Spotkanie z Jackiem Boneckim i Fujifilm X-H1 (Wrocław)

Jako zadowolony użytkownik bezlusterkowców Sony do tej pory nie miałem styczności z aparatami Fujifilm. Jednak bardzo pozytywne opinie o tym sprzęcie intrygowały mnie od dawna. W końcu nadarzyła się okazja aby zapoznać się bliżej z produktami tej firmy i wypróbować je w praktyce.

5 kwietnia we wrocławskim studio MOST odbyło się spotkanie z Jackiem Boneckim, fotograficznym ambasadorem firmy Fujifilm, w trakcie którego oprócz posłuchania samego fotografa można było zapoznać się z najnowszymi aparatami tej marki, a konkretnie modelami X-H1 oraz GFX 50S. Spotkanie było darmowe i nie wymagało wcześniejszych zapisów, i choć odbywało się ono w środku tygodnia, godzina umożliwiała zajrzenie tam po pracy. Skorzystałem więc z tej okazji a pokłosiem tego jest krótka (foto)relacja z tego wydarzenia.

DSCF4508

Cała impreza podzielona została na dwie części. Pierwsza to prelekcja, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z prezentacją dotyczącą najnowszego bezlusterkowca w formacie APS-C firmy Fujifilm czyli modelem X-H1. W jej trakcie skupiono się na najważniejszych zmianach, które pojawiły się w tym modelu (jak dodatkowe wzmocnienia korpusu, stabilizacja matrycy, poprawiony autofokus oraz rozbudowany tryb wideo).

Po prezentacji na scenę wszedł gość honorowy czyli Jacek Bonecki. Fotograf, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz, który specjalizuje się w fotografii podróżniczej, dokumentalnej i motoryzacyjnej. W trakcie swojej części przedstawiał on zdjęcia wykonane przedprodukcyjnym egzemplarzem aparatu Fujifilm X-H1, które wykonał w trakcie swoich ostatnich podróży. Były to m.in rajd Africa Eco Race 2018 (dawniej znany jako Paryż-Dakar) oraz wyprawy do Nepalu i Indii.

DSC01656
Jacek Bonecki (po prawej)

Prezentacji zdjęć pana Jacka towarzyszyły krótkie komentarze dotyczącą tego, jakim sprzętem oraz w jaki sposób dane zdjęcie zostało wykonane oraz dlaczego aparat Fujifilm nadawał się do tego zadania lepiej niż konstrukcje innych firm. Fotograf podkreślał w szczególności jego niewielkie rozmiary i wagę, pyłoszczelność (szczególnie istotną w warunkach pustynnych) oraz wzmocniony korpus. Oczywiście nie zabrakło też punktowania najważniejszych cech typowo fotograficznych jak niemal legendarna już kolorystyka „prosto z aparatu” – plików JPEG, nowy tryb symulujący film “Eterna”, stabilizacja obrazu, dotykowy ekran, szybki autofokus czy bogactwo pokręteł i przycisków. Nie zabrakło też krótkiego filmu stworzonego w całości przy pomocy tego aparatu z wyprawy do Afryki.

Po raz pierwszy miałem okazję spotkać się z panem Jackiem i wywarł on bardzo pozytywne wrażenia. Szczególnie interesujące były informacje o sposobie jego pracy np. tym, że wykonuje on zdjęcia w JPEG-ach (warto jednak wspomnieć, że w przypadku modeli przedprodukcyjnych żaden z programów graficznych nie byłby w stanie wywołać RAWa), nie używa statywu oraz fakt, że pan Jacek praktycznie nie obrabia swoich zdjęć (nie posiada on ani Photoshopa, ani Lightrooma, a zdjęcia kadruje podczas ich robienia).  W skrócie ma podobne podejście do fotografowania jak ja 😉 (choć oczywiście efekty jego pracy są zdecydowanie bardziej spektakularne.)

DSC01785
Jacek Bonecki przy pracy (akurat to zdjęcie zostało zrobione aparatem Sony)

Po części prezentacyjnej przyszedł czas na część praktyczną czyli możliwość wzięcia do ręki aparatów wraz z wybranymi obiektywami i wykonanie krótkiej sesji z trzema modelkami, które były dostępne podczas całego wydarzenia. Jako, że uczestników spotkania było, na oko, około 30-40 osób, a aparatów tylko 5 chwilę trwało zanim wybrany sprzęt trafił w moje ręce (nie nudziłem się jednak w tym czasie ale o tym na końcu tego wpisu).

DSCF4556
Modelka: Anna Krasnoperova

DSCF4525

Wrażenia… przyznam, że na początku czułem się mocno zagubiony. Ilość pokręteł i opcji dostępnych na korpusie w aparatach Fujifilm znacznie przewyższa “minimalistyczne” podejście do tego elementu w bezlusterkowcach Sony. Przez co nawet pobieżne zapoznanie się z aparatem Fujifilm X-H1 to zajęcie na kilka wieczorów. Niestety nie miałem aż tyle czasu, tak więc, gdy tylko udało mi się zrobić ostre zdjęcie zabrałem się do szybkiego fotografowania.

DSCF4647
Modelka: Sara Woś

DSCF4625

Niestety jak się okazało mój brak obeznania nieco się zemścił, bo po przyjściu do domu i przejrzeniu fotografii okazało się, że część z nich została wykonana na niskich czasach, przez co okazały się one poruszone (wygląda, jakby któryś z wcześniejszych użytkowników ograniczył gdzieś w opcjach maksymalną wartość ISO – przez co przy zmianach wartości przesłony czas otwarcia migawki spadał do zbyt niskich wartości – czego nie zauważyłem w trakcie błyskawicznej sesji).

DSCF4540
Modelka: Natalia Kwiatkowska
DSCF4702
Stylistka: Marcelina Glasse

Nie będę forsował konkretnych opinii na temat tego aparatu, po prostu zbyt krótko miałem ten sprzęt w rękach aby przyzwyczaić się do niego i ogarnąć podstawy jego obsługi. A proces opanowania sprzętu jest bardziej skomplikowany niż w przypadku Sony (dodatkowo przyzwyczajenia robią swoje – bezlusterkowców Sony używam już od 6 lat).

DSCF4595

Nie przedłużając, czas na małą galerię kilku zdjęć wykonanych aparatem Fujifilm X-H1 wraz z bardzo ciekawym obiektywem Fujinon XF 56mm f1.2 R.

DSCF4685

DSCF4516

DSCF4520

DSCF4533

DSCF4522

DSCF4549

DSCF4553

DSCF4555

DSCF4557

DSCF4570

DSCF4571

DSCF4573

DSCF4586

DSCF4592

DSCF4604

DSCF4606

DSCF4633

DSCF4609

DSCF4641

DSCF4646

DSCF4717

DSCF4662

DSCF4692

DSCF4689

DSCF4693

DSCF4709

DSCF4674

DSCF4728

Na pewno sprzęt Fuji spodoba się zaawansowanym fotografom, dzięki dużej liczbie elementów sterujących na korpusie wszystkie najważniejsze ustawienia są pod ręką (choć w tym modelu zniknęło podobno kółko odpowiedzialne za zmianę ekspozycji), aparat jest wygodny w użyciu, a AF całkiem sprawny (choć sam spust migawki wymaga przyzwyczajenia).

DSCF4723

Wspominałem powyżej, że mimo dosyć długiego oczekiwania na sprzęt nie nudziłem się w tym czasie. Spodziewając się sporego zainteresowania spotkaniem oraz ograniczoną ilością aparatów, podobnie jak w przypadku warsztatów Olympusa, postanowiłem wziąć swój własny sprzęt czyli Sony A6000 tym razem z moim najnowszym nabytkiem, obiektywem Zeiss Batis 135. Zdjęcia z tego zestawu możecie obejrzeć tutaj.

Credits

  • Modelki: Anna Krasnoperova, Natalia Kwiatkowska, Sara Woś
  • Stylistka: Marcelina Glasse

Pełna galeria (91 zdjęć)

4 myśli na temat “Spotkanie z Jackiem Boneckim i Fujifilm X-H1 (Wrocław)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s