Brno: Ossuarium czyli kostnica u św. Jakuba (Kostnice u sv. Jakuba)

Ostatni weekend majowy spędziliśmy w Brnie. Na nieco dłuższą relację przyjdzie jeszcze pora ale dzisiaj, na zachętę, o stosunkowo małym ale chyba najciekawszym miejscu, które odwiedziliśmy podczas naszej wizyty w tym mieście: ossuarium czyli podziemnej krypcie, która została odkryta w 2001 roku w historycznym centrum miasta. Szacuje się, że grobowiec posiada szczątki ponad 50 tysięcy osób, które czynią go drugim co do wielkości ossuarem w Europie, po katakumbach w Paryżu. Jest to stosunkowo nowa “atrakcja”, gdyż została otwarta dla odwiedzających w czerwcu 2012 roku.

DSC02966

Krypta znajduje się tuż przy kościele św. Jakuba, na którego terenie już w XIII wieku powstał cmentarz. Podobnie jak inne cmentarze miejskie, otaczał go mur, który uniemożliwiał jego późniejsze rozszerzenie. Wkrótce nekropolia stała się za mała jak na potrzeby rozwijającego się miasta. Aby zaradzić temu problemowi wprowadzono system pochówków, polegający na tym, że po upływie 10-12 lat od pogrzebu, grób był otwierany, pozostałości zmarłego ekshumowane, a kolejny zmarły był chowany w tym samym miejscu. Zawartość pierwotnych grobów umieszczono następnie w specjalnych podziemiach – kostnicach. W tym celu powstała trzykomorowa krypta stworzona pod betonową podłogą kościoła św. Jakuba, prawdopodobnie w XVII wieku.

DSC02941

DSC02983

Początkowo krypta wypełniła się powoli, ale od połowy XVIII w. nastąpiło szybkie jej zapełnianie spowodowane częstymi epidemii (dżuma, cholera), które zdziesiątkowały miejscową ludności. Brak miejsca wymusił kolejną rozbudowę, która polegała na przedłużenie nowego ossuarium pod cmentarzem i jego powiązanie z kryptą kościelną. Nowe katakumby zostały jednak wypełnione w ciągu sześciu lat, a rada miejska zaczęła dyskutować o dalszej rozbudowie korytarzy. Ostatecznie budowa została przedwcześnie zakończona w środku planowanej długości, przez co pierwotny plan nigdy nie został wdrożony.

DSC02949

DSC02974

W 1784 r. doprowadzono do zamknięcia cmentarza ze względów higienicznych. Pozostałości z grobów zostały umieszczone w krypcie, cmentarne ściany zostały zburzone, a okolica kościoła została wybrukowana. Po pewnym czasie rozmiar i miejsce gdzie znajdowała się kostnica zostały zapomniane.

DSC02959

DSC02967

W 2001 r. przed rozpoczęciem remontu przykościelnego placu przeprowadzono badania archeologiczne, a jego odkrycia były sporą niespodzianką. Wstępne odwierty o głębokości czterech metrów potwierdziły istnienie dużego kompleksu grobowców. Poszczególne komnaty wypełniały ogromne ilości ludzkich kości. Szacowana liczba pochowanych tam ludzi przekroczyła 50 tys. Dotychczas przeprowadzone analizy antropologiczne wykazały, że w kostnicy umieszczono kości ofiar epidemii dżumy i cholery, a także wojen trzydziestoletnich i szwedzkich oblężeń.

DSC02968

DSC02982

Osoby zmarłe z powodu różnych chorób, można rozróżnić po kolorystyce kości. Chociaż wszystkie kości są zabarwione na żółto (choć nigdy nie były narażone na działanie promieni słonecznych) – żółte mogą wskazywać na śmierć z powodu cholery, zaś właściciele czerwonych kości mogli być ofiarami dżumy.

DSC02969

DSC02970

Wilgotność i pleśń, powodowały stopniowy rozkład kości, a znajdująca się nieopodal ruchliwa ulica zapadanie się sklepienia. Dlatego jedynym sposobem na zachowanie tego wyjątkowego pomnika było odnowienie kostnicy i otwarcie go dla zwiedzających. Podczas remontu, wszystkie szczątki były zbierane, oczyszczane i wracały do ​​ostatniego miejsca odpoczynku.

DSC02971

DSC02979

W ciągu kilku miesięcy od otwarcia ossuarium przyciągnęło ponad 20.000 ludzi i choć same zwiedzanie zajmuje najwyżej kilkanaście minut to moim zdaniem jest to jedno z najciekawszych miejsc do zwiedzania w Brnie.

DSC02976

Pełna galeria (31 zdjęć)

2 myśli na temat “Brno: Ossuarium czyli kostnica u św. Jakuba (Kostnice u sv. Jakuba)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s