Film: Uciekaj! (Get Out)

Kiedy młoda dziewczyna po raz pierwszy postanawia zaprosić swojego chłopaka do rodziców najczęściej możemy spodziewać się filmu w konwencji komedii romantycznej… Uciekaj! jednak już swoim tytułem sugeruje, że tym razem seans może nam sprawić kilka niespodzianek. I sprawia.

Mieszkająca na co dzień w Nowy Jorku para Rose i Chris wybierają się do rodziców dziewczyny z wizytą. Sytuacja choć nieco stresogenna, szczególnie dla chłopaka, staje się jeszcze bardziej niekomfortowa, gdy dowiaduje się, że jego dziewczyna nie wspomniała o tym, że jej wybraniec jest czarnoskóry. Biorąc pod uwagę, że rodzice są biali jak śnieg i mieszkają w hacjendzie w południowej części Stanów, kurtuazyjna wizyta wcale nie musi skończyć się sielankowo.

Rose wydaje się nie widzieć w tym problemu, gdyż jej wykształceni i liberalni rodzice (oboje lekarze: matka psychiatra, a ojciec neurochirurg) nie mają problemu z kolorem skóry, a ojciec uważa Obamę za najlepszego prezydenta w historii Ameryki. Po dotarciu na miejsce na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Rodzice bez skrępowania przyjmują przyszłego członka rodziny. Z biegiem czasu sytuacja jednak nabiera dziwnych podtekstów, które wychodzą przy różnych rozmowach.

Pikanterii dodaje fakt, że u białych państwa służy dwójka czarnych pomocników domowych (służąca i ogrodnik), którzy zachowują się bardzo nienaturalnie. Niespodziewanie okazuje się również, że następnego dnia ma mieć miejsce specyficzny zjazd znajomych państwa domu w którym nasz bohater zostaje przedstawiony całej gamie białej, podstarzałej i bogatej śmietanki towarzyskiej, wzbudzając ogólne zainteresowanie… Liczba dziwnych zdarzeń i sytuacji potęguje się, a drobne szczegóły zaczynają sugerować, że dookoła dzieje się coś niedobrego, a Chris zaczyna czuć się jak w potrzasku… do czego to wszystko doprowadzi… czy to już czas uciekać?

Film zgrabnie łączy konwencję lekką i przyjemną z duża liczbą komediowych dialogów i sytuacji oraz thrillerem (choć w opisie gatunkowym znajduje się słowo „horror”, to Ci, którzy się na niego nastawią mogą się nieco rozczarować). Ten miks gatunkowy okazuje się oryginalną satyrą na społeczeństwo amerykańskie w szczególności piętnującą poprawność polityczną i nowy rodzaj rasizmu, który jednocześnie jest formą podziwu dla Afroamerykanów (piętno czarnoskórego reżysera tutaj czuć na odległość ;)).

Film charakteryzuje dobre aktorstwo (Daniel Kaluuya w roli Chrisa i Allison Williams w roli jego dziewczyny) i reżyseria debiutanta Jordana Peele. Oryginalny, zabawny a jednocześnie poruszający istotny temat społeczny w zupełnie niecodzienny sposób. Polecam.

P.S. Jedna uwaga, produkcji nie należy traktować gatunkowo (wybieram się na horror/thriller), bo tutaj może nie spełnić on oczekiwań – najtrafniejszym gatunkiem byłoby po prostu satyra.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

3 myśli na temat “Film: Uciekaj! (Get Out)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s