Dusseldorf: MedienHafen

Dusseldorfskie MedienHafen jest świetnym przykładem na to jak zaniedbana okolica może zyskać nowe życie i zostać przekształcona w rozwijającą się dzielnicę, która jest obowiązkowym punktem wizyty każdego odwiedzającego to miasto.

DSC05852

Zmiany strukturalne które nastąpiły w latach 70. sprawiły, że 212 hektarowy, nadbrzeżny port nad Renem, będący od zawsze żywym ośrodkiem przemysłu i handlu, przestał być atrakcyjny. Kilka głównych firm opuściło ten teren co sprawiło, że obszar stał się nieco pusty i zaniedbany. Lokalizacja portu w pobliżu centrum miasta dawała jednak możliwość przetransformowania go w atrakcyjną dzielnicę z biurami, restauracjami i hotelami. Dlatego też rada miejska zdecydowała zamknąć część nadbrzeża już w 1976 roku. Suche doki zostały zasypane, a na ich terenie powstała wieża telewizyjna, Rheinturm, budynek parlamentu landu oraz nowa siedziba stacji nadawczej WDR.

DSC01557
„Zatoka Mediów” dzisiaj.
DSC01424
Rheinturm – wieża telewizyjna i najwyższy punkt widokowy w mieście.

Dalsza część rewitalizacji rozpoczęła się w 1989 roku. W jej efekcie powstał tzw. Dusseldorf Architecture Row. Modna dzielnica biurowa z różnorodną mieszanką najemców wzbogacona o restauracje i bary. Przejście od portu handlowego do portu medialnego odzwierciedla też fundamentalne zmiany w gospodarce Dusseldorfu.

DSC01522

DSC01524

DSC01470

Podejście do rewitalizacji było jednak niestandardowe. Zamiast wyburzenia wszystkiego i stworzenia spójnej zabudowy od podstaw. Rada miejska postanowiła każdy z istniejących budynków traktować indywidualnie. Rozparcelowało więc teren między wielu deweloperów i zachęcało do skorzystania z pomocy zdolnych architektów. W efekcie uzyskano przestrzeń, która inspiruję różnorodnością stylów budynków. Magazyny zostały przekształcone w modne, nowoczesne biura, a zabytkowe budynki otrzymały odświeżone szaty stojąc obok zupełnie nowej architektury.

DSC04574

DSC04567
Living Bridge – most łączący dwie strony portu

DSC04586

Wśród wielu architektów którzy tworzyli projekty można znaleźć niemieckie i międzynarodowe sławy jak: William Alsop, David Chipperfield, Jo Coenen, Steven Holl, Fumihiko Maki, Renzo Piano, Claude Vasconi, Harald Deilmann, Döring Dahmen.

DSC04562

DSC04614

DSC04581

Przyjrzyjmy się kilku z najbardziej charakterystycznych budynków, które znajdują się w MedienHafen.

Stadttor

Brama miejska to 80 metrowy budynek skonstruowany ze stali i szkła. Zbudowany w latach 1995-98 według projektu Karla Heinz Petzinka pochłoneła 30 tys. metrów kwadratowych szkła. W 1998 roku podczas MIPIM (Marche International des professionnels de I’Immobilier) w Cannes budynek został uznany za najlepszy obiekt 1998 roku.

DSC01438
Budynek nie tylko wygląda jak brama ale stanowi przejście między dzielnicą MedienHafen, a kwartałem gdzie umiejscowione są budynki rządowe landu.

DSC01453

DSC01458
Widok z wewnątrz przez szklaną fasadę.

Neuer Zollhof

To kompleks trzech budynków zaprojektowanych przez słynnego architekta Franka O. Gehry’ego o łącznej powierzchni 29 tys metrów kwadratowych. Ich charakterystyczne zakrzywione fasady przypominają inne projekty tego twórcy jak Tańczący Dom w Pradze czy Muzeum Guggenheima w Bilbao.

DSC01476
Trzy budynki tworzące kompleks Neuer Zollhof

DSC01481

DSC04545

Każdy z budynków tworzący cały kompleks znacznie różni się od siebie a jednocześnie wspólnie tworzą harmoniczny koncept. Neuer Zollhof 1 ma ceglaną fasadę; Neuer Zollhof 2 to lśniące lustra; A Neuer Zollhof 3 jest białą, płonącą konstrukcją. Motywem łączącym każdy z z tych budynków jest charakterystyczny zakrzywiony wzór, a ich uzupełniające położenie względem siebie tworzy z nich zespół architektoniczny.

DSC01502

DSC01504
Ceglany Neuer Zollhof 1
DSC04541
Lustrzany Neuer Zollhof 2
DSC04540
Płomienisty Neuer Zollhof 3

DSC04553

Colorium

Kolejny oryginalny twór który trudno ominąć to 62-metrowy, wielobarwny budynek biurowy wyglądający jakby stworzony był z kolorowych klocków. Zaprojektowany został przez Williama Alsopa. 18 kondygnacji tego budynku wyróżnia się kolorowymi szklanymi szybami, tworząc eklektyczny efekt. Na dachu znajduje się taras widokowy.

DSC01535

DSC01542

Alte Malzerei

Dawny budynek browaru.

DSC01543
Odnowiony według projektu Boba Gansforta w 2002.

Roggendorf-Haus (Flossi-Haus)

Dawny magazyn wybudowany i wykorzystywany przez firmę Josefa Roggendorfa z intrygującą fasadą Flossis autorstwa artystki Rosalie. Budynek jest w posiadaniu miasta Dusseldorf a na jego trzecim i czwartym piętrze znajduje się miejskie centrum start-up’owe (STARTPLAZ Dusseldorf).

DSC01550
Fasada budynku od frontu udekorowana jest 24 figurami Flossi. Pięć innych wspina się na dach sąsiedniego budynku (po lewej stronie). Każda rzeźba jest wyjątkowa, mają one do 4,2 m wysokości i 2,5 szerokości.
DSC04594
Oryginalnie Flossi pojawiły się na fasadzie NRW-Forum w 1998 roku z okazji otwarcia Niemieckiego Muzeum Tworzyw Sztucznych oraz wystawie „Sztuka i Tworzywa Sztuczne”. W 2002 zostały on przekazane miastu i przeniesione do aktualnej lokalizacji.

Rhineturm (Rhine Tower)

Najwyższy 240,5 metrowy budynek w mieście to wieża telekomunikacyjna a jednocześnie największy zegar dziesiętny na świecie, zaprojektowany przez architekta Horsta Baumanna. Więcej o tej konstrukcji, a także dzienne i nocne widoki, które można z niej podziwiać pojawią się w oddzielnym wpisie.

DSC04615

The Living Bridge

Most dla pieszych łączący obie strony portu w Düsseldorfie. Wykorzystywany jest podczas przerw przez okolicznych pracowników jako miejsce relaksu. Znajduje się tam również restauracja.

DSC04564
Living Bridge po lewej budynek restauracji.

Kai Center

Budynek zaprojektowany przez Claude Vasconi wygląda jak statek wpływający do portu.

DSC04560

Haus vor dem Wind (House in Front of the Wind)

Jego ogromna, zakrzywiona szklana fasada wygląda jak żagiel napełniony wiatrem, sprawiając wrażenie, że budynek ma wypłynąć do portu. Szczęśliwy użytkownicy tego eleganckiego, nowoczesnego biurowca posiadają świetnie oświetlone, przestronne wnętrza o równie eleganckim wystroju, a także taras na dachu z fantastycznymi widokami na wodę.

DSC04579

Inne obiekty

DSC04589

DSC01548

DSC04576
Dźwig portowy to pozostałości po dawnym porcie.

Aktualnie w okolicy MedienHafen znajduje się ok 800 firm w których pracuje blisko 9000 ludzi. Specyficzne połączenie nowoczesnej architektura i unikalnej atmosfery sprawiło, że teren ten jest atrakcyjny dla firm z sektora mediów, informacji, komunikacji i reklamy. Prestiżowy charakter tej dzielnicy sprawia, że można tutaj znaleźć również firmy zajmujące się modą, pracownie architektoniczne i korporacje prawnicze. Nie zabrakło tu również kilku ekskluzywnych hoteli.

DSC01549
Wieża telewizyjna odbijająca się w elewacji hotelu Hyatt
DSC01534
W Colorium również znajduje się hotel (INNSIDE)
DSC04607
Jedna z wież hotelu Hyatt.

DSC04611

DSC05856

Myślę, że nie muszę Was specjalnie zachęcać do odwiedzenia tego miejsca, bo będąc w Dusseldorfie i tak pewnie tam traficie spacerując wzdłuż reńskiej promenady.

Pełna galeria (133 zdjęcia)

P.S Wszystkie wpisy poświęcone stolicy Nadrenii oznaczone są tagiem Dusseldorf

2 myśli na temat “Dusseldorf: MedienHafen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s