Buenos Dias Cuba: Wprowadzenie

Nasza pierwsza, poza europejska, wycieczka po Cesarskich Chinach tak się nam spodobała, że kolejne wakacje również spędziliśmy poza Starym Kontynentem. Dlatego tuż przed wylotem z Hongkongu postanowiliśmy podpytać naszego pilota Konrada o kolejne interesujące miejsca, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności. Z jego ust padły wówczas dwie propozycje: Birma i Kuba. Jako, że wycieczka do Birmy to nieco wyższy stopień ryzyka i przygotowań (chociażby przymusowe szczepienia) ostatecznie postanowiliśmy wybrać się na Kubę. Oprócz przyjaźniejszego klimatu wabikiem była również interesująca sytuacja polityczna. Kuba w momencie naszej podróży była krajem wciąż objętym embargiem i blokowanym, jednak pojawiły się pierwsze oznaki ocieplenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi (rządzonymi jeszcze przez Baracka Obamę) i coraz częściej pojawiały się opinie, że to ostatni moment aby ten żywy skansen, gdzie czas zatrzymał się w połowie XX wieku, odwiedzić (zanim zadepczą go amerykańscy turyści). Ponownie więc, z biurem Rainbow Tours, ruszyliśmy na wycieczkę nazwaną Buenos Dias Cuba.

DSC00964

Pośród kilku dostępnych wariantów wycieczek na Kubę, jak zwykle wybraliśmy ten najbardziej objazdowy, w trakcie którego mieliśmy zjeździć tą największą karaibską wyspę, od wschodu do zachodu. Ostatnie dwa dni przeznaczone były na relaks w najsłynniejszym kubańskim kurorcie Varadero. Ta część co prawda średnio się nam podobała ale na samym końcu wyjaśniło się dlaczego zdecydowano się na taką właśnie organizację… no i ostatecznie udało się nam zagospodarować go ciekawiej niż “smażąc się” na kubańskiej plaży.

 

Geografia

Republika Kuby – największa wyspa karaibska zwana także Perłą Antyli, położona jest na Morzu Karaibskim. Największą wyspę (Kuba) otacza ok. 1600 mniejszych wysepek, skał i raf. Zamieszkuje ją ponad 11 mln mieszkańców. My na Kubę dotarliśmy w okolicach połowy maja, który jest końcem lata i początkiem pory deszczowej. Okazało się to idealnym terminem nie tylko ze względu na przyjemną temperaturę (jeszcze bez deszczu) ale również na zmianę turnusów (większość turystów z Europy/Ameryki Północnej – głównie Kanady) odwiedza Kubę do końca kwietnia, natomiast rodowici Kubańczycy wyruszają na wakacje właśnie w maju.

DSC03770

Historia

Przed przybiciem na dłużej do danego kraju warto nieco przyjrzeć się jego historii, pozwoli to nieco lepiej zrozumieć mentalność mieszkańców. Oto więc historia Kuby do czasów rewolucji w pigułce.

DSC03112

Kuba dla Europejczyków została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej wyprawy w 1492 roku. Kolumb nadał jej nazwę Juana (na cześć ówczesnego króla Asturii – Jana). Oczywiście wcześniej mieszkali na niej rdzenni mieszkańcy, którymi byli Indianie przybyli z Ameryki Południowej ok 3000 r. p.n.e. W momencie odkrycia wyspy przez Kolumba na wyspie żyło ponad 100 tys. Indian.

W 1511 roku Diego Velazquez de Cuellar otrzymał zadanie podbicia Kuby. Co udało mu się stosunkowo szybko tłamsząc opór tubylców.

DSC03066
Velazquezowi przypisuje się założenie wielu miast na Kubie… (tutaj Trinidad – uznawane za najstarsze miasto Kuby).

W 1521 roku Kuba została włączona do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii, a w ciągu następnych 50 lat system niewolniczego gospodarowania i kontroli nad Indianami (encomienda) doprowadził do całkowitej zagłady miejscowej ludności. Na wyspie powstawało jednak coraz więcej plantacji trzciny cukrowej i zaczynało brakować rąk do pracy. Dlatego też rozpoczęto sprowadzanie niewolników z Afryki. Dalszy rozwój wyspy w XVII i XVIII wieku spowodował powstanie tam centrum handlu niewolnikami, a także nowych upraw plantacyjnych tytoniu i kawy, co uczyniło wyspę jedną z najlepiej rozwiniętych kolonii.

DSC03296
Wieża na terenie dawnej posiadłość barona trzciny cukrowej w prowincji Sancti Spiritus

Wraz z rozpadem kontynentalnego imperium hiszpańskiego na półkuli zachodniej, w XIX w. na wyspie nasiliły się ruchy niepodległościowe. Jednak dopiero te z 1894 trwające z przerwami 30 lat przynoszą wymierne efekty. 11 kwietnia 1895 na wyspie wylądował José Martí ze zbrojnym oddziałem kubańskich emigrantów. Jego celem było wywołanie antyhiszpańskiego powstania i zdobycie niepodległości. Przeciwstawiał się on również amerykańskim planom aneksji Kuby.

DSC04455
Cmentarz Santa Ifigenia w Santiago de Cuba to tutaj spoczywają najwięksi bohaterowie kubańscy (m.in José Martí).
DSC02195
Pomnik upamiętniający jednego z największych bohaterów literatury i polityki kubańskiej José Martíego, zdobi Plac Rewolucji (Plaza de la Revolucion) w samym sercu Hawany.

W 1898 w wyniku wojny morskiej amerykańsko-hiszpańskiej i interwencji USA doszło do zajęcia wyspy. W ramach postanowień traktatu pokojowego USA objęły Kubę faktycznym protektoratem, nie doprowadzając do jej niepodległości. Dopiero w 1902 proklamowano niepodległą republikę Kuby, nadal jednak nadzorowaną przez USA (które miały znaczne wpływy na politykę tego państwa do 1956 roku). W tym okresie wymuszono przyjęcie tzw. „poprawki Platta”, która zapewniała kontrolę USA nad polityką rządu kubańskiego, a także zapewniała temu krajowi prawo do posiadania bazy wojskowej Guantanamo.

DSC04308
Tak, dotarliśmy też do słynnej prowincji Guantanamo… oczywiście do samego słynnego więzienia nie można się nawet zbliżyć.

Nowe uzależnienie, a także kryzys na rynku cukru (podstawowy towar eksportowy Kuby) wywołały falę niezadowolenia i kolejnych powstań, które szybko tłumiono. Trudności w powołaniu uczciwej, zapewniającej praworządność oraz akceptację ze strony ludności władzy, były główną przyczyną kolejnych przewrotów.

DSC03292
Prasa do wyciskania soku z trzciny cukrowej.

W 1925 roku przywódcą Kuby został Gerardo Machado y Morales. Prowadził on program modernizacji i industrializacji wyspy, jednak poprzez swoje dyktatorskie rządy zyskał przydomek „Mussolini tropików”. Został on obalony w 1933 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu (tzw. bunt sierżantów kierowany przez Fulgencio Batistę).

DSC00990
Rincon de los Cretinos czyli Zakątek kretynów w Muzeum Rewolucji w Hawanie. Od lewej: Fulgencio Batista, a dalej byli prezydenci Stanów Zjednoczonych: Ronald Reagan, George H.W. Bush, i George W. Bush.

Batista wspierany przez rząd USA został prezydentem Kuby w latach 1940-1944. Po tym okresie wyemigrował on do USA ponieważ obawiał się procesu o nadużycia. W 1952 roku wraca i staje się jednym z kandydatów w kolejnych wyborach. Nie mając jednak szans na zwycięstwo, przy pomocy tajnych służb amerykańskich, doprowadza do bezkrwawego zamachu stanu po którym zostaje faktycznym dyktatorem (W 1954 roku co prawda odbywają się wybory, które Batista wygrywa ale ich wyniki zostały sfałszowane).

DSC04346
Młody student prawa Fidel Castro podczas ratowania historycznego dzwonu.

Od 1956 nasiliły się ruchy opozycyjne. Część z nich przekształciła się w ruch partyzancki (tzw. Ruch 26 Lipca) pod kierownictwem Fidela Castro. Walka partyzancka doprowadziła do upadku Batisty i wkroczenia partyzantów do Hawany 1 stycznia 1959 roku.

DSC01487
Murale propagandowe widoczne na ścianach i tablicach informacyjnych na całej Kubie to temat na oddzielny wpis.

Castro zostaje premierem i od tego momentu zaczyna się jego socjalistyczna władza. Znacjonalizował on przemysł, banki i skonfiskował własność amerykańskich firm i obywateli. Doprowadził także do realizacji reformy rolnej, przeprowadzonej bez odszkodowania za utracone tereny. W 1961 rozpoczęto także kampanię alfabetyzacji, mającą na celu upowszechnienie umiejętności czytania i pisania. Po pewnym czasie Kuba rządzona przez Castro nawiązała sojusz z ZSRR.

DSC01251

To tyle jeżeli chodzi o najważniejsze fakty dotyczące historii tej wyspy zanim władzę objął Fidel. O jej dalszych losach począwszy od rewolucji, przez rządy Fidela po wizytę Jana Pawła II i próby normalizacji stosunków z USA będzie okazja opowiedzieć w kolejnych wpisach.

DSC00993

Przylot

Na Kubie byliśmy w maju 2015 roku pomimo całkiem sporej ilość informacji o ociepleniu stosunków z USA i gestów rządzącego wówczas Baracka Obamy, kraj wciąż był blokowany (objęty embargiem USA). Można się było o tym przekonać już na lotnisku w Hawanie, gdzie to przed odprawą celną powitał nas interesujący obrazek. Otóż przed bramkami dumnie spacerowały młode celniczki ubrane w mundurki (białe koszule i krótkie granatowe spódnice) oraz w czarne kabaretki… wyglądało to mniej więcej tak (oczywiście przy przejściu granicznym nie można było robić zdjęć).

DSC04610
Kabaretki to oznaka statusu, noszone są dumnie nie tylko przez celniczki ale i np. nauczycielki czy pielęgniarki. Tutaj obrazek z Santiago de Cuba.

Okazało się, że kabaretki to towar szczególnie deficytowy (generalnie wszytko na Kubie było deficytowe) i jest to jedna z głównych kart przetargowych gdy trzeba coś załatwić.

Po przebrnięciu przez odprawę paszportową ruszyliśmy w kierunku naszego hotelu w Hawanie w dzielnicy Miramar.

DSC00714

Miejscem zakwaterowania był Hotel Comodoro, który został zbudowany przed rewolucją podczas boomu hotelowego w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy banki, kasyna i hotelarze otrzymali korzystne zachęty podatkowe do inwestowania w ten sektor gospodarki. Wielu z tych inwestorów okazało się mieć powiązania z mafią ze Stanów Zjednoczonych, a hotel Comodoro był członkiem tego niesławnego i luksusowego klubu.

DSC00616
Hotel posiada 434 pokoje w tym 158 bungalowy, które zostały zaprojektowane tak aby przypominały Włoskie wille, z których okna wychodzą na szereg basenów połączonych kanałami.

Hotel jeszcze przed rewolucją gościł prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, a później też Fidela.

DSC00628
Zdjęcia chwalące Fidela i wkład rewolucji w rozwój Kuby.

Po zakwaterowaniu zostało nam jeszcze trochę wieczora, który postanowiliśmy spędzić spacerując po pobliskim Avenida 5ta, która łączy się ze słynnym Maleconem (droga biegnąca wzdłuż wybrzeża Hawany, o długości 8 km od ujścia portu Havana w starej Hawanie, do dzielnicy Vedado) i przy okazji zapolować na słynne “kubańskie samochody”. Wyniki moich fotograficznych łowów pojawią się już w kolejnym wpisie…

DSC02487

Całość cyklu o Kubie planowana jest na kilkanaście wpisów gdzie oprócz fotorelacji z odwiedzanych miejsc znajdzie się też miejsce na galerie dedykowane kubańskich autom, fotografię uliczną oraz inne ciekawostki. Wszystkie wpisy z tego cyklu zostaną oznaczone tagiem Buenos Dias Cuba. Zapraszam więc do śledzenia.

Pełna galeria (32 zdjęcia)

Jedna myśl na temat “Buenos Dias Cuba: Wprowadzenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s