Film: Citizenfour

citiznefour.jpg

Ostatnio pisałam Wam o Snowdenie filmie Olivera Stone’a, który opowiada historię wycieku danych z amerykańskiej agencji NSA, która spowodowała ogromny skandal międzynarodowy oraz uświadomiła nam skalę inwigilacji, przeprowadzanej przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z obietnicą dzisiaj o jego dokumentalnym pierwowzorze czyli materiale nakręconym przez dziennikarzy śledczych, którzy przyczynili się do ujawnienia tych dokumentów opinii publicznej.

Od razu zaznaczę, że film nakręcony przez dziennikarkę Laurę Poitras pod względem formalnym jest sporym rozczarowaniem. Słysząc o tym ile nagród otrzymał (w tym Oskara) można się nastawić na trzymający w napięciu, zrealizowany według najlepszych, XXI wiecznych wzorców dokument. Nic bardziej mylnego. Citizenfour został bowiem nakręcony jak klasyczny wywiad żywcem wyjęty z lat 70-tych XX wieku. Pod względem formalnym jest on bardzo ubogi. Jego odbiór jest trudny, realizacja mało porywająca, a całość dosyć chaotyczna. Dość powiedzieć, że gdybym wcześniej nie obejrzał fabularyzowanej wersji historii Snowdena, w reżyserii Stone’a, to prawdopodobnie pogubił bym się w narracji. Tak więc, jedynym powodem dla którego film ten został obsypany licznymi nagrodami jest jego tematyka (co oczywiście w przypadku filmów dokumentalny ma swoje uzasadnienie).

Większość filmu stanowią nagrania rozmów z Edwardem Snowdenem przeprowadzone w hongkoński hotelu podczas ujawniania materiałów. Hotelowe rozmowy od czasu do czasu są przerywane mało dynamicznymi przebitkami.

Podobnie jak w fabularnym wersji opowieści chyba najciekawszym elementem filmu jest przedstawienie sylwetki jej głównego bohatera. Snowden ukrywający się pod tytułowym pseudonimem to na pewno człowiek intrygujący i inteligentny, który bardzo rzeczowo i logicznie uzasadnia swoje motywacje.

Muszę przyznać, że mam trochę żal do twórców tej produkcji, o to że nie przyłożyli się bardziej do jego strony formalnej, która sprawiłaby, że film byłby przystępniejszy dla masowego widza. Dlatego jeżeli chcecie go obejrzeć to sugeruję zrobić to w tandemie z fabułą Stone’a (i zacząć raczej od fabuły). Choć obie produkcje nie są szczególnie wybitne, to jako całość dobrze się uzupełniają. No i przede wszystkim opowiadają o bardzo istotnej kwestii w XXI wieku, której nie można ignorować.

P.S Recenzję  fabularnej wersji tej historii czyli filmu Snowden w reżyserii Olivera Stone’a przeczytacie tutaj.

Moja subiektywna ocena: 6-/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

Jedna myśl na temat “Film: Citizenfour

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s