Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji (La Biennale di Venezia)

Nasza pierwsza podróż do Wenecji całkiem przypadkowo zbiegła się z Biennale Sztuki Współczesnej odbywającymi się co dwa lata w tym mieście. Choć nasza wizyta w Wenecji miała charakter typowo turystyczny nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i odwiedzić kilku darmowych wystaw, które akurat odbywały się w trakcie tego wydarzenia. Zanim jednak zaproszę Was na krótkie fotorelacje z części z nich, nieco przybliżę Wam samą ideę tej prestiżowej i mającej długą tradycję imprezy.

DSC00773

La Biennale di Venezia to organizacja artystyczna z siedzibą w Wenecji, która powstała już w 1895 roku i jest obecnie jedną z najbardziej znanych i prestiżowych organizacji kulturalnych na świecie. Pod tą nazwą kryje się także główna wystawa, którą organizuje. Dopiero w roku 2009 zmieniono nazwę instytucji na Fundację Biennale, a wystawę na Biennale Sztuki, aby odróżnić ją od nazwy organizacji i innych wystaw, które są przez nią tworzone.

DSC00446

Nazwa Biennale wywodzi się od dwurocznego cyklu w którym się ona odbywa (w lata nieparzyste). W latach parzystych w Wenecji organizowane są Biennale Architektury. Weneckie Biennale są oryginalną imprezą, na kształt której, modelowane są inne tego typu wydarzenia na całym świecie.

DSC00175

Historycznie pierwsze biennale odbyły się 1895 roku i były poświęcone głównie sztuce dekoracyjnej. Odwiedziło je ponad 220 tysięcy widzów. Na początku XX wieku, w związku z rosnącym zainteresowaniem publiczności, wystawa zaczęła zdobywać popularność i uznanie również poza granicami Włoch. Od 1907 roku zaczęły pojawiać się pierwsze prezentacje sztuki innych krajów w specjalnych, narodowych pawilonach wystawowych (pierwszym był pawilon belgijski). Po pierwszej wojnie światowej wystawa nabrała charakteru bliższego jej dzisiejszemu obrazowi, gdyż większą uwagę zaczęto przykładać do sztuki nowoczesnej.

DSC00639

W 1930 roku zarząd wystawy odebrano władzom Wenecji, a pieczę nad wystawą zaczął sprawować faszystowski rząd Włoch. W tym czasie wprowadzono również nowe imprezy artystyczne składające się na biennale, m.in. Wenecki Festiwal Muzyczny (od 1930 roku) czy Festiwal Filmowy w Wenecji (od 1932 roku).

DSC00448

Po przerwie związanej z II wojną światową w 1948 roku powrócono do organizacji wystawy zgodnie z przedwojennymi tradycjami, skupiając się głównie na sztuce współczesnej. W pierwszych latach powojennej historii wystawy prezentowano prace artystów związanych z awangardą europejską. W 1968 roku fala protestów studenckich przyczyniła się do kryzysu wystawy (m.in przestano nagradzać twórców Grand Prizes). W tamtym czasie większego znaczenia nabrały też wystawy tematyczne organizowane przy okazji Biennale.

DSC00316

W późnych latach dziewięćdziesiątych ówczesny kurator Harald Szeeman przyczynił się do pojawienia się w Wenecji wielu twórców azjatyckich.

DSC00733

51. edycja Biennale rozpoczęta w czerwcu 2005 roku, była pierwszą której kuratorami były dwie kobiety, Maria de Corral i Rosa Martinez.

DSC00634

Formalne Biennale odbywają się w parku Giardini. Znajduje się tam duża sala wystawowa, w której mieszczą się wystawy tematyczne przygotowane przez dyrektora Biennale.

DSC00821

W 1980 r. zainicjowano Aperto, w założeniach był to cykl impreza towarzyszących dla młodszych artystów oraz artystów pochodzącym z krajów, które nie są reprezentowane przez stałe pawilony narodowe. Zwykle wystawiane były one w Arsenale, który z czasem stał się częścią formalnego programu biennale.

DSC00313

W parku Giardini mieści się 30 stałych pawilonów narodowych. Obok Pawilonu Centralnego, wybudowanego w 1894 roku, a następnie wielokrotnie przebudowanego i rozbudowanego, kolejne 29 pawilonów zbudowano w różnych okresach przez różne kraje uczestniczące w Biennale. Są własnością poszczególnych krajów i są zarządzane przez ich ministerstwa kultury. Kraje, które nie posiadają pawilonu w Giardini, są wystawiane w innych miejscach w całej Wenecji.

DSC00759

Przypisanie stałych pawilonów zostało w dużej mierze podyktowane międzynarodową polityką lat trzydziestych i zimnej wojny. Nie ma jednolitego formatu, w jaki sposób każdy kraj zarządza swoim pawilonem, a powstałe i wschodzące kraje reprezentowane na biennale utrzymują i finansują swoje pawilony na różne sposoby.

DSC00137

Chociaż pawilony są zazwyczaj finansowane przez państwo, prywatne pieniądze odgrywają coraz większą rolę. W edycji z 2013 r. budżet głównej wystawy wynosił około 2,3 miliona dolarów; dodatkowo, ponad 2 miliony dolarów pochodziło od osób prywatnych, fundacji i filantropów.

DSC00185

W 2015 r. Pawilony Iraku, Ukrainy i Syrii całkowicie były finansowane przez fundusze prywatne. Pawilon Wielkiej Brytanii jest zawsze zarządzany przez Radę Brytyjską, podczas gdy Stany Zjednoczone przypisują odpowiedzialność galerii publicznej wybraną przez Departament Stanu, która od 1985 roku jest Kolekcja Peggy Guggenheim.

DSC00265

Kraje które poprosiły o tymczasową powierzchnię wystawienniczą w Arsenale, muszą wynajmować teren za opłatą za metr kwadratowy.

DSC00781

Od 1998 roku Biennale Sztuki i Biennale Architektoniczne nie są już zwykłymi wystawami zorganizowanymi z udziałem Pawilonów Narodowych, ale opierają się na trzech filarach:

  • Wystawy Pawilonów Narodowych (National Pavilions), każda z własnym kuratorem i projektem
  • Międzynarodowa Wystawa Kuratora Biennale, wybranego specjalnie do tego zadania
  • Wydarzenia Dodatkowe (Collateral Events), zatwierdzone przez kuratora Biennale

DSC00503

Biennale Sztuki uznawana jest za światowego lidera w wystawach sztuki współczesnej, a liczba uczestniczących w nich krajów wzrosły z 59 (w 1999 r.) do 89 w 2015 r. W 2017 r. trzy państwa uczestniczą w Biennale Sztuki po raz pierwszy są to: Antigua i Barbuda, Kiribati oraz Nigeria.

DSC00536

Niestety w trakcie naszej wizyty nie mieliśmy wystarczającej ilości wolnego czasu aby odwiedzić pawilony narodowe w Giardini czy Arsenale ale zwiedziliśmy kilka innych wystaw towarzyszących biennale w różnych interesujących miejscach całej Wenecji. Fotorelacje z części z nich pojawią się w najbliższym czasie na blogu.

DSC00743

Trzeba przyznać, że do Wenecji można się wybrać tylko na samą tą imprezę a zwiedzanie poszczególnych wystaw spokojnie zajmie nam z tydzień czasu. Rozmach biennale pokazuje, że instytucja Europejskiej Stolica Kultury, którym w ubiegłym roku posiadał Wrocław wygląda jak bardzo ubogi krewny…

DSC00846

Pełna galeria (24 zdjęcia)

P.S. Wszystkie wpisy związane z Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji oznaczone są tagiem La Biennale di Venezia

3 myśli na temat “Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji (La Biennale di Venezia)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s