Film: Quo Vado?

Cinama Italia Oggi to przegląd współczesnego filmu włoskiego, który w tym roku odbywał się we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty. Na jego rozpoczęcie wybrano komedię zatytułowany Quo vado? opowiadającą o życiu 38-letniego włoskiego urzędnika państwowego.

Checco Zalone to człowiek o sprecyzowanym celu życiowym od samego dzieciństwa. Jego ojciec był urzędnikiem państwowym i on sam chciał iść w jego ślady i mieć “stałą posadę”. Taki cel udało się mu zrealizować i od 15 lat prowadzi spokojne życie na prowincji Włoch przybijając pieczątki urzędowe, a przy okazji otrzymując prezenty od petentów. Mieszkający naprzeciw miejsca pracy, u swoich rodziców jest typowym przykładem “bambini” czyli dorosłych mężczyzn mieszkających i uzależnionych od swoich rodziców. Jego matka dba o wszystkie jego potrzeby i spełnia jego zachcianki.

Niestety sielanka nie trwa wiecznie. Wraz z nowym rządem przychodzi “wielka” reforma administracji publicznej… niepierwsza już zresztą w jego karierze. Niespecjalnie przejęty tym faktem idzie na oficjalne spotkanie w tej sprawie. Okazuje się, że reforma nie obejmie wszystkich urzędników, bo zawiera sporo wyjątków. Zwolnieniami nie zostaną objęte osoby zbliżające się do emerytury, odpowiadające za bezpieczeństwo, niepełnosprawne lub mające w rodzinie osoby niepełnosprawne, mające dzieci lub będące w stanie małżeńskim… okazuje się więc, że tylko nasz bohater nie spełnia żadnego z tych kryteriów i będzie musiał przejść redukcję. W akcie desperacji Checco postanawia nawet wziąć ślub ze swoją dziewczyną. Od tego ostatecznego kroku odwodzi go jednak jego szef, gdy oznajmia, że prawo nie działa wstecz… i ślub w tej sytuacji nie uchroni go przed utratą posady.

Oczywiście nikt tak od razu Checco nie zwolni… przecież posada urzędnika państwowego to świętość. Dlatego też zostaje zaproszony na rozmowę do młodej dynamicznej pani dyrektor, która odpowiada za zrobienie porządków w administracji. Ta oferuje mu sutą odprawę (35 tys euro) w zamian za samowolne odejście z administracji państwowej.

Takiego świętokradztwa Checco jednak nie może zrobić… dlatego też nie zgadza się… Dottoressa musi się postarać o łagodne środki perswazji. Pragnie uprzykrzyć mu życie wysyłając go na posady w oddalone od domu regiony Italii.

Checoo bardzo szybko jednak dostosowuje się do nowych miejsc i pomimo początkowych trudności potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Kilkukrotne zmiany rejonów oraz próby zwiększania odprawy nie przynoszą skutku… Checoo staje się ostatnim urzędnikiem, który się nie poddał. Niestety jest to zły PR dla rządzącej ekipy ponieważ… ponieważ nie może ona ogłosić zakończenia ważnej reformy. Dottoressa zostaje więc wezwana na poważną rozmowę przez swojego szefa… jej puenta jest jasna… musi pozbyć się Zalone lub sama zostanie zwolniona.

I tutaj uśmiecha się do niej los. Otóż po kolejnej nieudanej próbie negocjacji z naszym bohaterem dostaje informację o nowej wolnej posadzie… tym razem jest to Biegun Północny, gdzie ma pomagać naukowcom w przeprowadzanych tam badaniach! Wydaje się to ostateczne miejsce na złamanie Zalone…

Nasz lubiący niespodzianki główny bohater dopiero na miejscu przekonuje się gdzie trafił… jednak ta beznadziejna sytuacja szybko traci na znaczeniu gdy poznaje Valerię… naukowca, której ma asystować przy prowadzeniu badań… i w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Valeria to nowoczesna kobieta, która w swoim młodym życiu podróżowała po wielu krajach, tolerancyjna, otwarta, feministka… a przy okazji matka trójki dzieci (które miała ze swoimi współpracownikami Skandynawem, Afrykańczykiem oraz Filipińczykiem).

Checoo postanowia zdobyć ją za wszelką cenę porzucając wszystkie tradycyjne, włoskie wartości. Nie zrażają go nawet potrzeba dostosowania się do zwyczajów cywilizowanych krajów skandynawskich (mieszkają w Norwegii), gdzie nie używa się klaksonu (w końcu kiedyś samochód przed nami ruszy), grzecznie stoi się w kolejce (nie wpycha przed innych), a mężczyźni na równi wykonują obowiązki domowe z kobietami. Checoo zmienia nawet swój image zapuszczając białą brodę. Niestety jednego nie był w stanie wytrzymać… nocy polarnej, która depresyjnie wpływa nie tylko na wychowanych w słonecznej Italii, ale również i miejscowych. Checco coraz bardziej irytują cywilizowane zwyczaje i postanawia wrócić ze swoją partnerką i jej dziećmi do Włoch.

Tutaj czeka go kolejna rozmowa z Dottoresą, która ponownie wysyła go na niebezpieczny odcinek… a Zalone próbuje nauczyć swoją partnerkę i jej dzieci tradycyjnych włoskich zwyczajów… tak odmiennych od tych „cywilizowanych” jakie do tej pory kultywowali.

Jak widzicie w filmie sporo się dzieje… komedia beztrosko porusza wiele tematów, które są pretekstem do wytknięcia wad nie tylko Włochów, ale i konfrontuje ich styl życia z “otwartymi i cywilizowanymi” krajami skandynawskimi, którym też się odrobinę dostało. Sam film jest bardzo zabawny i choć poziom humoru jest bardzo zróżnicowany (od drobnych aluzji do momentów niemal slapstickowych), to raczej nie przekracza granic dobrego smaku.

Film miał premierę we Włoszech w styczniu 2016 roku i przez pierwsze 3 dni długiego weekendu zarobił 22 mln euro, niemal tyle co Star Wars: The Force Awakens… przez 3 tygodnie.

Jeżeli będziecie mieli okazję to zachęcam do seansu Quo Vado (nie wiem czy film pojawi się w polskiej dystrybucji kinowej… mam taką nadzieję). To dobrze, a przede wszystkim zabawnie spędzone 86 minut.

Moja subiektywna ocena: 7/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Quo Vado?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s