Buenos Dias Cuba: Hawana dzień I (La Habana)

Nasze zwiedzanie Kuby rozpoczynamy od Hawany.  Pierwszy dzień to historia Beatlesów w socjalistycznym kraju, jeden z największych i najbardziej niezwykłych cmentarzy na świecie (Necropolis Cristobal Colon), Hotel Nacional, który był miejscem słynnego zjazdu mafiosów, a także hotel będący pierwszym domem Hemingwaya na Kubie. Zwiedzamy także klimatyczne uliczki Starej Hawany wpisanej się na listę UNESCO, a na koniec czeka nas przejażdżka oldtimerem po Maleconie.

DSC01144

Pierwszy dzień zwiedzania Hawany rozpoczęliśmy od wizyty… w kantorze. Niezbędne było w końcu zaopatrzenie się w lokalną walutę, a nie jest to taka prosta sprawa. Na Kubie obowiązują bowiem dwie oficjalne waluty. Peso niekonwertowane (CUP) czyli takie, którymi posługują się zwykli mieszkańcy oraz peso konwertowane (CUC) przeznaczone dla turystów. Stosunek wartości między nim jest około 26:1. Choć turyści również mogą nabyć lokalną walutę tak naprawdę w najbardziej znanych miastach jest ona średnio użyteczna, gdyż wszystkie ceny dla turystów podawane są w CUC-ach. Tak więc nawet jeżeli coś kosztuje 1 CUP to turystom i tak mówi się, że jest to 1 CUC. Praktycznie użyteczność CUC-ów można sprawdzić jedynie na lokalnych bazarkach gdzieś na prowincji. Jeżeli chodzi o przelicznik (kurs wymiany) CUC to jest on mniej więcej stały dla euro i dolara i wynosi ok 1:1. Przy czym jeżeli chcemy wymienić dolary to musimy zapłacić dodatkowo 10% podatku. Dlatego na Kubę bardziej opłaca się zabierać Euro.

Zaopatrzenie się w lokalną walutę, przez całą grupę, chwilę trwało. Dlatego też korzystając z chwili postanowiliśmy się rozejrzeć po okolicy… jak się okazało obok pobliskiego bloku na jego dziedzińcu znaleźliśmy stado słoni…

DSC00726

Park Lennona

Pierwszą atrakcją turystyczną do której zostaliśmy przewiezieni był tzw. Park Lennona. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbie Johna Lennona siedzącego na ławce, którą można tam znaleźć. Rzeźba powstała z okazji 20. rocznicy zabójstwa słynnego piosenkarza. Zrobił ją kubański artysta Jose Villa Soberon, a jej odsłonięcie przeprowadził sam Fidel w grudniu 2000 roku. Fidel uważał bowiem Lennona za prawdziwego rewolucjonistę i marzyciela który zmienia świat.

DSC00812

Co ciekawe ten sam Fidel 36 lat wcześniej powiedział “Nie” dla Beatlemani, wprowadzając całkowity ban na muzykę tej grupy, którą uważał za narzędzie w rękach Amerykańskich kapitalistów (choć sama grupa, jak wszyscy wiemy, z krwi i kości jest brytyjska). Jak stwierdził wówczas wódz narodu, Kubańczycy powinni słuchać muzyki pochodzącej ze swojej wyspy.

DSC00799
W okolicy parku można podziwiać zrujnowane kolonialne budynki.

Oczywiście co jest zakazane jest tym bardziej pożądane, tak więc w podziemnym świadku muzyka czwórki z Liverpoolu cieszyła się wielką popularnością. Co prawda 1966 roku Fidel uchylił bezwzględny zakaz dla ich muzyki, ale dopiero w 1971 roku pierwszy koncert Beatlesów pojawił się w kubańskim radio.

DSC00802
Sam park nie jest zbyt duży.

Z ciekawostek, sam posąg jest naturalnej wielkości i przedstawia Lennona z długimi włosami, z okresu gdy był on aktywistą antywojennym. Jego charakterystyczne okrągłe okulary były kradzione z posągu tak często, że zatrudniono specjalnego strażnika, który stoi w pobliżu chroniąc je i umieszczając na posągu tylko gdy zobaczy zbliżających się zwiedzających.

DSC00804
Stylowe ławki w parku, na jednej z nich siedzi Lennon oraz jego „ochroniarz”.

 

Cmentarz Kolumba (Cementerio de Cristóbal Colón / Necropolis Cristobal Colon)

Znajdujący się niemal w centrum miasta Cmentarz Kolumba jest jednym z największych w obu Amerykach, a pod względem historii i architektury, jest jednym z najbardziej niezwykłych cmentarzy na świecie.

DSC00854

Utworzony w 1876 r. Cementerio de Cristóbal Colón nazwany został na cześć odkrywcy Kuby, Krzysztofa Kolumba, a zaprojektował go wykształcony w Madrycie galicyjski architekt Calixto Arellano de Loira y Cardoso. Zbudowany wokół centralnej kaplicy, która została wzorowana na katedrze florenckiej (zwanej „Il Duomo”), cmentarz o powierzchni 150 akrów oparty jest o sieć małych uliczek odchodzących od jednej głównej alei.

DSC00852
Główna aleja prowadząca do kaplicy.

Zgodnie z planem architekta, układ cmentarzyska zorganizowany jest według rangi i statusu społecznego spoczywających tam ludzi, z najbardziej zamożnymi i najbardziej znanymi położonych przy głównych arteriach, a osobami o niższym statusie społecznym spoczywającymi na obrzeżach.

DSC00835

Cmentarz Kolumba zawiera ponad 500 ważnych mauzoleów, kaplic i sklepień rodzinnych, zaprojektowanych w różnych stylach od renesansu, przez neoklasyczny, do Art Deco. Oprócz niezliczonych, wspaniałych przykładów architektury cmentarnej, unikatowe miejsca to:

  • wysoki na 75 stóp pomnik strażaków, którzy zginęli w katastrofalnym pożarze miasta w 1890 roku;
  • mauzolea organizacji handlowych i zawodowych (takich jak Towarzystwo Pracowników Browaru La Tropical);
  • specjalne pomniki dedykowane znanym sportowcom i artystom
  • a także wiele miejsc spoczynku legendarnych mieszkańców jak mauzoleum Cataliny Laso, z którą wiąże się historia romantycznych kochanków

DSC00857

DSC00858

Na cmentarzu znajduje się też kaplica Constante Ribalaigua, przyjaciela Ernesta Hemingway i założyciela Floridity, słynnej knajpy w której stałym bywalcem był Hemingway. Jest on również uznawany za wynalazcę drinka daiquiri. Cmentarz jest także miejsca pochówku licznych poetów, filmowców i muzyków, w tym Ibrahima Ferrera Planasa z oryginalnego zespołu Buena Vista Social Club.

Znajdziemy tu także opuszczone i nie utrzymywane grobowce i kaplice rodzin obecnie żyjących na emigracji.

DSC00862

DSC00867

DSC00844

Jednym z ciekawszych pomników jest grób Luisy V. Antonio, zapalczywej graczki domino, która doznała śmiertelnego w skutkach ataku serca, w trakcie ważnej rozgrywki. Jej miejsce spoczynku ozdabia ogromy kamień domino.

DSC00864

Obok niej znajduje się „Consagracion” („Konsekracja”), grobowiec słynnego kubańskiego artysty Antonio Boada. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie jest pochowany kubański mistrz szachowy Jose Raul Capablanca, to poszukaj białego marmurowego króla szachowego.

DSC00860

DSC00861

Jednym z najliczniej odwiedzanych przez Kubańczyków grobem jest święty pomnik „Amelii i jej dziecka” La Milagrosa. Amelia zmarła w 1901 roku w trakcie porodu i pogrzebano ją razem z dzieckiem. Dziecko pochowany w nogach ale po dwóch latach przy przenoszeniu grobu znaleziono je w jej ramionach. Potraktowano to jako cud, a La Milagrosa stała się głównym tematem ogromnego religijnego kultu na Kubie, gdzie tysiące ludzi przyjeżdża każdego roku z prezentami, mając nadzieję na spełnienie marzeń lub rozwiązywanie swoich problemów. Zgodnie z tradycją, pielgrzymi stukają żelaznym pierścieniem na sklepienie i odchodzą cofając się, gdy wychodzą.

DSC00846
La Milagrosa – miejsce kultu

Na cmentarzu można znaleźć również akcent polski. Jest nim grób Polaka walczącego o niepodległość Kuby znanego miejscowym jako Carlos Roloff. Jego oryginalne imię to Karol Rudolf Miałowski. W 1862 wyemigrował on za chlebem do Ameryki, gdzie w trakcie wojny secesyjnej walczył po stronie południa zdobywając rangę oficerską. Po wojnie rozpoczął pracę przedstawiciela handlowego w firmie jednego z jego kompanów, która prowadziła handel z Kubą. Aktywnie zdobywał tam kontakty i zaczął angażować się w kubańskich organizacjach niepodległościowych. Od 1868 roku brał udział w walkach o wolną Kubę a później przez wiele lat w różnej formie był zaangażowany w uzyskanie niepodległości tego kraju. W 1902 roku przyznano mu obywatelstwo kubańskie. Zmarł nagle w 1907 roku. Na Kubie znany jest z przydomkami Nieposkromiony albo Kubański Polak, jest patronem kubańskiego urzędu podatkowego (od 1901 do 1906 był ministrem skarbu), jego imię nosi też kubańska Wyższa Szkoła Oficerska.

DSC00863
Carlos Roloff czyli Karol Rudolf Miałowski zajmuje ważne miejsce w historii Kuby.

Z innych ciekawostek pierwszym człowiekiem, który został pochowany na tym cmentarzu był sam jego architekt, który zmarł przed zakończeniem projektu. Obecnie cmentarz ma ponad 800 000 grobów z milionem pogrzebanych zwłok. Oznacza to, że miejsce na cmentarz jest cenne, więc po upływie trzech lat szczątki z grobów usuwa się i umieszcza w magazynie, aby mieć miejsce na nowy pochówek.

DSC00849

DSC00856

Hotel Nacional (Nacional de Cuba)

Luksusowy, historyczny hotel położony w samym środku dzielnicy Vedado, tuż przy Maleconie stoi na wzgórzu, zaledwie kilka metrów od brzegu morza i oferuje wspaniały widok na port, falochron oraz miasto.

DSC00909

DSC00916

Hotel znany jest ze względu na swoją wyrafinowaną elegancję i dawną świetności, która od 1930 roku przyciąga mnóstwo osobistości ze świata sztuki, nauki i polityki: takich jak brytyjski premier Winston Churchill, artystów Frank Sinatra, Ava Gardner, Johnny Weissmuller, Maria Félix, Jorge Negrete czy naukowców Alexander Fleming.

DSC00884

DSC00888

DSC00892
Kogo w tym hotelu nie było…

W grudniu 1946 roku hotel gościł konferencję, która w rzeczywistości była spotkaniem na szczycie organizacji mafijnych. Prowadzone było przez Lucky Luciano i Meyera Lansky’ego z udziałem wielu ówczesnych szych świata przestępczego. Przykrywką był występ Franka Sinatra. Jednak prawdziwym jej powodem, było omówienie działalności mafii. Główne tematy, które tam omawiano obejmowały: handel heroiną, kubański hazard, i co zrobić z zaangażowaniem jednego z mafiosów w projekt Hotelu Flamingo w Las Vegas. Konferencja trwała trochę ponad tydzień. Francis Ford Coppola upamiętnił ją w II części Ojca chrzestnego.

DSC00887
Frank Sinatra grał w Hotelu Nacional dla słynnych mafiosów.

DSC00885

Kolejna ciekawostka związana jest z czarnoskórym piosenkarzem i pianistą jazzowym. W 1956 roku Nat King Cole, miał zakontraktowany występ na Kubie i chciał się zatrzymać w Hotel Nacional de Cuba. Nie było to jednak możliwe ze względu na jego kolor skóry. Z podobnego powodu odmówiono wcześniej wielu innym artystom. Cole mimo tego wystąpił w klubie Tropicana, a jego występ było ogromnym sukcesem. W następnym roku wrócił on na Kubę na kolejny koncert, w trakcie którego śpiewał wiele piosenek w języku hiszpańskim. Dzisiaj w hotelu można znaleźć hołd dla niego w formie popiersia i szafy grającej.

DSC00890

Działa znajdujące się w ogrodzie hotelu wymierzone w Amerykanów.

DSC00911
Podpis brzmi: W nocy z 13 czerwca 1898 r. Działo Kruppa 280 mm wystrzeliło dwa razy w USS Montgomery, który było częścią amerykańskiej armady podczas blokady Hawany podczas wojny hiszpańo-kubańsko-amerykańskiej.

DSC00915

DSC00932
Eleganckie wnętrza z przeszłości.

Stara Hawana (Habana Vieja)

Stara Hawana została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1982 roku, jest historycznym centrum miasta Hawany, utworzona z portu i oficjalnego centrum, Plaza de Armas. Na obszarze tym znajdziemy wiele rodzajów zabytków, twierdzę, kościoły, pałace, etc. Stara Hawana pełna jest autentycznych klejnotów architektonicznych z różnych okresów i oferuje jedną z najbardziej kompletnych kolekcji miejskich budynków w Ameryce. W tej części miasta można znaleźć ponad tysiąc budynków o znaczeniu historycznym w wielu stylach architektonicznych począwszy od baroku po Art Deco.

DSC01163

DSC01173

DSC01174

DSC01179

W przeciwieństwie do typowych miast kolonialnych Hawana posiada nie jeden, ale cztery główne place: Plaza de Armas, który był ośrodkiem wojskowym i obronnym, posiadający twierdzę i duży dziedziniec wykorzystywany do parad wojskowych; Plaza de La Catedral Square z katedrą jako centrum religijnym; Plaza Vieja, który stanowił centrum handlowe z targiem żywności; oraz Plaza de San Francisco de Asis, który był głównym punktem eksportu i importu ze względu na niedaleki port, gdzie cumowały hiszpańskie statki.

DSC01225
Plaza de La Catedral Square – określane jako muzeum baroku w Hawanie, jako że wszystkie budynki znajdujące się wokół niego pochodzą z XVIII wieku.
DSC01237
W katedrze do 1898 roku przechowywano szczątku Krzysztofa Kolumba, później zostały one przeniesione do Sevilli.
DSC01239
Fasada katedry zaprojektowana przez włoskiego architekta Francesco Borrominiego. Jest przykładem stylu jezuickiego. Kościół od swojego powstania przeszedł kilka przebudów aż uzyskał status katedry w 1788 roku.
DSC01067
Dzisiaj w pobliżu Plaza Vieja można spotkać kobiety ubrane w tradycyjne kubańskie stroje. Prowadzą one działalność gospodarcza zarabiając poprzez pobieranie opłat za pozowanie do zdjęć (maja specjalne etykiety i odprowadzają podatki).

Plaza de San Francisco de Asis (Plac św. Franciszka z Asyżu)

Plaza de San Francisco de Asis posiada widok na port w Hawanie gdzie w XVI wieku cumowały hiszpańskie galeony po drodze z Indii do Hiszpanii. W pierwszych dziesięcioleciach XV wieku znajdował się tam targ, a w 1608 zbudowano tam kościół. Następnie rynek został przeniesiony na Plaza Vieja, po reklamacji mnichów skarżących się na hałas przeszkadzający w obrządkach liturgicznych.

DSC01039

DSC01050
Kościół św. Franciszka

Plaza de San Francisco de Asis został całkowicie odrestaurowany w późnych latach 90. XX wieku. Przy tym kolonialnym placu znajduje się kilka najbardziej interesujących miejsc w Starej Hawanie. Jest to m.in kościół i klasztor św Franciszka z Asyżu, w którym obecnie mieści się muzeum sztuki religijnej; Fontanna Lwów, jedna z najpiękniejszych w Hawanie, wykonana z białego marmuru przez włoskiego rzeźbiarza Giuseppe Gaginni w 1836 roku; Terminal Sierra Maestra, skąd odpływają łodzie pełne turystów.

DSC01040
Kościół św. Franciszka oraz fontanna Lwów.

Obok wejścia do kościoła stoi kolejna ciekawa statua, tak zwany El Caballero de Paris (Kawaler z Paryża). Tak naprawdę nazywał się on José María López Lledín i z Paryżem miał niewiele wspólnego. Jest kilka teorii mówiących skąd pochodzi jego przydomek. Wiadomo, że umysłowo chory Caballero kręcił się całymi dniami po ulicach Hawany w latach 50 XX wieku, gdzie prowadził długie dysputy z mieszkańcami. Po śmierci jego szczątki złożono najpierw na cmentarzu a potem ekshumowano i przeniesiono do bazyliki św. Franciszka. Dzisiaj niektórzy wierzą, że jednoczesne złapanie rzeźby Caballero za brodę i palec przyniesie im szczęście.

DSC01048

Inną bardziej nam bliską postacią, która znajduje się na Placu św. Franciszka jest pomnik Chopina, odsłonięto z okazji 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora w 2010 roku. Rzeźba, prezentuje Chopina w ostatnim etapie swego życia, w którym był już chory, ale wciąż aktywny. Jego twarz została wzorowana na jedynym znanym zdjęciu artysty, które powstało w trzy lata przed jego śmiercią.

Dzieło rzeźbiarza Adama Myjaka jest efektem współpracy Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Instytutu Adama Mickiewicza, a po stronie Kuby Urzędu Historii Miasta i Ministerstwa Kultury.

DSC01192

DSC01053

Hotel Ambos Mundos

Krótką przerwę w zwiedzaniu zrobiliśmy w Hotel Ambos Mundos. W latach 30. XX wieku przebywało w nim wielu pisarzy, aktorów i Amerykanów. Przez siedem lat w pokoju 511 mieszkał Ernest Hemingway. Był to pierwszy dom amerykańskiego pisarza na Kubie. Więcej o Hemingway na Kubie w oddzielnym wpisie, kiedy to odwiedzimy jego prywatną rezydencję poza Hawaną – Finca Vigia.

DSC01186

DSC01103

DSC01091
Słynny pokój 511 gdzie przez lata mieszkał i pracował Hemingway.

Hotel posiada pięć pięter, a z jego tarasu można podziwiać widok na starą Hawanę było to więc dobre miejsce aby usiąść przy szklaneczce Mojito.

DSC01093

DSC01096

DSC01102
Chwila wytchnienia z mojito.

Po krótkiej przerwie przewidziany był czasu wolny na szwendanie się po uliczkach starej Hawany – skrzętnie go wykorzystaliśmy.

DSC01121

DSC01073

DSC01079

DSC01117

DSC01122

Hotel Ambos Mundos znajduje się przy ulicy Obispo, która prowadzi do innego miejsca związanego z Hemingwayem restauracji La Bodeguita del Medio, gdzie jak mówi legenda często wpadał on na mojito (jest to jednak niepotwierdzony mit). Z początku mały sklepik przekształcił się w restaurację. Pewnego dnia stały bywalec dziennikarz Leandro Garcia postanowił podpisać się na ścianie lokalu. Wkrótce wiele innych znanych osobistości poszło w jego ślady, tak dzisiaj całe ściany tego lokalu są upstrzone podpisami w tym wielu znanych osobistości (Pablo Neruda, Agustín Lara, Brigitte Bardot, Ignacio ‘Bola de Nieve’ Villa, Ernest Hemingway, Salvador Allende)

DSC01231

Poniżej znajdziecie kilka kolejnych obrazków przedstawiających klimatyczne ulice starej Hawany.

DSC01054

DSC01124

DSC01130

DSC01131
Floridita kolejna słynna knajpka związana z Hemingwayem.

DSC01132

DSC01143

DSC01146

DSC01148

DSC01149

DSC01161

DSC01198

DSC01203

Galeria sztuki Leo D’Lazaro

Szwendając się po ulicach trafiliśmy przypadkowo w Oko cyklonu (El Ojo del Ciclón) czyli autorskiej galerii kubańskiego artysty Leo D’Lazaro. Ten urodzony w 1965 roku rzeźbiarz, malarz, projektant i fotograf rozpoczął swoją karierę w 1979 roku.

DSC01152

DSC01153

W swojej filozofii artystycznej zwanej archeologią teraźniejszości zakłada, że przyszłość nie istnieje, jest tylko teraźniejszość, która tworzy minutę za minutą. Jak sam twierdzi jest on jednym z niewielu artystów którzy potrzebują do tworzenia jakiejś ludzkiej aktywności wokoło niego. Chwyta on w swoich pracach dzień codzienny zarówno swój, jego znajomych, jak i miasta. Jak sam twierdzi w samotności nie mógłby tworzyć. W galerii oprócz jego własnych prac można znaleźć również prace jego siostry.

DSC01154

DSC01155

DSC01119
A to rzeźba stworzona przez Leo, którą przypadkowo mijaliśmy na ulicach miasta.

Na koniec dnia czekała nas jeszcze jedna, mała niespodzianka przygotowana przez naszego operatora. Powrót do hotelu odbyliśmy bowiem w amerykańskich oldtimerach.

DSC01259

DSC01261
Ostatecznie wycieczkę odbyliśmy takim oto Chevroletem z 1946 roku.

DSC01262

DSC01290
Malecon

DSC01328

DSC01274

W następnym odcinku odwiedzimy punkt obowiązkowy na Kubie czyli Muzeum Rewolucji.

Pełna galeria (168 zdjęć)

P.S. Wszystkie wpisy poświęcone wycieczce na Kubę opatrzone są tagiem Buenos Dias Cuba

5 myśli na temat “Buenos Dias Cuba: Hawana dzień I (La Habana)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s