Tydzień Filmu Niemieckiego 2016: Fritz Bauer kontra państwo (Der Staat gegen Fritz Bauer)

fritz-bauer-kontra-panstwoFritz Bauer kontra państwo to film, który porusza wątek interesujący mnie od dłuższego czasu. Chodzi mianowicie o sytuację społeczną tuż po drugiej wojnie światowej w przegranych Niemczech. Co się stało z wszystkimi Nazistami popierających ustrój Trzeciej Rzeszy? Jak nagle udało się ich odsunąć od władzy i zapewnić, że nie będą nadal u sterów chroniąc swoich ideologicznych towarzyszy…? Odpowiedź jest prosta… nie dało się… i o tym właśnie jest film. A konkretnie o jednym zdeterminowanym człowieku Fritzu Bauerze, który walnie przyczynił się do ujęcia jednego z architektów Holocaustu Adolfa Eichmanna, a następnie do rozpoczęcia procesów zbrodniarzy nazistowskich.

Akcja filmu rozpoczyna się 10 lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Pomimo upływu czasu nadal lobby nazistowskie działało sprawnie nie pozwalając na dokonanie procesów byłych zbrodniarzy wojennych. Fritz Bauer to prokurator generalny landu Hesji, który powrócił do Niemiec w 1949 roku po przymusowej emigracji w połowie lat 30-tych. Jako żyd, socjaldemokrata, a na dodatek homoseksualista zmuszony był uciekać przed wojną do Skandynawii, gdzie zostawił swoją żonę. Nietrudno się domyśleć, że nie jest ulubieńcem byłych Nazistów szczególnie, że postawił sobie za cel ściganie zbrodniarzy wojennych i postawienie ich przed niemieckim sądem. Pomimo upływu czasu, ówczesny system sądowniczy, a także wywiad, wciąż naszpikowany był dawnymi członkami partii hitlerowskiej, którzy bynajmniej nie ułatwiali mu życia.

Pewnego dnia dociera do niego informacja o tym, że jeden z głównych architektów Holocaustu Adolf Eichmann wiedzie sobie spokojne życie w Argentynie. Nie mogąc liczyć na oficjalne kanały polityczne postanawia działać w konspiracji i wspólnie z młodym prokuratorem potwierdzić te wiadomości. Gdy to się udaje nikt nie jest zainteresowany deportowaniem zbrodniarza. Stąd zdesperowany Bauer prosi o pomoc Izraelskie służby specjalne Mossad. Oczywiście nie może tego zrobić oficjalnie, gdyż kontakt z obcym wywiadem, na jego stanowisku, oznacza zdradę stanu…

Po seansie była okazja spotkać się i zadać kilka pytań odtwórcy głównej roli, którym był Burghart Klaussner (aktor znany choćby z Good Bye Lenin!, Edukatorów, Mostu Szpiegów czy Białej Wstążki). Zdradził on kilka szczegółów dotyczących tworzenia tej produkcji. Scenariusz bazuje na autentycznych wydarzeniach, jednak dla celów filmowych zmodyfikowano część historii. Początkowa scena filmu w której Bauer po nadużyciu alkoholu i środków nasennych zostaje odratowany odwołuje się do prawdziwych okoliczności jego śmierci. Dodatkowo postać młodego prokuratora, który mu pomaga jest postacią “zbiorową” a nie portretem konkretnego człowieka.

Ostatecznie polecam ten film nie tylko miłośnikom historii ale również każdemu kogo interesuje jak skomplikowanym i długotrwałym procesem jest przywracanie do normalności państw systemów post-totalitarnych.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

2 myśli na temat “Tydzień Filmu Niemieckiego 2016: Fritz Bauer kontra państwo (Der Staat gegen Fritz Bauer)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s