Biennale Sztuki Wenecja: Gerard Rancinan Revolution

Niedawno przedstawiłem Wam historię oraz znaczenie Biennale Sztuki Współczesnej odbywającej się w Wenecji. Dzisiaj pora na pierwszą wystawę, którą odwiedziliśmy podczas tegorocznej edycji. Pochodzi ona z cyklu “Not only Biennale” i można ją było zobaczyć w znajdującej się tuż przy Muzeum Peggy Guggenheim niewielkiej galerii  Bel-Air Fine Art.

Wystawa zatytułowana była Revolution i prezentowała prace, jak się okazało, słynnego francuskiego fotografa Gerarda Rancinana. Twórcy, który w swoich pracach łączy dwie estetyki fotografię artystyczną i reportaż. Prace Rancinana często oparte są na klasycznej narracji i ikonicznych dziełach ale reinterpretują je ukazując współczesne postacie i przedmioty popkultury.

DSC00147

Rancinan jest przede wszystkim zaangażowanym fotografem, który nie wykorzystuje fotografii jako medium tworzącą sztukę czysto wizualną, ale bardziej jako sposób wyrażania i przekazywania przesłania lub krytyki.

Jego kariera rozpoczęła się jeszcze gdy był nastolatkiem. Po trzech latach spędzonych w gazecie Sud Ouest w Bordeaux jako praktykant w dziale fotograficznym, Gerard Rancinan w wieku 18 lat zostaje najmłodszym fotoreporterem we Francji.

DSC00142Dostrzeżony przez agencję prasową Sygma, rozpoczyna pracę reporterską na całym świecie relacjonując wojny, zamieszki, trzęsienia ziemi, wielkie imprezy sportowe jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie. Jednocześnie, robi portrety ludzi ze świata mody, sportowców i celebrytów, a także artystów.

DSC00140W 1986 roku opuszcza Sygme, aby założył własną agencję, a następnie zaczyna fotografować największych i najbardziej niedostępnych ludzi: Fidel Castro, Jan Paweł II, François Mitterrand, Roy Lichtenstein, Yasser Arafat, Bill Gates … jego zdjęcia pojawiają się na okładkach największych czasopism takich jak „Life Magazine” czy „Sunday Times”.

DSC00136Od tego momentu prace Gerarda Rancinana są rozpoznawalne na całym świecie. Pokazywane są w licznych galeriach i międzynarodowych muzeach oraz w ramach prywatnych kolekcji sztuki współczesnej.

DSC00141Podczas aukcji odbywającej się w 2008 roku jego prace sprzedano za kwoty porównywalne z najlepszymi francuskimi fotografami sztuki współczesnej. W 2012 roku jego znaczenie potwierdza rekordowa wartość za którą sprzedano fotografię „Batman Girls” w Londynie.

DSC00146Dwa lata później, jego zdjęcie „Uczta Barbarzyńców” (The Feast of the Barbarians) sprzedano za 260 000 euro co sprawiło, że staje się on najdroższym, żyjącym francuskim fotografem. Chociaż inspirowane codziennym życiem i rzeczywistością otaczającego świata, jego obrazy to alegorie, poetyckie freski przedstawiające jego często ukryte prawdy.

DSC00137

Jako historyk reinterpretuje obrazy wielkich mistrzów malarstwa, takich jak Caravaggio, Velasquez czy Hieronim Bosch. Jego interpretacje, skażone seksem, narkotykami i rock and rollem w dystopijnym wszechświecie, przedstawiają zachowania i wierzenia charakterystyczne dla współczesnych społeczeństw.

Pierwsze moje skojarzenia po zobaczeniu prac Gerarda to twórczość Davida LaChapelle, który swoją drogą również miał swoją wystawę podczas Biennale, zatytułowaną Lost+Found.

Fotorelacje z innych wystawa fotograficznych na Tomiga Blog to:

Wszystkie relacje z wystaw fotograficznych oznaczone są tagiem wystawa fotografii.

 P.S. Wszystkie wpisy związane z Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji oznaczone są tagiem La Biennale di Venezia

2 myśli na temat “Biennale Sztuki Wenecja: Gerard Rancinan Revolution

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s