Tomiga Blog 2016 Podsumowania

tomiga blogDo tej pory nie robiłem corocznych ani zbyt częstych podsumowań mojego blogowania. Ostatnio takie miało miejsce z okazji podwójnego jubileuszu 5 lat bloga, które jednocześnie zbiegło się z osiągnięciem 100 o00 odsłon. W 2016 roku trochę się jednak działo i wypadałoby przedstawić kilka faktów z życia bloga, podzielić się statystykami m.in dotyczącymi najpopularniejszych wpisów oraz pochwalić się swoimi najciekawszymi tekstami.

Muszę przyznać, że blog zyskuje co roku coraz więcej odsłon. I o ile osiągnięcie pierwszych 100 000 zajęło 5 lat to w samym 2016 roku tych odsłon było ponad 60 000. Po części wynika to zapewne ze skumulowania kilku poczytnych wpisów oraz relacjami z kilku wydarzeń, w których miałem okazję uczestniczyć, po części zaś to owoce systematycznego budowania bloga. Przez 6 lat blog doczekał się już całkiem sporo unikalnych treści (niedawno pojawił się 500. wpis – który jednak nie został nawet jakoś specjalnie oznaczony ;). Nie można przecenić też pewnych ruchów PR-owych, które postanowiłem wykonać w tym roku (jak dzielenie się wpisami na forach tematycznych lub społecznościach) – nawet najlepsze teksty nie będą przeczytane, gdy nikt nie będzie świadomy ich istnienia.

Podsumowując trend jest wzrostowy i w sumie powinienem się chyba cieszyć, że komuś to moje pisanie się do czegoś przydaje ;).

Przyjrzyjmy się więc kilku statystykom z 2016 roku.

Państwa z których pochodzą odwiedzający

Na bloga trafili ludzie ze 101 państw. Przy czym 54 kraje miały 10 i więcej odwiedzin. Poniżej lista 10 krajów z których pochodziło najwięcej kliknięć.

  • Polska
  • Wielka Brytania
  • Stany Zjednoczone
  • Niemcy
  • Irlandia
  • Hiszpania
  • Austria
  • Norwegia
  • Holandia
  • Szwecja

Blog prowadzony jest w języku polskim, co prawda jest opcja automatycznej translacji jednak  Google średnio (delikatnie mówiąc) radzi sobie z naszym językiem. Stąd domyślam się, że z zagranicy klikają głównie przebywający na emigracji nasi rodacy.

Najczęściej klikane wpisy, które zostały opublikowane w 2016 roku

Kolejność wg ilości odsłon.

Najczęściej klikane wpisy w 2016 roku Tomiga Blog (powstałe od początku jego istnienia)

O ile ogólna ilość wyświetleń rośnie to niestety większość generowane jest przez kilkanaście wpisów… niekoniecznie najlepszych czy najciekawszych. Zresztą internet przyzwyczaił nas już do tego, że to co najpopularniejsze wcale nie musi oznaczać najlepsze. Jak zapewne zauważyliście najwięcej uwagi przyciągają wpisy technologiczne (recenzje gadżetów), czy wpisy o charakterze poradnikowym. Natomiast wpisy, które osobiście uważam za najciekawsze nie wzbudziły jakiegoś większego zamieszania. Dlatego też postanowiłem podzielić się z Wami też tymi wpisami z których najbardziej jestem dumy (bo często wymagały włożenia w nie największej ilości pracy lub powstały pod wpływem emocji i większego niż zwykle zaangażowania).

Najciekawsze wpisy z 2016 roku na Tomiga Blog (wg autora)

Zacznę od najciekawszych relacji z wystaw:

Dwie części relacji z wystawy Art of Banksy odbywającej się w Amsterdamie. Oprócz zdjęć najciekawszych zamieszczonych tam prac również nieco informacji o ich powstaniu oraz interpretacji. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów street artu ale również dla tych którzy nie kojarzą najsłynniejszego twórcy sztuki ulicznej.

Andreas Gursky to słynny fotograf pochodzący z Dusseldorfu, który jest odpowiedzialny za kilka najdrożej sprzedanych zdjęć na aukcjach kolekcjonerskich. Oprócz relacji z wystawy kilka przemyśleń na temat granicy między fotografią a sztuką, czym obróbka cyfrowa fotografii jest etyczna  oraz dlaczego istotne jest aby zdjęcia oglądać wydrukowane a nie na ekranie komputera.

Relacja z wystawy stałej ze świetnego Muzeum Sztuki Współczesnej jakiego doczekał się Wrocław. Nie tylko odnowiony, modernistyczny budynek robi wrażenie, ale i sama wystawa jest na europejskim poziomie.

Dla porównania kolejne świetne muzeum tym razem z Berlina. Słynny budynek Muzeum Żydowskiego zaprojektowany przez Daniela Libeskinda to przykład na to, że architektura może być czymś więcej niż funkcjonalnym pudełkiem, a sam budynek może dostarczać wyrafinowany ale i uniwersalny przekaz powiązany z treścią którą można w nim znaleźć.

Recenzji filmowych na blogu znajdziecie sporo. Uczciwie przyznam, że ich poziom bywa różny. Natomiast jest kilka, które w szczególności chciałbym polecić, ze względu na ich emocjonalny charakter (filmy, które wywołują najwięcej emocji czy to w trakcie, czy po seansie – najczęściej kończą z obszernymi i ciekawymi recenzjami). W większości powiązane są one z dobrymi filmami, które warto obejrzeć – aczkolwiek są wyjątki (Gwiezdne Wojny).

Więcej o filmach, które obejrzałem w 2016 roku dowiecie się w zbliżającej się kolejnej edycji Tomiga Film Awards.

W ramach działań, nazwijmy to, PR-owych umieszczam swoje wpisy często w sekcji blogów użytkowników w serwisach tematycznych. Kilka razy te wpisy zostały zauważone przez redakcję danego portalu i promowane na stronie głównej. Oto najciekawsze takie wpisy, które oryginalnie zostały opublikowane na moim blogu.

Relacja z warsztatów fotografii ulicznej zorganizowanej przez Akademię Nikona, które odbyły się w Poznaniu. Po podesłaniu prowadzącemu linka do wpisu poprosili o zgodę na republikację na blogu Akadami Nikona. Tak oto wpis tam się pojawił.

Ten wpis pojawił się w nieco okrojonej wersji na PSSite.com portalu dedykowanemu PlayStation. Okrojona wersja zawierała jedynie moje wrażenia z pokazu jaki odbył się w trakcie Gamescomu najnowszej gry firmowanej przez studio Quantic Dream, Detroit Become Human. Na blogu, rozszerzona wersja wpisu, zawiera też parę słów o innej produkcji na wyłączność zmierzającej na PS3 – Yakuzie 0.

Skoro jesteśmy już przy grach to najciekawszym grą jaką miałem okazję ograć w 2016 roku było Life is Strange do której recenzji szczególnie zachęcam.

I to tyle podsumowania. Mam nadzieję, że odkryjecie jakiś ciekawy wpis z tego zestawienia, który przeoczyliście, a okaże się wartym przeczytania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s