Film: ELIÁN

To film dokumentalny opowiadający historię kilkuletniego Eliana, którą żyła cała Ameryka i Kuba na przełomie XX i XXI wieku. W 1999 roku grupa imigrantów z Kuby postanowiła uciec na prowizorycznej tratwie do USA. Wśród tej ekipy była matka z synkiem… U wybrzeży Florydy rybacy znaleźli tratwę na której dryfowało samotne dziecko… nikt inny nie przeżył tej wyprawy. Ta dramatyczna historia jest tylko wstępem do tego co działo się później. Otóż tytułowym Elianem zaopiekowała się dalsza rodzina mieszkająca od lat w Stanach, historia szybko przedostała się też do mediów, a losami chłopca zaczęło interesować się pół Ameryki i wielu polityków.

Szybko jednak wieść o cudownie ocalonym chłopiec dotarła również na Kuba, a tam też do jego ojca, który zażądał zwrotu swojego syna. Sytuacja zaczęła być coraz bardziej delikatna i skomplikowana. Dramat godny greckich klasyków stawia z jednej strony rodzinę w USA i wolę matki, która uciekając z Kuby pragnęła “lepszego życia” dla jej syna, w konfrontacji z drugim rodzicem, który wciąż ma prawo opiekować się swoim dzieckiem.

Całą sytuację postanowił wykorzystać też Fidel Castro pragnąc zwrotu od rządu amerykańskiego nie tylko jego obywatela ale też połączenia rozdzielonej rodziny (ojca i syna). Losy kilkuletniego Eliana przestał być więc tylko rodzinnym konfliktem ale zaczął być narzędziem politycznym, a cała historia spolaryzowała mieszkańców obydwu krajów oraz lokalne społeczności.

Autorzy filmu bardzo interesująco i na wielu poziomach podchodzą do przedstawienia całej historii. Pokazują ją bardzo delikatnie i z wielu punktów widzenia naświetlając jej różne aspekty. Korzystają przy tym z bogatych materiałów archiwalnych pochodzących z dwóch stron konfliktu (amerykańskiej i kubańskiej).

W trakcie filmy przytaczane są też wypowiedzi wielu z jej bohaterów. Począwszy od rybaków którzy znaleźli dryfującego chłopca, przez rodzinę imigrantów mieszkających w USA, po prawników, dziennikarzy, polityków i pracowników instytucji rządowych, które były zaangażowane w całą sprawy i musiały podjąć ostateczną decyzje o pozostaniu lub deportacji chłopca. W końcu mamy też dalszą historię Eliana oraz jego wypowiedzi, gdy jest już dorosłym człowiekiem…

Świetna historia, ciekawie i wielowymiarowo przedstawiona w niezmiernie interesującym filmie. Gorąco polecam!

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

 

2 myśli na temat “Film: ELIÁN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s