Lipsk: Panometer

Wrocław ma swoją Panoramę Racławicką, która każdego roku przyciąga tysiące turystów… ale oczywiście nie jest to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć podobne, panoramiczne obrazy. Podczas naszej wizyty w Lipsku odkryliśmy, że miasto to również posiada podobną w założeniach atrakcję, jednak jej realizacja jest bardziej przystająca do naszych czasów. Zapraszam więc na wycieczkę po lipskim Panometrze.

DSC00764

Samo pojęcie panorama określa obraz obejmujący całą widzialną przestrzeń wokół obserwatora. Taką samą nazwą określa się też rodzaj malarstwa mający za zadanie wytworzenie u widza wrażenia całkowitej iluzji uczestnictwa w oglądanej scenie.

DSC00750
Skale panoramy w Lipskim Panometrze widać porównując niewielką postać siedzącą na ławce w dole zdjęcia.

Pierwsze malarstwo panoramiczne pojawiło się w XII wieku w Chinach. W sztuce europejskiej pojęcie “panoramo” zawitało dopiero w XVIII wieku, a użył go irlandzki artysta Robert Barker. W 1792 roku wystawił on w Londynie swój naciągnięty na półokrągłą ramę obraz przedstawiający Edynburg. Ten sam artysta dwa lata później, również w Londynie zbudował pierwszą rotundę czyli okrągły budynek do prezentacji obrazów panoramicznych. W XIX w. Europie zapanował prawdziwy boom na tworzenie panoram. Obrazy takie najczęściej przedstawiały sceny historyczne, batalistyczne, religijne bądź krajobrazy. Popularność tego typu malarstwa opierała się na spotęgowanych monumentalnością i owalnym kształtem efektach iluzji, które uzyskiwali ich twórcy przy pomocy środków artystycznych. Dzięki połączeniu obrazu olejnego z elementami dekoracyjnymi leżącymi u jego podnóża, artyści zacierali granicę między widzem a dziełem, a publiczność odczuwała wrażenie uczestnictwa w uwiecznionych wydarzeniach.

DSC00745

Panometer, znajdujący się przy ulicy Richard-Lehmann-Straße w dzielnicy Connewitz, to sala wystawowa w Lipsku, gdzie prezentowane są monumentalne, panoramiczne obrazy wraz z wystawami im towarzyszącymi. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był austriacki artysta Yadegar Asisi.

DSC00695

Nazwa powstała z połączenia słów „panorama” i „gazometr”, ponieważ Lipski Panometer znajduje się w dawnym gazometrze (pomieszczeniu w którym przechowywano gaz). Gazometr został zbudowany w 1909 roku i funkcjonował do 1977 r. Ma średnicę 57 metrów i całkowitą wysokość 49 metrów (razem z kopułą z latarnią).

DSC00754

Na początku XXI wieku architekt i artysta Yadegar Asisi skorzystał z okazji aby wyremontować budynek i przystosować go do prezentacji panoramicznych obrazów stworzonych przy pomocy najnowszych technologii informatycznych oraz sprzętu poligraficznego. Wyremontowany budynek otrzymał dodatkowo szklane foyer, które łączy go z sąsiednim gazometrem (tzw. arena), a także zawiera restaurację.

DSC00736

Asisi tworzy obrazy z wykorzystaniem technologii cyfrowej łącząc fotografię, rysunki i obrazy w jeden cyfrowy dokument graficzny, który następnie zostaje wydrukowany na pojedynczych paskach tekstyliów. Po złączeniu wielu takich pasków możemy otrzymać obraz panoramiczny o długości 105 metrów i około 30 metrów wysokości. Panoramy te są obecnie największymi obrazami na świecie.

DSC00753

Połączone paski zawiesza u szczytu budynku.  Tworzą one pojedynczy, monumentalny obraz, które najlepiej oglądać z podniesionej platformy umieszczonej w centrum Panometru. Zniekształcenia perspektywy wykorzystywane są do tworzenia wrażenia przestrzeni.

DSC00761

Prezentowanemu obrazowi towarzyszą dodatkowo efekty świetlne i dźwiękowe, w tym symulowany cykl dzienno-nocny, dźwięki z natury oraz specjalnie skomponowana do danego tematu muzyka.

DSC00760

DSC00767

W obszarze między zwisającym obrazem, a zewnętrzną ścianą znajduje się około 10 metrowa przestrzeń, która wykorzystywana jest na wystawy tematyczne związane z tematyką instalacji, a także sala do projekcji filmów.

DSC00712
Wystawa towarzysząca panoramie Great Barrier Reef

DSC00721

DSC00723

W trakcie naszej wizyty oglądaliśmy panoramę prezentującą w skali 1:1 Wielką Rafę Koralową (Great Barrier Reef), która przedstawia, podwodny świat rafy koralowej u wybrzeży Australii w jej delikatnym pięknie i złożoności.

DSC00739

DSC00743
Wersja nocna
DSC00744
Wersja dzienna

W tym wyidealizowanym (skoncentrowano tam wiele różnorodnych zjawisk, które jednocześnie nie mogłyby zaistnieć, na tak małym obszarze, w naturze) podwodnym środowisku naturalnym, prezentowano korale, ryby, żółwie morskie, rozgwiazdy, rośliny wodne i ssaki morskie. Jasne kolory fauny i flory przytłoczone zostały niebieskim i zielonym cieniowaniem otaczający podwodny świat.

DSC00746

Inne obrazy, które prezentowane są w formie panoram to np. Titanic, Lipsk 1813 (bitwa narodów), Amazonia, Mount Everst, czy Antyczny Rzym.

DSC00707

Podobne panoramy można zobaczyć też w innych miastach Niemieckich. W 2006 roku Asisi otworzył kolejny Panometer w Dreźnie. Jego panoramy są również wystawiane w Berlinie, Pforzheim, Wittenberg i Rouen.

DSC00762

Tuż obok głównego budynku znajduje się mniejszy Gasometer I zbudowany w 1885 roku. Został on również odnowiony z inicjatywy Yadegar Asisi w latach 2009-2012. Budynek ma średnicę 44.8 m oraz wysokość ścian 14.4m. Dach nawet po renowacji pozostał otwarty. Asisi używa go do fotografowania scen z ludźmi, które następnie wykorzystuje w swoich panoramicznych obrazach bitew.

DSC00696
Szkielet dachu areny

Środek obiektu porośnięty jest trawą i poza sesjami zdjęciowymi jest otwarty dla zwiedzających. Każdego roku przez dwa tygodnie używany jest jako „Arena” na imprezy plenerowe. Wówczas to, co wieczór 500 osobowa widownia może uczestniczyć w koncertach i imprezach się tam odbywających.

DSC00698

Lipski Panometer wydaje się więc atrakcyjniejszy od wrocławskiej panoramy przez fakt większej uniwersalności. Samo miejsce może służyć bowiem do prezentowania obrazów różnorodny tematycznie, a pobliska arena dodatkowo może być wykorzystana do organizacji wydarzeń na świeżym powietrzu. Będąc w Lipsku na pewno warto sprawdzić co aktualnie można zobaczyć w Panometrze i co ciekawego dzieje się w pobliskiej Arenie.

DSC00776

Pełna galeria (60 zdjęć)

Jedna myśl na temat “Lipsk: Panometer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s