Cesarskie Chiny: Hongkong dzień 1 (Hong Kong)

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po Cesarskich Chinach był Hongkong w którym spędziliśmy trzy noce. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z historią wyspy w Hong Kong Museum, odwiedziliśmy ptasi targ, po czym udaliśmy się na Promenadę Gwiazd (Avenue of Stars), gdzie zobaczyliśmy największy na świecie, stały pokaz dźwięku i światła (Symphnony of Lights), a dzień skończyliśmy w meksykańskiej restauracji w modnej dzielnicy SoHo…

DSC03761

Hongkong (wyspa) trafiła do Brytyjczyków w konsekwencji traktatu pokojowego zawartego w 1842 roku w Nankinie kończącym pierwszą wojnę opiumową. W późniejszym czasie obszar Hongkongu został powiększony o tzw. Nowe Terytoria (północna część półwyspu Koulun, tereny znajdujące się na południe od rzeki Shenzhen oraz kilka wysp). W 1898 roku podpisano umowę 99-letniej “dzierżawy” tych terytoriów przez Wielką Brytanię. Po powrocie Hongkongu do Chin zobowiązały się one do utrzymania dużej autonomii tego regionu przez następne 50 lat (do 2047 roku). Stąd podobnie jak Makau, Hongkong jest drugim specjalnym regionem administracyjnym.

DSC03500

DSC03501

Muzeum Hongkongu (Hong Kong Museum of History)

Nasze zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Hongkongu (Hong Kong Museum of History). Muzeum Historii próbuje przedstawiać całą panoramę historii miasta od kosmologicznych początków, poprzez prehistorię, rządy cesarskich dynastii, panowanie brytyjskie, japońską okupację, aż do chwili obecnej.

DSC03364
Sekcja poświęcona środowisku naturalnemu pozwala zanurzyć się nam w wysokim (drzewa mają po 18m) lesie z wieloma okazami ptaków, gadów i ssaków. Towarzyszą temu dźwięki śpiewu ptaków i odgłosy zwierząt imitujące rzeczywistość natury. Ekosystem w tym mikrokosmosie przedstawia florę i faunę Hongkongu z przed 6000 lat oraz ich relacje ze środowiskiem naturalnym.

Muzeum w ośmiu sekcjach zapoznaje zwiedzających z różnymi tematami na przestrzeni epok, poprzez dziesiątki tysięcy artefaktów, eksponatów i materiałów wideo. Wystawa stała nosi nazwę “Hong Kong Story”.

DSC03366
Hongkong prehistoryczny. Badania archeologiczne dają wiele dowodów na działalność człowieka w Hong Kongu 6000 lat temu, czyli w okresie neolitu. W tym czasie ludzie tworzyli schronienia na wydmach nad morzem. Eksponaty w tym obszarze obejmują prehistoryczne artefakty z kamienia, ceramiki i brązu. Stworzona została 42-metrowa plaża w formie dioramy, na której przedstawione zostały różne aktywności ówczesnych ludzi jak rozniecanie ognia, budowa domu i tworzenie ozdób z kamienia. Te sceny z życia przedstawiają w jaki sposób niektóre artefakty prezentowane na wystawie były wykorzystywane.

Powstało ono w 1975 roku, ale część eksponatów i kolekcji pochodzi z galerii i muzeów istniejących od 1962 roku. Aktualna siedziba, o powierzchni wystawienniczej 17 500m2, umiejscowiona w Tsim Sha Tsui powstała w 1998 roku za 390 milionów dolarów HK. Oprócz budynku głównego, muzeum posiada 5 filii tematycznych rozsianych po całym mieście.

DSC03392

Dynastie

Ludzie, którzy zamieszkiwali południowe Chiny od czasów prehistorycznych były to ludy Nanyue. Od dynastii Qin i Han, ludy Han pochodzące ze środkowych Chin migrowały na południe, przynosząc ze sobą zaawansowanie kulturalne i techniczne. Okres te przyniósł znaczący rozwój w regionie południowych Chin, z Hong Kongiem, rozwijającym się w tym samym tempie, jak w delcie Rzeki Perłowej. Za czasów dynastii Song, klan Tang a wkrótce kilka klanów w dynastii Ming i Qing osiadli na Nowych Terytoriach. Imigracja dała znaczący impuls gospodarce Hongkongu. Ta galeria przedstawia rozwój Hongkongu w trakcie dynastii Qing do pośrednictwem artefaktów zachowanych na tym terenie oraz pożyczonych z Shenzhen.

DSC03404
Tradycje ludowe. Kolejna ekspozycja prezentuje życie i barwne zwyczaje czterech grup etnicznych Hongkongu i południowych Chinach.

Tradycje ludowe

W sekcji poświęconej tradycjom ludowym i życiu na wsi możemy zobaczyć naturalnej wielkości replikę mieszkania rybackiego, gdzie zwiedzający mogą dokładnie przyjrzeć się warunkom życia mieszkańców łodzi oraz poznać ich zwyczaje i wierzenia. Chociaż już dawno temu zaprzestano produkcję soli w Hong Kongu, rekonstrukcja pola soli umożliwia wizualizację Hoklo czyli ludzi zajmujących się wytwarzaniem soli w dawnych czasach. W centrum galerii są trzy tradycyjne budynki, w których pokazane są lokalne zwyczaje ślubne oraz obchody rytuału urodzin w ceremonii w świetle księżyca odbywającej się 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego.

 

DSC03416
W innym rogu znajduje się ekspozycja mieszkania rodziny rolnika Hakka, zagęszczenie mebli odzwierciedla oszczędny styl życia jaki musieli prowadzić ówcześni farmerzy.
DSC03430
Najbardziej efektowną ekspozycją w tej galerii jest rekonstrukcja świątecznych ceremonii Taiping Qingjiao organizowanych corocznie w Cheung Chau, kantońska Opera, parada, taniec lwa, do ołtarza taoistycznej, wszystko to połączone próbuje uchwycić kolorową i tętniące życiem atmosferę uroczystości.

Wojny opiumowe i ich konsekwencje

Po porażce w pierwszej wojnie opiumowej, Hong Kong został oddany Wielkiej Brytanii, będąc wielkim przełomem dla tego obszaru. Ta galeria przedstawia wojny opiumowe, ich przyczyny, przebieg i konsekwencje. Wracając do wydarzeń z przed wojen, zwiedzający mogą śledzić odkrycie nowej drogi morskiej z Europy do Azji, przybycie Portugalczyków do Makau i ich tamtejszą działalność oraz wczesne stosunki chińsko-brytyjskie.

DSC03436

Narodziny i wczesny rozwój miasta

Po wejściu do tej galerii, gości przywita widok imponującej trzypiętrowego konstrukcji w stylu europejskim przylegającej do portu w którego tle znajduje się powiększone zdjęcie dawnego Kowloon z przycumowanym do brzegu statkiem parowym

DSC03487

DSC03489

Za budynkiem rozciąga się stara ulica wzdłuż której znajdują się wystawy wielu sklepów: sklep herbaciany, sklep krawiecki, lombard, sklep spożywczy, kantońska herbaciarnia, poczta, bank, … jak również uroczo osobliwy Shing Chai Tong sprzedających towary medycyny naturalnej. Można nawet zajrzeć do charakterystycznego dla Hongkongu piętrowego tramwaju.

DSC03442

DSC03448

Każda z ekspozycji jest ożywiana przez charakterystyczne dla niej dźwięki – sprzedawcy zachwalają swoje wyroby a w tle słychać dźwięki tramwaju. Cały teren jest oświetlony przytłumionym żółtym światłem z lampy ulicznej, nasycając scenę atmosferą z czasów przed 1941 r.

DSC03460Japońska okupacja

Kolejna ekspozycja została zaprojektowana w formie schronu w celu stworzenia atmosferę wojny. Po 18 dniach zaciętych walk gubernator Hongkongu, Sir Mark Young, poddał się Japonii 25 grudnia 1941 roku i Hong Kongu wkroczył w mroczny okres, który miał trwać trzy lata i osiem miesięcy.

Dzięki wystawie zabytków historycznych, zdjęciom i filmom, odwiedzający mogą być świadkami przerażających bitew które odbyły się w ciągu tych 18 dni, dowiedzieć się o trudnych warunkach życia w Hong Kong pod japońską okupacją, wczuć się w uczucia ludzi i podziwiać odwagę partyzantów kolumny East River.

DSC03467

Nowoczesna metropolia i powrót do Chin

Ostatnia galeria Hongkong Story śledzi historię zmiany powojennego Hongkongu w nowoczesną metropolię. W pierwszej części przedstawia szybki postęp w budownictwie mieszkaniowym, przemyśle, finansach i handlu. W tej części zrekonstruowano sklepy herbaciane i spożywcze, fryzjer, kino, oraz część targów Hongkongu, wszystko to pochodzi z przed 1960 roku. Dają one żywe wrażenie powojennej sytuacji ekonomicznej i społecznej w Hongkongu.

DSC03478

DSC03483

DSC03485

Druga część poświęcona jest chińsko-brytyjskim negocjacjom, podpisanie wspólnej deklaracji i uroczyste przekazanie powrotu suwerenności Chin, ukazano to za pomocą artefaktów, pamiątek i ważnych dokumentów z ceremonii przekazania.

DSC03490

Ptasi Targ (Yuen Po Bird Garden)

O ile Ptasi Targ (Yuen Po Bird Garden) nie jest najbardziej spektakularnym miejscem w Hongkongu, jest on pewnym symbolem miasta i pełnił istotną funkcję społeczną w XX wieku. Wielu mieszkańców Chin (w szczególności Hongkongu) lubiło trzymać ptaki jako zwierzęta domowe. Wynikało to z jednej strony z samotności społeczeństwa (wielu ludzi migruje z biednych wiosek do wielkich miast szukając lepszego życia), z drugiej z ograniczonych możliwości mieszkaniowych. Małe ptaki często były więc wyprowadzone na spacer w pobliskim ogrodzie ptasim (tak na smyczach!), a sam targ ptasi był miejscem towarzyskim gdzie przychodzono również pograć w karty lub po prostu porozmawiać.

DSC03507

DSC03504

Podobno gdy uda się tam dotrzeć wystarczająco rano można zobaczyć jak właściciele karmią swoich podopiecznych pałeczkami, świerszczami czy konikami polnymi.

DSC03509

Sam obszar targu, choć niewielki, to zawiera wiele rodzajów ptaków (od delikatnych kanarków po kolorowe papugi) oraz akcesoriów niezbędnych do ich posiadania.

DSC03523

Dzisiejsza lokalizacja targu nie jest jednak oryginalna. Do lat 90-tych XX wieku znajdowała się ona przy Hong Lok Street zwaną “ulicą ptaków”. Obszar ten został jednak znacząco przebudowany w połowie lat 90-tych powodując przeniesienie targu ptaków w aktualną lokalizację.

DSC03516

Ta istotna część kultury i tradycji Hongkongu coraz bardziej zanika. W tej chwili znacząca większość odwiedzających i klientów Ptasiego Targu to starzy klienci którzy przychodzą tu od wielu lat. Wśród młodszego pokolenia nie widać zbyt wielu kultywatorów tej tradycji. Trudno więc przewidzieć jak długo jeszcze Ptasi Targ będzie funkcjonował.

DSC03522

DSC03511

Symfonia Świateł (A Symphony of Lights)

Symfonia świateł jest jedną z największych turystycznych atrakcji Hongkongu. Jest to wieczorny spektakl świateł, laserów i dźwięku odbywający się codziennie na wybrzeżu Victorii. Została wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy stały pokaz dźwięku i światła.

DSC03571

W nocnej scenerii ponad 40 kluczowych budynków i wieżowców jest zaangażowanych po obu stronach Hong Kongu (po stronie Kowloon i Hong Kong Island). Interaktywny pokaz świetlny w połączeniu z efektami muzycznymi oraz pirotechnicznymi przyciąga każdej nocy tysiące turystów. Około 14 minutowy pokaz Symphony of Lights składa się z pięciu głównych tematów bądź scen, które prezentują i podkreślają różnorodność Hongkongu. Są to: Przebudzenie (Awakening), Energia (Energy), Dziedzictwo (Heritage), Współpraca (Partnership) oraz Świętowanie (Celebration).

DSC03639

Wszystkie główne budynki i drapacze chmur zgaszą lub przyciemnić swoje światła i iluminacje przed rozpoczęciem przedstawienia. Dokładnie o 8:00 wieczorem spektakl zaczyna się od wprowadzenia wszystkich budynków uczestniczących. Każdy budynek i wieżowiec zostaje wskazany przez narratora, jednocześnie przedstawiającego nazwę i lokalizację budynku. Iluminacja budynku i światła zaświeca się i / lub zmienia kolory aby pozdrowić oglądającą publiczność.

Symfonie otwiera migająca wiązka rozjaśniająca noc z odpowiednią muzyką. Budynki umieszczone wzdłuż Victoria Harbour strzelają w niebo laserowymi wiązkami.

DSC03636

Nasilające się kolorowe efekty oraz dynamiczne, nieokiełznane światła i wiązki laserowe przedstawiają żywą energię miasta. Początek części trzeciej Dziedzictwa łatwo rozpoznać po chińskich instrumentach muzycznych. Część czwarta jest efektowna i może przypominać scenę z nolanowskiego filmu “Dark Knight”, szczególnie w momencie gdy wiązki laserowe ogarniają i skanują całą panoramę Hongkongu i IFC Two Towers. Efekty te przedstawiają połączenie z przeciwną stroną hongkońskiego portu jak zostało to połączone w jednolitą współpracę.

DSC03641

Wielki finał „Celebration” to ostatnia i najlepsza szansa aby wyciągnąć swój aparat i zrobić kilka zdjęć. Wszystkie budynki uczestniczące w pokazie są oświetlone wiązkami laserowymi obracającymi się jak w kalejdoskopie, razem tworząc rytmiczny taniec świetlny. Przesłaniem tej sceny jest, że wszyscy razem pracują dla lepszej przyszłości azjatyckiej metropolii jaką jest Hongkong.

DSC03667
A to budynek ICC Tower gdzie prezentowany jest ICC Light and Music Show czyli jak opisują go twórców przełomowe pokaz świetlny LED, który zdobył rekord Guinnessa za „największy pokaz światła i dźwięku na jednym budynku” w 2013 roku. Odbywa się on kilka minut przed Symfonią świateł oraz po (o 21.00). My trafiliśmy na fragment pokazu wracając z Promenady Gwiazd (muzyki nie słyszeliśmy ale podobno można sobie pobrać aplikację na smartfona, która pozwoli na słuchanie dźwięku spacerując po porcie Victorii.

Avenue of Stars (Tsim Sha Tsui Promenade)

Symfonię świateł obserwowaliśmy z promenady gwiazd (Tsim Sha Tsui Promenade) Avenue of Stars. Oczywiście po spektaklu mieliśmy trochę czasu aby nią pospacerować. Hongkońska aleja gwiazd przypomina Walk of Fame z Hollywood. Została ona ufundowana przez rząd Hongkongu oraz Hong Kong Film Association Awards aby uhonorować osiągnięcia w branży rozrywkowej z tego regionu, który uważany jest za „Hollywood Wschodu”.

4,5 metrowa rzeźba z brązu przedstawiająca replikę corocznej nagrody filmowej Hong Kong Film Awards jest początkiem 440 metrowej promenady od której można rozpocząć swoją podróż przez ponad 100 lat historii kinematografii Hongkongu.

DSC03594

Promenada została otwarta 27 kwietnia 2004 roku. Obecnie znajdziemy na niej ponad 100 tablic honorujących celebrytów, gwiazdy muzyki, aktorów, scenarzystów i reżyserów filmów z Hong Kongu. Wśród nich można znaleźć tak popularne nazwiska jak Bruce Lee, Jackie Chan, Sir Run Run Shaw, Chow Yun Fat, Ann Hui, John Woo, Tsui Hark czy Andy Lau.

DSC03603

Idąc wzdłuż promenady można zauważyć, że część z tablic zawierają odciski dłoni oraz autografy a część z nich nie. Jak się możecie domyśleć powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że część gwiazd nie żyła w momencie otwarcia promenady. Istnieją jednak cztery znane i wciąż żyjące postacie (Chow Yun Fat, Sir Run Run Shaw, Stephen Chow i Wong Kar-Wai) które nie posiadają odcisków. Być może nie mieli jeszcze czasu aby przybyć na uroczyste upamiętnienie. Jeśli przyjrzeć się bliżej poszczególnym tablicom można zauważyć, nie żyjące gwiazdy na metalowej tablicy posiadają logo „Avenue of Stars”, natomiast tablice tych czterech, nadal żyjących osób, pozostają puste.

DSC03613

Podczas spaceru wzdłuż Promenady Gwiazd, można napotkać na kilka rzeźb jak np. pomnik jednego najbardziej popularnej i znanej gwiazdy Kung-Fu Bruce’a Lee (ja trafiłem tylko na tablicę pamiątkową natomiast KaTe tylko na pomnik), a także rzeźbę przedstawiającą scenę kręcenia filmu (pojawi się przy okazji wpisu poświęconego fotografii ulicznej z Hongkongu). Miejsca te są jednocześnie hotspotami do sfotografowania pięknej panoramy Victoria Harbor.

Dla tych, którzy są zainteresowani pamiątkami filmowymi wzdłuż promenady znajdują się trzy sklepy. Jeden z nich jest dedykowany Brucowi Lee, a drugi Jackie Chanowi.

DSC03560

Aktualnie część promenady jest zamknięta ze względu na remont który ma potrwać do końca 2018 roku.

Wieża zegarowa (TST Clock Tower)

W pobliżu Tsim Sha Tsui, znajduje się też jedna z niewielu pamiątek czasów kolonialnych w tej dzielnicy Hongkongu a jest nią Wieża Zegarowa. Zbudowana z czerwonej cegły i granitu, Wieża Zegarowa to wszystko, co pozostało z dawnego terminalu kolejowego Kowloon-Canton. Wzniesiona w 1915 roku, wysoka na 44 metry (51 jeśli liczyć również 7 metrowy piorunochron umieszczony na górze) Wieża zegarowa wznosiła się nad port Victorii i była dla wielu podróżnych, turystów, imigrantów i mieszkańców jedną z pierwszych rzeczy, którą można było zobaczyć w Hongkongu (podobnie jak Statua Wolności w Nowym Jorku).

DSC03569
Clock Tower

Do połowy 1970 roku, kultowa Wieża zegarowa służyła jako część dawnego dworca Kowloon. W 1975 roku, Hong Kong rząd zdecydował się przenieść stację kolejową Kowloon do jej obecnej lokalizacji w Hung Hom. Wraz z tą decyzją nastąpiły zmiany w obszarze Tsim Sha Tsui, które spowodowały zniszczenie kilku zabytkowych budynków. Konserwator zabytków próbowała zachować oryginalne miejsce i zatrzymać rozbiórkę terminala, niestety bez powodzenia. Terminal zniknął całkowicie i tylko Wieża Zegarowa jest jedyną pozostałością dawnego dworca kolejowego oraz dawnych czasach. Od roku 1990, Wieża Zegarowa jest oficjalnym zabytkiem Hong Kongu.

Obecnie teren wokół zabytkowej Wieży Zegarowej jest znanym punktem odwiedzanym przez turystów oraz miejscem spotkań. Obszar wokół Wieży Zegarowej jest często wykorzystywany na specjalne imprezy. Zwłaszcza w święta takie jak chiński Nowy Rok i Boże Narodzenie, pojawiają się tam piękne dekoracje oraz nocne oświetlenie.

 

DSC03576

SoHo

Pierwszy dzień w Hongkongu zakończyliśmy w modnej dzielnicy SoHo znajdującej się w południowej części Hollywood Road (SoHo = South Hollywood), SoHo jest dzielnicą z restauracjami, klubami oraz eleganckimi pubami , gdzie wychodzą miejscowi pracownicy międzynarodowych korporacji (Europejczycy). Choć całość nie jest zbyt rozległa pod względem obszaru to można tutaj znaleźć niemal każdą kuchnię popularną w Europie.

DSC03708
Po drodze do SoHo można spotkać wiele ciekawie wyglądających (z punktu Europejczyka) ulic. Oto na przykład jeden ze słynniejszych planów zdjęciowych Hongkongu… Tu między innymi kręcono ujęcia do Mrocznego Rycerza.

W trakcie dnia można odwiedzić tu atrakcyjne butiki, galerie sztuki czy sklepy z antykami, zjeść lunch czy napić się kieliszek wina. Jednak to wieczorem miejsce to nabiera energii i pełni życia.

DSC03722

Już w drodze do SoHo natrafiamy na jedną z największych atrakcji dzielnicy. Są to najdłuższe, zewnętrzne schody ruchome świata… a tak właściwie to cały system transportowy oparty o schody ruchome. Mają one 800 metrów długości i pozwalają na zmianę wysokości o 135 metrów. Przebycie całej trasy trwa około 12 minut (aczkolwiek większość osób idzie na schodach aby skrócić ten czas).

DSC03730
Fragment Mid-Levels Escalator znajduje się po lewej stronie zdjęcia 😉

Mid-Levels Escalator łączy dzielnicę Central z Hong Kong Island. Schody te działają tylko w jednym kierunku: rano w dół, wieczorem w górę. System ten został wybudowany w 1993 roku aby odciążyć wąskie ulice Hong Kongu i kosztował około 245 mln HKD. Co dzień korzysta z niego około 85.000 osób.

DSC03732

Stanowi on nie tylko jedną z atrakcji turystycznych ale jest też doskonałą okazją dla odwiedzających, aby podziwiać mniejsze i rzadziej odwiedzane starsze części Hong Kongu. Cały system składa się z około 20 schodów ruchomy i trzech ruchomych chodników.

Skoro jesteśmy już przy środkach komunikacji publicznej to warto wspomnieć o jedynych na świecie wciąż kursujących na normalnych liniach piętrowych tramwajach.

DSC03685

A dzień zakończyliśmy wracając metrem do hotelu… To tyle atrakcji z pierwszego dnia pobytu w Hongkongu… Kolejnego dnia ponownie znane miejsca z filmów, spektakularnych widoków a także kultowych miejsc.

DSC03760

Pełna galeria (177 zdjęć)

Cesarskie Chiny: Hong Kong I (Hongkong)

Więcej relacji z wycieczki do Chin znajdziecie pod tagiem Cesarskie Chiny

3 myśli na temat “Cesarskie Chiny: Hongkong dzień 1 (Hong Kong)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s