Dusseldorf: Ogród japoński i EKO-House

Przy okazji relacji z Dnia Japońskiego (Japan Tag) w Dusseldorfie wspominałem o tym, że miasto to posiada trzecią co do wielkości diasporę Japończyków w Europie. Wiąże to się z kilkoma interesującymi miejscami związanymi z Japonią, które można w nim znaleźć. Dzisiaj o dwóch z nich: ogrodzie japoński oraz Centrum Kultury Japońskim EKO Haus

DSC04828

OGRÓD JAPOŃSKI

Wraz z pojawianiem się coraz to większej liczby Japończyków w okolicach Dusseldorfu, zaczynali tworzyć oni swoją małą kolonię, która miała sprawić, aby poczuli się jak w rodzinnym domu. Tak zaczęły powstawać japońskie restauracje, sklepy z żywnością i zaopatrzeniem. Wśród wielu tradycji Japończycy posiadają również te związane z kształtowaniem swojego otoczenia. Najbardziej znanym tego przejawem są japońskie ogrody.

DSC04782

DSC04831

Napisano wiele książek dotyczących filozofii, na której opiera się konstrukcja ogrodów japońskich. U ich podstaw stoi buddyjska filozofia Zen, która nieodłącznie wiąże się z symbolami. Wszystko w ogrodzie japońskim, oprócz zwykłego znaczenia, posiada również te nieco bardziej ukryte (często niezwiązane z estetyką). Choć zarówno kontemplacja, jak i medytacja są ważne, nie zapomina się też o radości. Radość w prostocie, która oznacza równowagę.

DSC04802

Ogród japoński w Dusseldorfie ukończono w 1975. Powstał on z inicjatywy społeczności japońskiej, a ufundowany został przez japońskich biznesmenów (kosztował 1,8 miliona ówczesnych marek). W podziękowaniu za gościnność dla mieszkańców Dusseldorfu, został on udostępniony do użytku publicznego i od razu stał się jednym z ulubionych miejsc wizyt mieszkańców Düsseldorfu.

DSC04816

DSC04818

Ogród został zaprojektowany od podstaw przez Iwaki Ishiguro i jego syna, a następnie zbudowany przez niego oraz sześciu innych ogrodników. Za inspirację posłużyły japońskie ogrody stawowe.

DSC04790

Sam ogród nie jest zbyt rozległy. Przy jego wejściu znajdują się dwie tablice informacyjne, które wyjaśniają podstawowe zasady związane z konstrukcją takich ogrodów.

DSC04835

Odwiedzający mogą przejść przez park zapętlającą się ścieżką. Oczywiście zawiera on wszystkie charakterystyczne dla takich miejsc elementy.

DSC04806

Wszystko w tym japońskim ogrodzie nad Renem, znanym jako „Ogród refleksji”, ma głębokie znaczenie symboliczne, od drzew, stawów, kamieni po małe wzgórza, latarnie czy siedzenie przy stawie.

DSC04829

Japończycy bardzo poważnie podchodzą do ogrodnictwa. Japońscy architekci ogrodów co trzy lata przyjeżdżają do Dusseldorfu aby go doglądać i rozwijać (podróże te sponsorowane są przez japońskie firmy).

DSC04837
EKO-HOUSE

„Dom kultury japońskiej EKŌ” pokazuje, że mieszkańcy z Dalekiego Wschodu czują się w Dusseldorfie jak w domu. Obejmuje on duży, japoński ogród krajobrazowy z centrum eventów i nauki, a także świątynię buddyjską (największą czynną w Europie) oraz dom z pokojem do picia herbaty. Od 1999 roku znajduje się tu również biblioteka i międzynarodowe przedszkole.  Znajduje się w nim również dom Japońskiego Konsulatu Generalnego, Japońskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Düsseldorfie, biura podróży i 600-osobowy hotel z japońskimi restauracjami.

DSC04888
Droga prowadząca do świątyni.

DSC04895

Najważniejszą funkcją EKŌ-House jest wymiana kulturalna między Wschodem i Zachodem: obywatele japońscy mogą kultywować swoje tradycje, a jednocześnie dają lokalnym mieszkańcom unikalną możliwość poznania ich zwyczajów i aktywnego w nich uczestnictwa. Podczas Dnia Japonii w prezentacjach poszczególnych elementów kultury brali udział również mieszkańcy Dusseldorfu zafascynowani zwyczajami „Kraju Kwitnącej Wiśni”.

DSC04969
Wystawa na którą trafiliśmy w centrum kultury japońskiej.
DSC04974
Przedstawione obrazy w abstrakcyjny sposób prezentują charakterystyczne miejsca w Japonii.

DSC04900

DSC04902

DSC04905

DSC04907
Zwróćcie uwagę na brak wody w korycie strumienia.

Centrum Kultury Japońskiej, która dodaje do pejzażu miejskiego architektonicznego smaczku Dalekiego Wschodu, zostało zbudowane w 1978 roku. Kompleks ten był wówczas największą japońską inwestycją w Düsseldorfie (kosztowało ok. 180 milionów marek).

DSC04908

DSC04910

Tutejszy ogród japoński jest terenem świątyni i został zaprojektowany jako “suchy ogród”: wodospad, strumienie potoku, stawy są skonstruowane wyłącznie z kamieniami (bez wody). Na specjalne okazje istnieje jednak możliwość wypełnienie tych obszarów wodą.

DSC04912
W większości ogrodów japońskich znanych Europejczykom, w tym miejscu widzielibyśmy mini wodospad z płynącą wodą.

DSC04915

DSC04921

TRADYCYJNY DOM JAPOŃSKI

W kompleksie do zwiedzania dostępny jest również tradycyjny dom japoński. Konstrukcja takiego domu oprócz wejścia, łazienki i toalety nie zakłada z góry przeznaczania poszczególnych pomieszczeń. Każdy pokój może być salonem, jadalnią, pracownią lub sypialnią. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie niezbędne meble są przenośne, przechowywane w oshiire – małej części domu (duża szafa) używana do przechowywania.

W Japonii pokój jest wyrażony jako ima czyli żyjąca „przestrzeń”. Dzieje się tak, ponieważ rozmiar pomieszczenia można zmienić, zmieniając jego podział. Duże, tradycyjne domy często mają pod dachem tylko jedną imę (pokój dzienny / przestrzeń), a kuchnia, łazienka i toaleta są dołączone z boku domu jako rozszerzenie.

DSC04940

Podobnie jak w nowoczesnych biurach, przegrody w domu tworzą fusumy, drzwi przesuwane z drewna i papieru, które są przenośne i łatwe do demontażu. Fusuma wypełnia każdą przegrodę od góry do dołu, dzięki czemu może stworzyć mini pomieszczenia wewnątrz domu. Na skraju domu znajdują się rōka, przejścia z drewnianą podłogą, które są podobne do korytarzy.

DSC04937

Rōka i ima są podzielone przez shōji, przesuwne i przenośne drzwi, które również są wykonane z papieru i drewna. W przeciwieństwie do fusuma, papier używany do shōji jest bardzo cienki, tak więc światło może przez nie przechodzić z zewnętrzną i docierać do wnętrz domu. 

DSC04946

Rōka i część zewnętrzna domu są dzielone przez ściany lub przenośne drewniane panele, które są używane do uszczelnienia domu w nocy. Przedłużone dachy chronią rōkę przed zawilgoceniem kiedy pada deszcz, z wyjątkiem sezonu tajfunowego, w którym dom zostaje całkowicie zabezpieczony. Dachy tradycyjnych domów w Japonii są wykonane z drewna i gliny, z płytkami lub strzechą na wierzchu.

DSC04948

Podstawową jednostką konstrukcyjną domu jest mata Tatami (90 x 180 cm) znajdująca się na podłodze. Jej długość odpowiada wysokości człowieka: a wymiary odpowiadają miejscu spoczynku dorosłego człowieka. Ta ludzka proporcja jest modułem powtarzalnym w całym domu. Każdy z głównych pokoi posiada osiem takich mat. Ten sam wymiar powtarza się w elementach ścian i drzwi oraz w znajdujących się nad nimi, stałych panelach poprzecznych, które powtarzają się również w konstrukcji dachu. Ściany są cienkie, przesuwne i wymienne. Maty Tatami, a także tokonoma, nie są umieszczane po wybudowaniu jak meble lub przedmioty dekoracyjne, ale należą do konstrukcji samego domu.

DSC04949

W przypadku spotkań większej ilości osób przegrody są usuwane, aby utworzyć jedno duże miejsce spotkań. Na co dzień przegrody dzielą przestrzeń na znacznie mniejsze i bardziej funkcjonalne pomieszczenia mieszkalne. Kuchnia, łazienka, toaleta i genkan z jedną wielofunkcyjną przestrzenią mieszkalną tworzą kompletną japońską jednostkę mieszkaniową. Jednak łazienka, toaleta, a nawet kuchnia mogą być wspólne. 

DSC04930
Pokój ze stolikiem do picia herbaty. W akcie picia herbaty znikają bariery społeczne między osobami. Ceremonią picia herbaty zazwyczaj świętuje się szczególne i wyjątkowe chwile.

Domy japońskie posiadają ogrody, które mają symbiotyczny związek z architekturą. „Ogród” składa się z trzech elementów: zewnętrznego muru, głównego kompleksu budynków i terakoty, o różnych strukturach. Podczas gdy we wnętrzu domu dominują kąty proste, strefą roślin i krajobrazu rządzi kontrolowana „dzikość”. Ponieważ ściany są przesuwane, widok z wnętrza ogrodu, który ma być wolny od wszelkich prawidłowości, może być „oprawiony” na różne sposoby.

DSC04935
Wyjście z domu prowadzące do wewnętrznego ogrodu.

DSC04938

ŚWIĄTYNIA BUDDYJSKA

Centrum posiada również największą w Europie świątynię buddyjską. Prowadzone są tam zajęcia zapoznające z buddyzmem tybetańskim oraz medytacją, wykłady oraz kursy. W większości wydarzeń można uczestniczyć bez wcześniejszego przygotowania oraz za darmo.

DSC04952

DSC04954

Centrum Buddyjskie w Dusseldorfie zostało założone w 1991 roku przez Lama Ole Nydahl. Nauki są udzielne wg Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Mają one na celu rozwój równowagi i niezależności w dzisiejszym świecie. Główny nacisk kładzie się na medytacje, na zastosowanie zasad Buddy w codziennym życiu.

DSC04957
Nad wejściem do pokoju z ołtarzem, na środku, napisane są dwa znaki „E-KŌ”.
DSC04959
W środku ołtarza stoi drewniana rzeźba Buddy Amidy.

DSC04906

Miłośnicy ogrodów japońskich w Dusseldorfie mogą ich zobaczyć aż dwa. Dodakowo wycieczka do EKO-Haus pozwala na zajrzenie do tradycyjnego domu japońskiego oraz świątynni buddyjskiej. Są to miejsca na pewno warte odwiedzenie w stolicy Nadrenii-Północnej Westfalii. Zresztą mam nadzieję, że zdjęcia Was do nich zachęciły.

Pełna galeria (111 zdjęć)

P.S Wszystkie wpisy poświęcone stolicy Nadrenii oznaczone są tagiem Dusseldorf

Jedna myśl na temat “Dusseldorf: Ogród japoński i EKO-House

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s