodzina opowiada właśnie o życiu codziennym tej nietuzinkowej rodziny, w której skład wchodzą, oprócz słynnego artysty, jego syna tłumacza, prezentera radiowego i DJ, również żona malarza oraz jego matka i teściowa.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku w momencie przeprowadzki Beksińskich z rodzinnego Sanoka do Warszawy. Cały film to właściwie obserwowanie scenek z życia codziennego całej rodziny bądź jej poszczególnych członków na przestrzeni lat, do tragicznej śmierci ostatniego z członków rodu. Z tego obrazu wyłania się ciekawy, ale skomplikowany i tragiczny obraz jej życia… choć na co dzień przepełniony miłością, czasami okazywaną jednak w specyficzny sposób.

Wydawać by się mogło, że film zdominują dwie postacie: skromny i wyciszony Zdzisław (Andrzej Seweryn), a także ekscentryczny i mający egzystencjalne problemy jego syn Tomasz (Dawid Ogrodnik). Pomimo tych dwóch słynnych osobowości, to Zofia (Aleksandra Konieczna), żona Beksińskiego, jest osobą, która chyba najbardziej zapada w pamięć. Pomimo, że w filmie jej rola jest nieco drugoplanowa czuć, że to ona scala rodzinę oraz dzięki niej wszyscy jakoś funkcjonowali.

Film w większości dzieje się w niewielkich przestrzeniach PRL-owskiego blokowiska a dużą ilość scen nakręcono w jednym ujęciu (reżyser do tej pory kręcił dokumenty). Nie znajdziemy tutaj zbyt wiele “widowiskowych” sekwencji, a mimo wszystko film śledzi się z zainteresowaniem. Muszę zaznaczyć, że niektóre pojedyncze sceny są na tyle subtelne, że bez szczegółowej znajomości biografii widzowi trudno odczytać co prezentują (nie jest to zarzut, bo film pomimo fragmentaryczności opowieści jest spójny, raczej wskazówka, że warto po seansie nieco poczytać o Beksińskich, aby lepiej zrozumieć pewne zachowania przedstawione na filmie. Z drugiej strony jest to fabuła więc część zdarzeń jest fikcyjna, z czego również warto zdawać sobie sprawę aby nie traktować tej produkcji jako biografii).

To dobry i bardzo interesujący film ze świetnym aktorstwem, ciekawie dobranym soundtrackiem, a przede wszystkim fascynującym wglądem w życie codzienne rodziny Beksiński, który skłania do przemyśleń nie tylko dotyczących modelu “tradycyjnej” polskiej rodziny ale również na temat trudnych pytań dotyczących m.in życia i śmierci, które non stop pojawiają się w kontekście różnych wydarzeń. To film również, a może przede wszystkim o moralności, tolerancji i wolności wyboru każdego człowiek… wyborów do których każdy ma prawo niezależnie jakie będą jego konsekwencje.

Na koniec małe wyjaśnienie odnośnie mojej oceny. Film z mojego punktu widzenia jest “tylko” interesujący i choć niewątpliwie prowokuje do kilku przemyśleń mnie nie zachwycił, aż tak bardzo jak wielu innych krytyków – choć tak na prawdę nie jestem w stanie mu nic zarzucić. Stad końcowa ocena to 7/10. To dobry film choć nie do wszystkich pewnie przemówi jego mało widowiskowa forma.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

P.S. Film trafia na moją prywatną listę najlepszych polskich filmów XXI wieku.

3 myśli na temat “Film: Ostatnia rodzina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s