Berlin: URBAN NATION – Museum for Urban Contemporary Art

W trakcie naszego ostatniego, jednodniowego wypadu do Berlina nie tylko odwiedziliśmy wystawę fotograficzną poświęconą Vivan Maier ale udało nam się także dotrzeć do URBAN NATION czyli muzeum dedykowanego miejskiej sztuce współczesnej (musem for urban contemporary art).

Berlin to bardzo aktywne miasto jeżeli chodzi o sztukę uliczną. Byliśmy tam już na wycieczce gdzie oprowadzano nas po najciekawszych berlińskich miejscach z muralami i graffiti, połączonej z warsztatami streetartowymi (Street Art Workshop). Odwiedziliśmy słynną East Side Gallery, a także bardziej tradycyjną galerię sztuki ulicznej Urban Spree Gallery.

URBAN NATION to jednak najciekawsze muzeum poświęcone street artowi jakie do tej pory udało nam się odwiedzić (nie tylko w Berlinie). Zapraszam więc na fotorelację ze zwiedzania tego muzeum oraz kilka słów o całej inicjatywie.

A6E00719
Alice Pasquini włoska artystka o charakterystycznej „kresce” i stworzony przez nią talerz wchodzący w skład kolekcji „100 Plates”

URBAN NATION to projekt, który od 2013 roku przekształca fasady berlińskich budynków w gigantyczne zewnętrzne galerie. Główne hasło tej inicjatywy to Connect. Create. Care. (Łącz. Twórz. Dbaj). Rozwijając je nieco, organizacja ta pomaga łączyć berlińczyków, artystów i ludzi zainteresowanych sztuką.

A6E00470
Budynek muzeum trudno przegapić. Elewacja jest przemalowywana co jakiś czas. Ten projekt pochodzi z 2017 roku.
A6E00490
100 Plates – to kolekcja unikalnych dzieł sztuki, na którą składa się 100 talerzy ozdobionych przez znanych artystów sztuki ulicznej. (Od lewej: Dot Dot Dot, Inkie, Wee Flowers)

Punktem centralnym są artyści, którzy „tworzą” nowe rzeczy, inspirują najbliższe sąsiedztwo, a także prezentują sztukę współczesną nie tylko w muzeach ale i na fasadach w przestrzeni publicznej.

A6E00479
Pochodzący z Cork w Irlandii Fin DAC zdefiniował i dopracował nietypowy styl, który jest sprzeczny z „prawami” sztuki ulicy na wielu poziomach. Przez co jego prace są niemal natychmiast rozpoznawalne.

„Dbanie” przejawia się w dotarciu do ludzi, sąsiadów, aktywując społeczności i łącząc kultury w dzielnicach miejskich. To także możliwości nawiązania kontaktu między uznanymi i wschodzącymi artystami, promocja talentów i dokumentacja dziedzictwa kulturowego. URBAN NATION chce brać odpowiedzialność za miasto i daje mu coś z powrotem: miejską sztukę i entuzjazm dla dzielnic.

A6E00695
Ta płaskorzeźba-graffiti stworzona została przez portugalskiego artystę wizualnego Alexandre Farto, znanego jako Vhils. Najbardziej znany jest on ze swoich nietypowych mediów w sztuce, rzeźbie i niszczy aby odsłonić kolejne warstwy w materiałach.

Fundacja wspiera i łączy artystów kształtujących przestrzenie miejskie na całym świecie, a jednocześnie organizuje warsztaty, imprezy i wystawy lokalnie w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej przy Bülowstrasse w dzielnicy Schöneberg.

A6E00689
Kwon Kyung-Yup

URBAN NATION otworzyło swoje muzeum 16 września 2017 roku. Choć sama przestrzeń wystawiennicza nie jest zbyt duża, to znaleźliśmy tam naprawdę wiele interesujących prac nie tylko lokalnych artystów ale też uznanych marek street artu. Warto dodać, że muzeum nie zamyka się tylko w budynku ale galeria rozszerza się na otaczającą ją okolicę. Duża część ulicy, a konkretnie fasady budynków, narożniki, wejścia do garażu, ściany, kolumny w okolicy traktowane są jak płótna dla lokalnych i międzynarodowych artystów.

A6E00720
100 Plates – Nazca

W trakcie naszej wizyty miała miejsce wystawa UN-DERSTAND THE POWER OF ART AS A SOCIAL ARCHITECT. Poniżej kilka prac prezentowanych w trakcie jej trwania jak również fragmenty ekspozycji stałej.

A6E00715
100 Plates – Sandra Chevrier
A6E00712
100 Plates by Olek (Agata Oleksiak) kolejna rodaczka

A6E00693

A6E00690

A6E00672
NeSpoon to polska artystka, która od 2009 roku, łączy świat street artu, garncarstwa malarstwa, rzeźby i biżuterii. Większość jej prac przedstawia wzory tradycyjnych koronek wykonane z gliny lub namalowane na ścianach. Jej twórczość znaleźć można na całym świecie. Za pomocą skomplikowanych wzorów koronkowych serwetek przekształca opuszczone i surowe obszary w naprawdę intrygujące miejsca.
A6E00668
Tak, jedną z technik malowania graffiti jest malowanie przy pomocy gaśnicy…
A6E00666
Po lewej praca kolektywu London Police. Po prawej jedna z absolutnych gwiazd światowego street artu Shepard Fairey który pojawiał się m.in w słynnym filmie BanksiegoWyjście przed sklep z pamiątkami„.

A6E00658

A6E00650

A6E00649
Co prawda całe wagony do muzeum by się nie zmieściły ale ich makiety i owszem. Kilka przykładów „kreatywnego” podejścia do ozdabiania kolejki miejskiej (prawda, że ciekawiej to wygląda niż reklamy na tramwajach ;).

A6E00647

A6E00643
Ponownie Vhils po raz pierwszy widzieliśmy Vhilsa nie w betonie tylko na ścianie galerii.
A6E00634
Sandra Chevrier – te dwie na pierwszy rzut oka bliźniacze prace różnią się detalami. Ta kanadyjska artystka, która otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie sztuk wizualnych i medialnych na Uniwersytecie w Montrealu, jest ilustratorką, malarzem i artystą ulicznym. Poprzez mieszanie obrazów akwarelowych i kolaży komiksowych tworzy hiper-realistyczne portrety.
A6E00630
Film instruktażowy słynnej berlińskiej grupy 1UP przedstawiający różne techniki i formy sztuki ulicznej. Tutaj malowanie pociągów techniką „backjump”. Podpis pod tym filmem brzmiał. „To wideo zawiera akcje które są nielegalne i ekstremalnie niebezpieczne często ze skutkami śmiertelnymi. UN nie zachęca ani nie wspiera takich akcji ani takiego zachowania. Ostrzegamy że taki styl życia wiąże się z nieustannym ryzykiem zagrożenia życia….”

A6E00622

A6E00620
BHP podczas pracy jest ważne u zawodowców – kolekcja masek i ochraniaczy.
A6E00617
Kolekcja końcówek do sprayów (cap spray) które pozwalają na uzyskanie różnej grubości strumieni farby.
A6E00616
Tym razem dłuta wykorzystywane do litografii również wykorzystywanej przy tworzeniu szablonów (jednej z technik wykorzystywanej w sztuce ulicznej).
A6E00590
Kolejny polski artysta którego prace znaleźliśmy w tym muzeum to Tankpetrol, korzysta on w swoich pracach z wielu różnych często tajemniczych technik (od markerów, szczotek, przez pędzle, do pił). Jego prace sięgają od typografii, przez tradycyjne malarstwo, murale, drewno, po szablony.
A6E00584
Millo – I will build you up while they put you down
A6E00581
Sepe to kolejny Polak, którego prace były prezentowane na wystawie. Projektant graficzny, ilustrator i malarz.
A6E00579
To nie film o ninja tylko fragment instalacji na piętrze galerii.
A6E00573
Word to Mother

A6E00571

A6E00567

A6E00565
Jeff Soto łącząc graffiti z tradycyjnym malarstwem tworzy pomost między popowym surrealizmem a street artem.
A6E00556
Korytarz z ekranami gdzie można oglądać różne filmy związane ze sztuką uliczną, od relacji z prac artystów (tych oficjalnych i mniej legalnych) po instruktarz dotyczący różnych technik i stylów sztuki ulicy.
A6E00549
Te prace to efekt jednego z projektów gdzie rysunki małych dzieci zostały następnie zaadaptowane przez artystów graffiti. Na górze praca 11 letniego Mohammada… na dole wersja hiszpańskiego artysty Deih XLF
A6E00544
Instalacja Bena Frosta. FEAR / WAR / LOVE – Kontrolowane narkotyki Strach / Wojna / Miłość. Strach bierz według zaleceń środków masowego przekazu, polityków, prawników, firm ubezpieczających, grup rówieśniczych oraz swojego farmaceuty. Dzienna dawka zapewnia, że strach którego doświadczasz jest racjonalny i nie jest używany do manipulowani Tobą lub innymi.
A6E00540
Herakut – My Childhood was lonesome and the only friend I had was the monkey on my back. (Duet niemickich artystów graffiti Hera i Akut)
A6E00536
Od lewej słynny Chiński artysta DALeast., którego prace można zobaczyć również na ulicach Łodzi w tak zwanej Galerii Urban Forms
A6E00533
SHOK-1 – pochodzący z Londynu SHOK-1 był jednym z pierwszych Europejczyków, który naśladował amerykańską kulturę uliczną, kiedy zaczął stosować farby w sprayu na początku lat 80-tych. Jego odręczna sztuka, przypominająca zdjęcia rentgenowskie, przyniosły mu wiele uwagi i uczyniły go sławnym, a jego drukowane prace sprzedają się w ciągu kilku minut po wydaniu.
A6E00530
Gołębie i ludzie brzmi jak sarkastyczna odpowiedź na pytanie, z czego zbudowane są przestrzenie miejskie, jest tematem fotorealistycznych portretów Adele Renault.
A6E00529
Miss Van (Vanessa Alice Bensimon) – zapoczątkowała feministyczny ruch street artowy we wczesnych latach 90′.

A6E00527

A6E00525
Stikki Peaches (Cleo’s Reign)

A6E00524

A6E00520
Narzędzia do malowania wykorzystywane przez artystów ulicznych.

A6E00518

A6E00511
Wlepki to także popularny gatunek street artu.
A6E00503
Efektowna instalacja z puszek po sprayu.
A6E00501
A także markerów używanych do tworzenia tagów.
A6E00499
James Bullough tworzy realistyczne portrety z graficzną abstrakcją jako ogromne murale i obrazy studyjne.
A6E00498
Nychos – Dorastający w rodzinie myśliwskiej w austriackiej Styrii, był otoczony przez martwe zwierzęta od czasów jego młodości i dorastania w latach 80. Gdy w wieku około 18 lat zainteresował się graffiti i malarstwem, czerpał z tego inspiracje. Z biegiem czasu opracował charakterystyczny i rozpoznawalny styl, wyróżniający się swoimi rozcięciami i przekrojami ciał ludzkich i zwierzęcych.

A6E00495

A6E00494
DAIN jest jednym z najbardziej wpływowych artystów ulicznych, który ostatnio objawił się w Nowym Jorku. Znany jest z łączenia sitodruku, farby w sprayu, kolażu i akrylu, łącząc wizualny język graffiti ze starymi portretami hollywoodzkich gwiazd glamour.
A6E00493
Swoon – jej twórczość często przedstawia ludzi, którzy wydają się być wyrwani z codzienności i są zainspirowani historycznymi i ludowymi źródłami sztuki, jej styl sięga od niemieckich ekspresjonistycznych po indonezyjskie cienie kukiełkowe.
A6E00492
Martin Whatson – często szuka miejsc, które są powszechnie uważane za brzydkie i inspiruje się starymi budynkami, miejskimi krajobrazami i niszczejącymi ścianami. To zainteresowanie rozpadem pomogło rozwinąć jego styl, motywy i kompozycję, gdzie lubi tworzyć jedność albo konflikt między materiałami, tłem, motywami i ludzką interwencją.
A6E00487
Kilka innych prac składających się na 100 Plates.
A6E00701
A tak wygląda toaleta… być może niektórym przypominają się czasy szkolne ale tutaj to raczej efekt zamierzony 😉
A6E00718
100 Plates – Mimi Scholz

Więcej o wystawie UN-DERSTAND THE POWER OF ART AS A SOCIAL ARCHITECT znajdziecie tutaj.

URBAN NATION dla fanów sztuki ulicznej jest miejscem obowiązkowym do odwiedzenia. Dla pozostałych myślę, że może być bardzo interesującą ciekawostką i być może wstępem do zainteresowania się sztuką uliczną gdyż poziom prac pokazywanych w tym muzeum jest naprawdę bardzo wysoki. No i muzeum jest bezpłatne więc z czystej ciekawości można po prostu zajrzeć i zobaczyć na czym ten cały street art w wykonaniu artystów polega.

Pełna galeria (139 zdjęć)

P.S. Wszystkie wpisy poświęcone szeroko rozumianej sztuce ulicznej znajdziecie pod tagiem street art.

P.P.S. O innych niecodziennych i interesujące miejsca w stolicy Niemiec możecie poczytać we wpisach oznaczonych tagiem Berlin.

2 myśli na temat “Berlin: URBAN NATION – Museum for Urban Contemporary Art

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s