Lipsk: Biblioteka Narodowa (Deutsche Nationalbibliothek Leipzig)

Zwiedzając nowe miejsca czasami trafiamy na coś co nie jest zbyt szczegółowo opisane w przewodnikach… tym razem było to muzeum w Bibliotece Narodowej w Lipsku. Wybranie się do Biblioteki Narodowej w kraju, którego języka się nie zna wydaje się dosyć ekstrawaganckim pomysłem. A jednak będąc w Lipsku trafiliśmy do takiej instytucji i oprócz futurystycznej bryły zwiedzanie środka również okazało się interesującym doświadczeniem.

DSC00485

Zacznę jednak od nakreślenia kontekstu sytuacyjnego. Niedziela rano, w okolicach biblioteki znaleźliśmy się ze względu na budynek cerkwi, który znajduje się w pobliżu. Była godzina 10 i o tej porze właśnie rozpoczęła się tam uroczystość religijna… nie mogliśmy więc obejrzeć jej w środku. Ruszyliśmy więc w kierunku biblioteki z zamiarem jedynie obfotografowania jej z zewnątrz.

DSC00570

Budynek główny został zbudowany w latach 1914-1916 według projektu Oskara Puscha. Fasada budynku ma długość 160m. Na jej fasadzie umieszczone są portrety Bismarcka, Goethego i Gutenberga. Rzeźby wyobrażają Techologię, Filozofię, Sprawiedliwość, Medycynę itd.

DSC00459

To co jednak bardziej przyciągało mój wzrok to nowoczesna część dobudowana w 2011 roku. Szukając najlepszego miejsca do zrobienia zdjęć przeszliśmy obok dwóch starszych panów rozmawiających ze sobą. Widząc nas (nikogo innego w okolicy nie było) z aparatami powiedzieli coś po niemiecku. Gdy opowiedzieliśmy, że nie rozumiemy, łamaną angielszczyzną poinformowali nas, że w środku jest muzeum i to za darmo… Skoro tak ładnie zapraszają głupio było odmówić ;).

DSC00460
Po wejściu na wystawę pierwsze co rzuca się w oczy to… nie, nie książki a tablety…

W nowoczesnym środku znaleźliśmy nie za duże ale interesujące muzeum poświęcone historii pisma, książki i druku. Muzeów o tej tematyce jest mnóstwo i wydawać by się mogło, że nic nowego i interesującego w tej materii nie da się już zrobić… Szybko jednak okazało się, że to przeświadczenie jest błędne, gdyż twórcy muzeum podeszli do tematu nieco z innej strony.

DSC00505

Nie przeglądamy więc wystawy w formie chronologicznej od najstarszych wynalazków dotyczących początku pisma czy druku, a od aktualnie zastanej formy czytelnictwa…

DSC00487

Wystawa stała ma tytuł „Znaki – Książki – Sieci: Od Klinowych do kodu binarnego”. Służąca za prezentację Niemieckiej Biblioteki Narodowej ekspozycja, zapewnia wgląd w 5000-letnią historię mediów.

DSC00473

„Świat doświadczeń” został utworzony na parterze aneksu nowego budynku za ogromną szklaną fasadą. Obszar ten ma zachęcić do zanurzenia się w  dawnych formach komunikacji, systemach zapamiętywania oraz piśmienniczych, a także „starych” formach wydawniczych. Zachęca do ponownego zbadania osiągnięć Gutenberg, przedstawia cenzurę w swoich różnych formach i prezentuje dzieła sztuki wśród współczesnych książek.

DSC00488
Od pisma klinowego…

DSC00495

DSC00497

Zwiedzający wystawę mogą aktywne odkrywać XIX-wieczne etapy industrializacji oraz szybki rozwoju mediów od początku XX wieku, aż do dnia dzisiejszego, kiedy książka straciła rolę wiodącego medium i musi konkurować z radiem, telewizją i mediami cyfrowymi.

DSC00484
…do binarnego

Wystawie udało się przedstawić bardzo szeroki temat w akademicki i estetyczny sposób, jednocześnie będąc przystępną i interesującą dla szerszej publiczności. Wybranie szlaku od pisma klinowego po technologie cyfrowe wyzwala entuzjastyczne reakcje zarówno wśród specjalistów tematu (wystawa zdobyła nagrodę “Antiquaria-Pries for Buchkultur” w 2013 roku), jak i przeciętnych widzów (jak my).

DSC00479
Historia i ciekawostki związane z różnymi czcionkami używanymi dziś przez większość z nas w edytorach tekstu i programach graficznych. Jak się okazuje zdecydowana większość z nich ma swoje korzenie długo przed pojawieniem się nowoczesnych mediów.

DSC00464

DSC00523
Interaktywne dioramy czyli obraz w głębokim obramowaniu, gdzie pewne jego części są nieprzezroczyste, malowane na płótnie, a inne przezroczyste są malowane na cienkim materiale techniką laserunkową. Oświetlany z dowolnej strony w ciemnym pomieszczeniu, pozwala na uzyskanie efektów plastycznych w przestrzeni (przy użyciu ruchomych źródeł światła może dawać wrażenie ruchu).

Wirtualna wystawa obejmująca 5000 lat historii mediów zawiera ciekawe historie, zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe związane z 11 modułami wystawy. Obok podejścia tematycznego, strona internetowa pozwala również na dostęp do treści za pomocą osi czasu, która łączy w sobie wszystkie najważniejsze nowości, wydarzenia i osoby, które odegrały istotną rolę w rozwoju mediów. Słowniczek zawierający wyjaśnienia ponad 1000 terminów, których definicje nie przekraczających długością wiadomości na Twitterze, zapewnia pomoc podczas wirtualnych podróżach w czasie. Dostępna jest też cyfrowa wersja księgi gości, gdzie można umieszczać pytania, opinie czy sugestie. Umożliwia to bezpośredni kontakt gości z twórcami wystawy.

DSC00514

DSC00515
Sztuka projektowania książek na przykładach.

Oprócz ekspozycji stałej mamy też przestrzenie przeznaczone na wystawy czasowe. My trafiliśmy na dwie. Pierwsza z nich poświęcona zastosowaniu papieru. Niestety opis eksponatów był jedynie w języku niemieckim, więc oprócz pobieżnego przyjrzenia się artefaktom nie spędziliśmy tutaj zbyt wiele czasu.

DSC00528
Sale przeznaczona na wystawy czasowe.

DSC00534

Druga znajdowała się na piętrze w specjalnej „złotej” sali zwanej skarbcem (Tresor).

DSC00541
Takie intrygujące schody prowadzą do Skarbca…
DSC00545
Nowoczesna czytelnia.
DSC00548
Skarbiec przeznaczony na wystawy czasowe.

Tam wystawa poświęcona była książkom w Hollywood i zawierała kolekcję zdjęć sławnych postaci z historii kina bądź kadrów z filmów z książkami w roli głównej.

DSC00550

DSC00558

Jeżeli odwiedzając Lipsk będziecie w pobliżu zachęcam do sprawdzenia tego miejsca.

Pełna galeria (73 zdjęcia)
Lipsk: Biblioteka narodowa (Deutsche Nationalbibliothek Leipzig)

2 myśli na temat “Lipsk: Biblioteka Narodowa (Deutsche Nationalbibliothek Leipzig)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s