Film: Lato (Leto)

Lato to czarny biały film muzyczny (a można się nawet pokusić o stwierdzenie, że musical) opowiadający o radzieckiej scenie rockowej w latach 80-tych XX wieku. Akcja dzieje się w Leningradzie. Jednym z bohaterów jest Mike gwiazda lokalnej sceny rockowej, frontman zespołu Zoopark. Należy on do „klubu rockowego” dzięki czemu może legalnie wykonywać koncerty, które jednak znacznie odbiegają klimatem od tego co kojarzy się nam z frazą „koncert rockowy”. Sama atmosfera takiego występu przypomina bardziej filharmonie gdzie to widzowie grzecznie siedzą na krzesełkach i klaszczą po wykonaniu utworu. Próby zbyt żywiołowego reagowania szybko kończy się interwencją nadzorujących wszystko urzędników partyjnych i wyprowadzeniem z sali.

Oczywiście oprócz “oficjalnych” koncertów trwa życie artystycznej bohemy radzieckiej “po godzinach”. W trakcie jednego takiego spotkania na plaży, do imprezujących przyjaciół dołącza młody zespół, którego wokalistą i tekściarzem jest Viktor. W porównaniu do gwiazdorskiego Mike muzyka i teksty Viktora są bardziej offowe. Już po pierwszym wysłuchaniu kompozycji Viktora Mike dostrzega w nim ogromny talent i postanawia pomóc mu dostać się do klubu rockowego aby jego nietuzinkową postać i muzykę mogła dotrzeć do szerszej publiczność.

Postać Viktora zaintrygowała nie tylko rozpoznawalnego muzyka ale również jego żonę – Nataszę. Na drugim planie tworzy nam się interesujący trójkąt między tymi postaciami. Relacja mentor-uczeń, przekształca się we wzajemną fascynację między muzykami. Z drugiej strony śledzimy wątek kochającej żonę, która ulega zauroczeniu postacią przyjaciela męża.

Ponieważ jest to film również o muzyce jest ona jego integralną i istotną częścią. Co więcej oprócz uzupełnienia fabuły, gdzie mamy możliwość zapoznania się z oryginalnymi kompozycjami radzieckich rockmanów znajdziemy tam też wstawki bardziej surrealistyczne, gdzie poznajemy zachodnie inspiracje muzyków zza żelaznej. W brawurowych sekwencjach dziejących się m.in w różnych środkach transportu usłyszymy wiele kultowych przebojów z repertuaru takich klasyków jak Talking Heads, Velvet Underground, Blondie, T.Rex, czy Iggy Popa.

Choć film powstał na bazie wspomnień Nataszy Naumenko (żony Mike’a) i jest filmem biograficznym w trakcie seansu trudno to odczuć. Całość ogląda się jak interesującą, osobistą historię o konkretnych ludzi osadzonych w takiej a nie innej rzeczywistości. Właściwie miał to być film o historii powstania zespołu Viktora KINO jednak główna narracyjna skupia się na Mike’u… w którego życiu pojawia się Viktor.

Warto wspomnieć też o aktorach. W postać frontmana grupy Zoopark – Mike’a – wciela się rosyjski rockman, wokalista zespołu Zwieri Roman Bilyk i nigdy bym nie powiedział, że jest to jego debiut aktorski. Wzrok przyciąga też Natasza (Irina Starshenbaum). A tajemniczego Viktora koreański aktor wychowany w Niemczech Teo Yoo.

Jeden z moich znajomych po sensie powiedział, że nic odkrywczego w tym filmie nie ma bo co można nowego powiedzieć o historii rock and rolla. Być może ale film ocieka fantastycznym klimatem budowany przez świetną muzykę i interesujących, nieco tajemniczych bohaterów, a wszystko to podane w nostalgicznych czarno-białych kadrach z nutką szaleństwa, komedii i surrealizmu. Ten film po prostu świetnie się ogląda, słucha i chłonie.

Zachęcam do wypadu do kina.

Moja subiektywna ocena: 8/10 (jak interpretować moje oceny dowiesz się tutaj.)

Więcej o filmie na: Filmwebie, IMDB

P.S. Recenzja została napisana z perspektywy osoby nie przepadającej za muzyką rockową, nie mającej pojęcia o radzieckiej scenie rock and roll-owej i po raz pierwszy stykającej się z twórczością bohaterów filmu 🙂

3 myśli na temat “Film: Lato (Leto)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s