Wystawa: Peter Lindbergh – A Different Vision on Fashion Photography (Rotterdam)

Podczas naszej ostatniej podróżny po Holandii odwiedziliśmy między innymi Rotterdam. W tamtejszej galerii Kunsthall trafiliśmy na wystawę „Peter Lindbergh – A Different Vision on Fashion Photography” (Inna wizja fotografii mody) na której oprócz ponad 220 zdjęć będących przeglądem twórczości artysty, można było zobaczyć wiele unikalnych materiałów począwszy od osobistych notatek, storyboardów, rekwizytów, polaroidów i filmów, po monumentalne wydruki.

DSC04822

Peter Lindbergh nie bez powodu uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych fotografów mody ostatnich czterdziestu lat. Od końca lat 70-tych współpracuje z najbardziej prestiżowymi magazynami mody. W 2016 roku, po raz trzeci został poproszony o przygotowania kalendarza Pirelli (edycji 2017). Jego nowatorskie podejście do fotografowania mody polegało na wprowadzeniu narracji. Romantyczna wizja modelek prezentujących pozbawioną makijażu twarz, odsłoniła ich autentyczność i naturalne piękno, oferując nową interpretację kobiecego piękna.

Zapraszam na relację z tej pasjonującej wystawy oraz kilku akapitów przybliżających postać tej ikony współczesnej fotografii.

DSC04624

Urodzony w 1944 w niemieckim Lissen (albo bardzo swojskim Lesznie) dzieciństwo spędził w Duisburgu (Nadrenia Północna-Westfalia). Na początku lat 60-tych XX wieku rozpoczął studia malarskie na berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dosyć szybko jednak zafascynowany pracami van Gogha, postanowił opuścić nudne wykłady i wybrać się do Arles (Francja), gdzie swój kunszt malarski kształtował niegdyś jego idol. Niecały rok później wyrusza w podróż autostopem po Hiszpanii i Afryce Północnej. Po powrocie do Niemiec powrócił na studia malarskie tym razem w College of Art w Krefeld.

DSC04756
Industrialne klimaty z dzieciństwa odcisnęły swoje piętno na twórczości Lindbergha.

W 1971 roku Lindbergh przeprowadza się do Düsseldorfu, gdzie skierował swoje zainteresowania na fotografię. Zanim otworzył własne studio, przez dwa lata pracował jako asystent. Przez kilka lat powoli buduje swoją renomę, aż w 1978 roku jego prace publikuje magazyn Stern, który współpracował z takimi legendami fotografii jak: Helmut Newton, Guy Bourdin czy Hans Feurer. W tym też roku Lindbergh, aby dalej rozwijać swoją karierę, przenosi się do Paryża.

DSC04614

DSC04730

Peter Lindbergh wprowadził nowy realizm w fotografii, który przedefiniował normy piękna. Wizualny dialekt Lindbergha powstał pod wpływem języka filmu, przedstawiając silne, samowolne kobiety, od femme fatale do heroin, a także tancerki i aktorki. Jego twórczość charakteryzują portrety, które promieniują pewnym brakiem zahamowań, a jednocześnie fizyczną gracją. Często nazywany „poetą Glamour” lub „Fotografem Prawdy” obala wszystkie prawdy, dotyczące piękna i statusu społecznego.

DSC04637

DSC04608

Lindbergh był pierwszym fotografem, który włączył narrację w sesje modowe, a jego opowiadania wprowadziły nowe spojrzenie na ten typ fotografii. Z biegiem lat, stworzył obrazy, które zaznaczyły się w historii nie tylko tego medium, ale i sztuki w ogóle.

DSC04658

DSC04675

W jego zdjęciach najważniejsza była dusza i osobowość. Prezentuje je w stanie czystym, „szczerze”, unikając wszelkich stereotypów. Faworyzuje twarze prawie bez makijażu, obnażone w sposób, który zwiększa autentyczność i naturalne piękno kobiety, którą fotografuje.

DSC04587

W swojej twórczości zaproponował nową interpretację kobiet, po krzykliwych i kiczowatych latach 80-tych, nie zwracając zbyt wiele uwagi na stój, wierząc, że jak powiedział

„Jeśli usuniesz modę i sztuczność, będzie można zobaczyć prawdziwą osobą.

Peter Lindbergh

Już w 1988 roku, Lindbergh zyskał międzynarodowe uznanie i rozpoczęła kariery nowej generacji modelek. Dokonał tego poprzez proste czarno-białe zdjęcie przedstawiające je ubrane w białe koszule.

DSC04610

Rok później sfotografował razem: Lindę Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford, Christy Turlington i Tatjanę Patitz wówczas młode modelki. Zdjęcie to nie tylko stało się ikoniczną okładką dla styczniowego wydania brytyjskiego Vogue (1990), ale było także aktem narodzin dla ruchu „supermodelek”. Fotos ten nie tylko przedstawiał znane twarze po raz pierwszy razem, ale był też początkiem nowej ery mody i nowego zrozumienie kobiecej urody.

DSC04597

Zainspirowany zdjęciami Lindbergha z Vogue, piosenkarz George Michael, stworzył videoclip do utworu Freedom ’90, do którego zaangażował bohaterki tego zdjęcia. Kultowy klip został wyreżyserowany przez Davida Finchera.

Cały motyw został następnie wykorzystany przez kreatora mody Gianni Versace, który na swoim pokazie w 1991 roku zaprezentował te same modelki na wybiegu w rytm Freedom… oznaczając początek ery Supermodelek, które na nowo zdefiniowały wizerunek współczesnej kobiety.

DSC04623
Z cyklu pamiątki… buty Versace

Wystawa prezentuje różne oblicza twórczości Lindbergha, który znany jest ze swoich prostych i odkrywczych portretów, martwych natur, silnego wpływu wczesnego kina niemieckiego, okolic przemysłowych swego dzieciństwa, tańca i kabaretów, ale także krajobrazów i przestrzeni kosmicznej.

DSC04728
Dance
DSC04718
Autoportret z Madonną

Fotograf w trakcie swojej kariery pracował dla najbardziej prestiżowych marek odzieżowych i czasopism od końca lat 70-tych. W 2016 roku powierzono mu, po raz trzeci, stworzenie kalendarza Pirelli (edycja na rok 2017), będąc pierwszym fotografem, który miał to zrobić więcej niż dwa razy w ciągu pięćdziesięciu lat historii kultowego kalendarza (wcześniej fotografował edycje z 1996 i 2002 roku). Jego prace są częścią stałych kolekcji wielu muzeów na całym świecie i były wystawiane w wielu  prestiżowych muzeach i galeriach.

DSC04754
Srebrny Ekran

DSC04635

Wystawa “A Different Vision on Fashion photography” jest odą do wieloaspektowej fotografii Lindbergha od 1978 roku do dnia dzisiejszego.

“Wystawa ta nie jest chronologicznym przeglądem ale opowiadaniem w której można odkryć wszechświat Petera Lindberga poprzez jego unikalne spojrzenie.”

– Thierry-Maxime Loriot (kurator wystawy)

Multimedialna wystawa przedstawia w tematyczny sposób jego twórczy rozwój przez lata i skupia się na wykorzystywanych przez niego motywach oraz świecie wyobraźni i pasji w dziewięciu różnych sekcjach: Supermodelki, Couturiers, Zeitgeist (duch czasu), Taniec, Ciemnia, Srebrny Ekran, Nieznane (Unknown), Ikony i ekskluzywną galerię Rotterdam.

DSC04812
Ciemnia…
DSC04617
Pamiątkowe polaroidy…

W galerii Rotterdam, sfotografowanej dla październikowego wydaniu holenderskiego Vogue (2016) specjalnie na potrzeby tej wystawy, prezentowane są rezultaty jego sesji w porcie w Rotterdamie z holenderską Top Modelką Larą Stone i wschodzącym talentem modelingu Elisą Hupkes.

DSC04830
Rotterdam…

“Dokładnie teraz, kiedy młode pokolenie zalane jest zdjęciami za pośrednictwem Instagramu, Facebooka i innych społecznych mediów, galeria Kunsthal uznała za ważne, aby pokazać swoje duże i małe reprodukcje zdjęć w oprawionych w ramy i powieszone na ścianie”

– Emily Ansenk (dyrektor galerii Kunsthall)

W trakcie wystawy można podziwiać również słynne zdjęcia aktorek, takich jak Julian Moore i Penelope Cruz, oraz gwiazd muzyki jak Tina Turner czy Madonna.

DSC04778

DSC04786

Sam Lindbergh wyreżyserował również kilka filmów fabularnych i dokumentalnych: “Models, The Film” (1991); “Inner Voices” (1999), który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Toronto International Film Festival (TIFF) w 2000 roku. Z koleii “Pina Bausch, Der Fensterputzer” (2001) oraz “Everywhere at once” (2007), którego narratorem był Jeanne Moreau, prezentowany był w Cannes i na Tribeca Film Festivals.

DSC04746
Unknown czyli inspiracje UFO, mitami, tajemnicami, urban legends, niewytłumaczonymi zjawiskami paranormalnymi i rzeczami duchowymi.

W trakcie wystawy można było obejrzeć film “Models, The Film”. Oprócz uwiecznionej relacji z pracy nad sesją zdjęciową, zawierał on również wywiady ze współpracownikami fotografa takimi jak z Grace Coddington, Nicole Kidman, Mads Mikkelsen, Cindy Crawford i Nadja Auermann.

DSC04742
Margot Robbie (Wilk z Wall Street, Legion Samobójców)

DSC04744

Wystawie towarzyszyła monografia niemieckiego fotografa On the LINDBERGH LENS, której kuratorem jest Thierry-Maxime Loriot. Prace Lindbergha poprzedzono wstępem napisanym przez dyrektora Kunsthal Emily Ansenk oraz esejami dotyczącymi pracy fotografa napisanymi przez kanadyjskiego kuratora Thierry-Maxime Loriot z komentarzami od współpracowników, takich jak Jean Paul Gaultier, Nicole Kidman, Cindy Crawford i Anna Wintour. Ich komentarze wyjaśniają, co sprawia, że obrazy Lindbergha są tak wyjątkowe i mocne.

DSC04676
Środkowe zdjęcie zostało wybrane jako plakat reklamujący wystawę oraz stało się okładką monografii.

DSC04594

Wystawa ta opowiada historię współczesnej mody, łącząc prace, które wpłynęły na pokolenie projektantów, fotografów i artystów z komentarzami projektantów i współpracowników Lindbergha.

DSC04585

A Different Vision on Fashion Photography to też kolejny przykład na to, że zdjęcia należy oglądać na żywo, a nie na monitorze komputera (bądź co gorsze smartphona), ogromy format fotografii choć na pierwszy rzut oka niedoskonałych technicznie (duże ziarno) prezentują się fenomenalnie na żywo. Surowe i uwodzicielskie zarazem, monochromatyczne zdjęcia fotografa, podkreślają ducha i osobowości na równi z wyglądem, doceniają elegancję i zmysłowość kobiet, niezależnie od wieku, uprzywilejowując naturalne i autentyczne piękno, w dobie wszechobecnego retuszu.

Pełna galeria (104 zdjęcia)

Wystawa: Peter Lindbergh – A Different Vision on Fashion Photography

2 myśli na temat “Wystawa: Peter Lindbergh – A Different Vision on Fashion Photography (Rotterdam)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s